Jane Fonda má 85! Takto sa menila dekádami - zvodná Barbarella, kráľovná aerobiku, aktivistka

Američanka Jane Fonda, ktorá 21. decembra oslavuje 85 rokov, sa na striebornom plátne preslávila podobne ako jej otec, Henry Fonda.

21.12.2022 13:00
Jande Fonda Foto:
Jande Fonda v roku 2011.
debata (1)

Úloha vesmírnej krásky vo filme Barbarella z nej urobila sex symbol už v 60. rokoch 20. storočia. Okrem toho je celý život náruživou aktivistkou a vyznávačkou zdravého životného štýlu.

Jane Fonda v roku 1970.
Jande Fonda v roku 1970.
+7Jande Fonda v roku 1980.

Držiteľka dvoch Oscarov a siedmich Zlatých glóbusov v 80. rokoch propagovala nový cvičebný štýl aerobik a dodnes neúnavne protestuje, najnovšie na ochranu klímy. Na konte má však aj neslávne preslávenú kauzu svojho pôsobenia počas vojny vo Vietname. V poslednej dobe ju sužujú zdravotné problémy. Herečka v septembri na sociálnych sieťach uviedla, že jej lekári objavili Non-Hodgkinov lymfóm. „Je to veľmi dobre liečiteľný nádor. Osemdesiat percent ľudí prežije,“ uviedla.

fonda Čítajte viac Jane Fonda má za sebou prvé mesiace liečby rakoviny. Prezrádza, ako sa cíti

Jane stvárnila mnoho rôznych rolí a to ako vo filme, tak aj na verejnosti. Preslávila sa ako oslnivá naivka, sexuálny symbol, emancipovaná feministka, uvedomelá revolucionárka, prezidentka spoločnosti alebo schopná producentka. A aktívna je stále. Napríklad v roku 2019 vystúpila s prejavom na klimatickej demonštrácii v Los Angeles, v tom istom roku ju na klimatickom proteste vo Washingtone zadržala polícia, z miesta bola odvedená v putách.

V šesťdesiatych rokoch odišla do Paríža, kde študovala maliarstvo, ale tiež natočila film Mačky (1964) s Alainom Delonom. Osudným sa jej ale v meste nad Seinou stal iný muž, Roger Vadim. Režisér, ktorý sa preslávil svojim talentom na odhaľovanie ženskej krásy, sa s Fondovou v roku 1965 oženil a obsadil ju do úlohy vesmírnej agentky prevádzkujúcej striptíz v stave beztiaže. Film Barbarella z roku 1968 ju ohromne preslávil, už rok predtým ale zažiarila v komédii Bosé nohy v parku, kde po boku Roberta Redforda stvárnila zamilovanú novomanželku. V tom čase už to ale v manželstve s Vadimom škrípalo a Jane sa pustila do politiky. So svojím druhým manželom, politikom Tomom Haydenom, sa Jane zoznámila na jednej z demonštrácií, vzali sa v roku 1973.

zväčšiť Jande Fonda v roku 2020. Foto: SITA/AP, Chris Pizzello
Jande Fonda Jande Fonda v roku 2020.

V 80. rokoch sa preslávila ako kráľovná aerobiku a propagátorka zdravého štýlu, natočila celkom 23 inštruktážnych cvičebných videí, ktorých sa po celom svete predalo cez 17 miliónov kópií. Kult dokonalého tela pestuje stále, aj keď dnes sa zameriava skôr na jogu. Svoje nadšenie pre šport vysvetlila v rozhovore pre Vogue.com: „Pochádzam z dlhého radu depresívnych ľudí. Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť depresii, je cvičenie. Keď cvičím, keď behám, keď sa hýbem, depresia odchádza. To a aktivizmus sú dve najlepšie recepty na depresiu, pokiaľ ide o mňa. Teda, ak nemáte chronickú depresiu, to je už iná vec.“

Návrat domov, Jane Fonda Čítajte viac Jane Fonda žiari na striebornom plátne už vyše 60 rokov. Pozrite si výber jej filmov

Herečka, ktorá priznáva operácie na skrášlenie svojho zovňajšku, v roku 2005 vydala svoju autobiografiu. Má dve deti, dcéru Vanessu s Vadimom a syna Troya s Haydenom, ale rodinný život jej nikdy príliš nevychádzal. S Haydenom sa rozviedla po viac ako šestnásťročnom vzťahu a čoskoro sa znova vydala. Tentokrát za mediálneho magnáta Teda Turnera. Ani toto manželstvo nevydržalo, rozviedli sa v roku 2001.

V roku 2020 sa predviedla s novým účesom počas noci Oscarov, jej vlasy boli sivé. Pri herečke sme boli roky zvyknutí na jej blond hrivu. Ako však dokazuje, keďže je stále verná sivej farbe, ani tento odtieň jej neuberá na mladistvosti. "Už dosť! Toľko zbytočného času, toľko peňazí, toľko chemikálií. S tým som už skončila,“ povedala na margo blond odtieňa, ktorý ju roky charakterizoval.

Tento rok v septembri Fonda na sociálnych sieťach oznámila, že má zhubný nádor, v minulosti prekonala aj rakovinu kože. „Som si nadmieru vedomá toho, že som bližšie k smrti. A vlastne ma to ani veľmi netrápi,“ prezradila v lete v rozhovore.

Jane Fonda vo filme

Pozrite si výber filmov, v ktorých účinkovala herečka Jane Fonda.

Fotogaléria
Gregory Peck, Jane Fonda a Jimmy Smits vo filme...
Jeff Bridges a Jane Fonda vo filme Budúce ráno.
+7Michael Callan a Jane Fonda vo filme Dievča zo...

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Jane Fonda

+ Nič nie je také zlé ako sa na prvý pohľad zdá, myslite nato.
Nevzdávajte sa pred koncom, vydržte a budete zato...

+ Pri všetkých starostiach nezabúdajte ani na seba, oddýchnite si.
Nebojte sa zodpovednosti, povýšenie vám môže...