Ako komunikovať s ľuďmi v núdzi? Čo pomôže zmierniť ich úzkosť?

Ľuďom v núdzi je potrebné poskytnúť podmienky, ktoré navodia pocit bezpečia a predvídateľnosti.

09.03.2022 11:00
dieťa, strach, vojna, nočná mora Foto:
S deťmi treba komunikovať pravdivo, ale primerane ich veku.
debata

Dôležité je informovať ich o tom, čo sa deje a čo sa bude diať. S deťmi treba komunikovať pravdivo, ale primerane ich veku. V reakcii na aktuálnu situáciu s dianím na Ukrajine to odporúča Liga za duševné zdravie.

„Hlavným cieľom je poskytnúť podmienky, ktoré budú prinášať pocit bezpečia a predvídateľnosti ako kontrast voči traumatickým okolnostiam spojeným s bytostným ohrozením a neistotou. Informácia o tom, kde som, čo bude nasledovať, aké mám možnosti ovplyvniť situáciu, pomáha obnoviť pocit kontroly nad situáciou a vplyvu na ňu, čo má veľký vplyv na následné zotavenie,“ radia odborníci.

666547201 Čítajte viac Voľbou šiat aj doplnkov dámy na Českom levovi poslali jasný odkaz: Podporujeme Ukrajinu

Základom komunikácie s ľuďmi, ktorí zažili traumu, je podľa nich jasná, empatická a maximálne pokojná komunikácia. V prípade, že ide o ľudí hovoriacich iným jazykom, treba dbať na pokojný, jasný a zrozumiteľný neverbálny prejav. „Treba sa snažiť používať univerzálne slová a gestá, pôsobiť priateľsky a bezpečne. Keď je náš prejav pokojný a stabilný, má to na ľudí, s ktorými komunikujeme, pozitívny dosah, pomôže ich to upokojiť a zmierniť ich úzkosť,“ vysvetlila liga.

Pokiaľ to je možné, rodiny by mali ostať spolu. Ak je nevyhnutné členov rodiny rozdeliť, napríklad ak jeden z nich potrebuje neodkladnú zdravotnú pomoc, ostatným treba poskytnúť základné informácie. „O tom, čo sa bude diať, a upokojiť ich, aby sa o seba báli čo najmenej. Nasledovný kontakt treba umožniť čo najskôr,“ radia odborníci.

Odporúčajú tiež vžiť sa do podobnej situácie a predstaviť si, ako sa daná osoba môže cítiť. „To nám často ukáže, ako najvhodnejšie reagovať,“ doplnili.

VIDEO: Rozhovor so Zuzanou Juranekovou z OZ IPčko o dôležitých krokoch pri komunikácii o vojne s najmenšími, tínedžermi, ale aj o tom, ako by sme aktuálnu situáciu mali zvládnuť my sami.
debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #vojna na Ukrajine #psychologická pomoc
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Neplačte nad rozliatym mlieko, hľadajte riešenia, nebojte sa vy to zvládnete.
Dávajte si pozor na dôležité...

+ Nezabúdajte na pitie dostatočného množstva tekutín, je to veľmi dôležité.
Pracovné problémy nechávajte po...