Aj v týchto situáciách však na nás pôsobí slnečné žiarenie, ktoré môže dlhodobo poškodzovať pokožku. Odborníci upozorňujú, že ochrana pred slnkom by nemala byť výsadou dovolenkového kufra, ale bežnou súčasťou rannej rutiny.

Slnečné žiarenie sa skladá z dvoch hlavných zložiek – UVA a UVB lúčov. Zatiaľ čo UVB je zodpovedné za spálenie pokožky, UVA preniká hlbšie do kože, urýchľuje jej starnutie, spôsobuje oxidatívny stres a poškodzuje DNA, čím sa zvyšuje riziko rakoviny kože. Navyše preniká aj cez mraky a sklo, takže nás ohrozuje aj počas zamračených dní alebo v interiéri.
Ako sa chrániť?
Podľa odborníkov z Občianskeho združenia pacientov s dermatologickými malignitami a Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti je základom prevencie kvalitný opaľovací krém s minimálnym SPF 30, ktorý chráni pred UVA aj UVB žiarením. Jeho použitie nie je vyhradené len na pláž či pri športe – mal by byť naším spoločníkom aj počas bežných denných aktivít.
Kedy a koľko krému použiť?
Nanášanie: Ochranný krém by sa mal aplikovať aspoň 30 minút pred odchodom von.
Opakovanie: Každé dve hodiny, v prípade potenia alebo po kontakte s vodou (napr. po plávaní či umývaní rúk) aj častejšie.
Typ pokožky: Čím svetlejší odtieň pokožky, tým vyšší UV faktor sa odporúča.
Množstvo: Problémom je často, že aj keď používame SPF, neaplikujeme ho dostatok. Vo všeobecnosti platí, že:
- 1 čajová lyžička na tvár a krk (vrátane uší),
- 1 čajová lyžička na každú ruku,
- 2 až 3 polievkové lyžice na celé telo.
SPF v kozmetike: ochrana (so slabinami) na každý deň
Na každodennú ochranu tváre možno využiť aj kozmetické produkty s SPF – hydratačné krémy, make-upy či BB krémy so zabudovanou ochranou. Výhodou je jednoduchá aplikácia počas rannej rutiny a neviditeľný finiš bez pocitu mastnoty.

Odborníci však upozorňujú, že ochrana týchto produktov býva nižšia než špeciálnych opaľovacích krémov, preto je dôležité skontrolovať hodnotu SPF a dbať na dostatočné množstvo naneseného produktu.
Zároveň však nie je celkom bežné, aby ste napríklad z hydratačného krému s obsahom SPF naniesli na tvár čajovú lyžičku – bolo by to neekonomické a asi aj nekomfortné, keďže zloženie týchto produktov je iné ako v prípade ochranných krémov so SPF určených na tvár. Riešením sú teda skôr v rámci bežných denných aktivít. Na pláž alebo na športovanie si určite aplikujte klasickú solárnu ochranu a dbajte na patričné množstvo.