Žiadna obyčajná kráska! Nezameniteľná Swinton oslavuje 60 a stále fascinuje

05.11.2020 07:00

Príbeh jej kariéry rozhodne nie je úplne klasickým príbehom hviezdnej slávy a raketovej popularity. Meno herečky Tildy Swintonovej možno stále dnes veľa laikom nepovie. Jej tvár je však dobre známa.

Herečka Tilda Swinton na zábere z roku 1992.
Herečka Tilda Swinton na zábere z roku 1992. Autor: Piero Oliosi / Polaris / Profimedia

Možno to bol aj jej vzhľad, atypická krása, vďaka ktorej sa mohla rodáčka z dobrej aristokratickej rodiny presadiť vo filme až dlho po tom, čo svoj život spojila s herectvom a najmä s divadlom. Jej veľkolepý debut sa datuje do roku 1992, keď si zahrala obojpohlavného básnika cestujúceho štyrmi storočiami v snímke Orlando, nakrútenej podľa románu Virginie Woolfovej. To už mala 32 rokov a na ďalší úspech musela znovu čakať, prišiel až s filmom Pláž v roku 2000. Vo štvrtok 5. novembra oslavuje táto neprehliadnuteľná dáma a výnimočný talent 60 rokov.

Herečka
		Tilda Swinton na zábere z roku 1992.
Herečka
		Tilda Swinton na premiére filmu Kronika...
+20Herečka Tilda Swinton
		na zábere z prvého filmu...

Tilda Swinton sa narodila v Londýne a jej pôvod ju akosi prirodzene predurčil k tomu, aby sa zaujímala o štúdium, umenie a kultúru. Počas študentských rokov na Cambridge pričuchla k divadlu a láska k nemu ju naplno pohltila. Po angažmán v menších divadlách zakotvila v Royal Shakespeare Company a zahrala si na mnohých scénach, napríklad aj v National Theatre v Londýne.

Koketovanie s filmom bolo, ako sme už naznačili, u Swintonovej pozvoľné. Rozhodne nepatrila k herečkám, ktoré by tlačili na pílu. Jej talent však skôr či neskôr musel na filmovom plátne zažiariť. Po spomenutej Pláži prišli napríklad snímky ako Adaptácia, Zlomené kvety či Constantine a v roku 2007 dráma z právnického prostredia Michael Clayton. Tá herečke priniesla sošku Oscara za najlepší výkon vo vedľajšej ženskej hereckej úlohe.

Herečka Tilda Swinton so soškou Oscara za výkon...
Herečka Tilda Swinton so soškou Oscara za výkon vo filme Michael Clayton. Autor: SITA/AP, Kevork Djansezian

O rok neskôr už mohli Swintonovú diváci vidieť v úspešných snímkach Kronika Narnie: Lev, šatník a čarodejnica či Podivuhodný prípad Benjamina Buttona. Herečka sa nikdy neľakala vizuálnych premien či maskovaní a to jej otvorilo cestu aj do snímok ako Grandhotel Budapešť či Doctor Strange. V druhom menovanom stvárnila nejednoznačne pohlavne definovanú postavu, čo sa jej kariérou nesie ako akési poznávacie znamenie. Rovnako sa tak stalo v hite Constantine, kde hrala archanjela Gabriela či v spomenutom Orlandovi.

Dizajnér  Karl Lagerfeld a herečka Tilda...
Dizajnér Karl Lagerfeld a herečka Tilda Swinton počas módnej šou Chanel v Soule v roku 2014. Autor: SITA/AP, Ahn Young-joon

Mimo kamier je herečka Tilda Swintou múzou mnohých dizajnérskych domov a jej nevšedný pôvab s obľubou vyhľadávali tvorcovia ako Karl Lagerfeld či Haider Ackermann. Viackrát sa ocitla v zozname najlepšie oblečeých žien sveta. Swinton je mamou dvojčiat (syna Xaviera a dcéry Honor), ktorých otcom je scenárista John Byrne. Od roku 2004 však herečka žije s umelcom Sandrom Koppom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Tilda Swinton #krása #kariéra #jubileá hviezd #herectvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku