Módne tabu búral dávno predtým, než to bolo v kurze! Zomrel známy dizajnér Issey Miyake

Vo veku 84 rokov zomrel japonský módny návrhár Issey Miyake, ktorého kariéra vo svete módy trvala viac ako pol storočia.

10.08.2022 06:28
Japan Issey Miyake Foto: ,
Dizajnér Issey Miyake na zábere z roku 1993, keď v Paríži prezentoval svoju kolekciu Jeseň/Zima 1994.
debata

Podľa zistení agentúry AFP, odvolávajúcej sa na návrhárových blízkych spolupracovníkov z Tokia, Issey Miyake zomrel večer 5. augusta. Medzičasom sa už konal aj jeho pohreb, a to v úzkom rodinnom kruhu.

Miyake bol súčasťou vlny mladých japonských módnych návrhárov, ktorí sa od polovice 70. rokov presadili v Paríži, kde začínal v módnych domoch Guy Laroche a Givenchy. Narodil sa v roku 1938 v meste Hirošima a mal len sedem rokov, keď Spojené štáty v auguste 1945 zhodili na toto mesto atómovú bombu. V dôsledku výbuchu zomrelo približne 140 000 obyvateľov mesta. Medzi obeťami bola aj návrhárova matka, ktorá v roku 1948 zomrela na následky ožiarenia.

Dizajnér Issey Miyake na zábere z roku 2016,...
Dizajnér Issey Miyake na zábere z roku 1993,...
+2Dizajnér Issey Miyake na zábere z roku 1993,...

Podľa rozhlasovej stanice RFI bol Miyake priekopníkom v oblasti tvorby pohodlných odevov s použitím nezvyčajných materiálov a nových výrobných postupov, pričom sa vyhol veľkoleposti haute couture v prospech toho, čo nazýval jednoducho „vytváraním vecí“.

Fendi Haute Couture Jeseň/Zima 2022-2023 Čítajte viac EXKLUZÍVNE: Móda nepotrebuje hranice! Couture od Fendi priniesla japonskú tradíciu aj rímsky luxus

Podľa odborníkov sa Miyake vyznačoval výnimočnou schopnosťou snúbiť japonský štýl do západným, pričom čerpal z tradícií svojej krajiny a vytváral módu, ktorá vyhovuje všetkým vkusom a typom postavy. Vo svojej odevnej tvorbe využil aj tradičné japonské umenia skladania – origami – a vytvoril líniu odevov, ktoré sú vrstvené a dokážu sa prispôsobiť telu.

Dizajnér Issey Miyake na zábere z roku 2016,... Foto: SITA/AP
Dizajnér Issey Miyake na zábere z roku 2016. Dizajnér Issey Miyake na zábere z roku 2016, keď získal Rád francúzskej légie.

Bol tiež veľmi inovatívny – používal laserové rezy, ktoré boli v tom čase v krajčírskych dielňach ešte úplne neznáme. Prispel i k boju za rozmanitosť na prehliadkových mólach: už v roku 1976 na jeho módnych prehliadkach predvádzali modely mladé dievčatá tmavej pleti, čo sa pritom zaobišlo bez publicity či zverejnenia stanoviska či tlačovej správy. Na prehliadkové mólo pozval aj osemdesiatročné modelky, a to dávno pred diskusiou o ageizme.

Módny štylista Alex Lindov. Čítajte viac Vkus Slovákov očami štylistu! Máme sklony ku gýču, niekedy až estráde, ale toto robíme dobre...

Podľa rozhlasovej stanice RFI Miyake miloval rôznosť textilných materiálov, experimentovanie, ale fascinoval ho predovšetkým vzťah odevu k telu. „Vždy ho priťahovali ľudia na ulici, a tak trávil čas snahou pochopiť, ako žijú a ako sa obliekajú,“ konštatovala RFI s tým, že Miyake podľa vlastných slov tvoril oblečenie, ktoré treba „vidieť zvonku a zažiť zvnútra“.

V jeho chápaní sa oblečenie má stať „nástrojom kreativity“ človeka, ktorý ho nosí. Vo viacerých rozhovoroch sa priznal, že ho teší, keď vidí, „ako ľudia preberajú zodpovednosť za to, čo nosia“. Rád videl, keď ľudia pretvorili ním vytvorené modely tak, že ich on sám ťažko spoznával.

VIDEO: So štylistom Alexandrom Lindovom sme sa zhovárali o štýle Slovákov, vnímaní vkusu, ale aj o módnych prešľapoch či naopak prirodzenom talente našinca pre módu.
debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #kariéra #úmrtie #móda #dizajn #Paríž #Issey Miyake
Flowers

+ Trénujte svoju myseľ čítaním kvalitnej literatúry, jej ponuka je dosť veľká.
Pomôžete blízkym, ocitli sa v...

+ Šetrite sa, nie je potrebné aby ste toľko jedli. Bude sa vám lepšie zaspávať.
Kvetinová výzdoba...