Rua odštartoval svoju modelingovú kariéru v roku 2005 na svetovom finále. Po úspechoch sa čoskoro začala jeho tvár (a vyšportované telo) objavovať na stránkach časopisov či prehliadkach. V roku 2014 sa prvýkrát predstavil ako mentor a kouč modelingových nádejí z celého sveta. „Mentoringu sa venujem od svetového finále v roku 2014 v Číne a je to niečo, na čom som hrdý a čo pre mňa znamená veľa. Sám som sa zúčastnil na svetovom finále v roku 2005, uspel som a našiel som krásny spôsob, ako vrátiť aspoň niečo súťaži, ktorá zmenila môj život,“ vysvetlil pre Pravdu Rua.
Čítajte viac Ako sa rodí topmodel(ka)? Praha žije svetovým finále, nazrite s nami exkluzívne do zákulisia prípravPočas svetového finále, ktoré sa konalo v závere augusta, mal na starosti skupiny mužských modelov. Hoci ani jednému z nich nemožno uprieť fyzickú príťažlivosť, tá dnes už určite nestačí. „Model musí byť osobnosť. Ba dokonca talent,“ vysvetlil Rua, ktorý aj vďaka dlhoročnému pôsobeniu v tejto brandži vníma, ako sa veci zmenili.
„Sociálne médiá sú najväčšou zmenou. V roku 2005 si pamätám, že možno pár modelov malo Facebook, Instagram ešte ani neexistoval. Čiže tým pádom komunikácia a promovanie vašej kariéry malo úplne inú podobu. Pamätám si, ako som predvádzal na prehliadke v Miláne v roku 2007 a o týždeň na to moja agentúra posielala newsletter s informáciami o tom, že Ruben predvádzal tam a tam. To je dnes niečo nepredstaviteľné,“ zaspomínal si portugalský model.
Čítajte viac Svetové finále Elite Model Look má víťazov! Študentka zo Sudánu a mladý herec zo Španielska porotu úplne nadchli„S Instagramom, so sociálnymi sieťami sa všetko odohráva v danom momente. Obrovskou zmenou sa stala dostupnosť pred zrakmi potenciálneho zákazníka – konzumenta. Ale nie je to zmena iba pre modelingové agentúry, odrazu sme my, ľudia z modelingu, získali vlastný hlas a možnosti nielen sa propagovať, ale priamo v online priestore aj zarábať. S vlastným hlasom však prišlo aj to, že musíte mať čo povedať,“ pokračoval ďalej Ruben.
Z modelov sa stali influenceri, z influencerov sa stali modelky a modelovia, ktorí zárabajú tisícky eur a ich sila v rámci marketingu je obrovská. Ďalšou výraznou posilou v brandži sa stali mladé talenty – nie je nezvyčajné, ak sa v reklamách či na móle dnes objavujú tváre, ktoré zároveň pôsobia ako speváci, herci, výtvarníci či dídžeji.
Vyústenie je však podľa neho prirodzené. „Dnešný svet je svetom prienikov. Vidieť to aj v modelingu, kde sa presadzujú chalani, ktorí sú zároveň speváci alebo herci. Influenceri sa stávajú modelmi a pracujú pred objektívmi, alebo dokonca na móle. A naopak, modely sa stávajú influencermi. Vnímam to ako veľmi pozitívnu vec – vďaka tomu môžeme dnes do modelingu priniesť talenty – niekoho, kto dokáže robiť aj iné veci ako len stáť pred objektívom,“ zauvažoval Ruben Rua.
On sám začal po niekoľkých rokoch v brandži pracovať ako moderátor v rodnej krajine – v Portugalsku. „Modeling toto všetko umožňuje a zároveň sa dnes stáva miestom, kam už mieria talenty z rôznych oblastí. Má teda veľký zmysel hovoriť o ľuďoch v kontexte talentu, nielen v kontexte toho, či dosť dobre vyzerajú. To prinieslo do našej brandže nový vietor a výraznejšie osobnosti,“ doplnil Rua.
VIDEO: Slovenské TOP modelky vo svete
Obsah vznikol v spolupráci s Mall.tv