Nechceme teraz ponúkať žiadne zázračné recepty na úplne odstránenie čiernych bodiek na pórovitom nose či pokožke, faktom ale je, že správna starostlivosť, ale aj zloženie stravy či výber kozmetických produktov môže výrazne ovplyvniť – redukovať ich výskyt.
Pri miernych komedónoch účinne fungujú produkty s obsahom kyseliny salicylovej, ktoré pomáhajú pleti odstrániť prebytočný maz a exfoliujú odumreté bunky vo vrchných vrstvách kože. Okrem sér a krémov s jej obsahom je dobré sústrediť sa aj na čistiace produkty s jej obsahom. Napríklad čistiace peny či emulzie, ale napríklad aj pílingy.

Píling si vyžaduje opatrnosť – ak máte mastnú pleť, môžete ho robiť dva až trikrát týždenne, pri citlivej (ktorá tiež má sklon k tvorbe komedónov) to však robte maximálne raz za sedem dní.

Pri odolnejších čiernych bodkách skúste retinol. Retinoidy v kozmetických produktoch môžu pomôcť pri liečbe čiernych bodiek a upchatých pórov znížením lepivosti buniek, ktoré upchávajú póry, ako aj zrýchlením rýchlosti, ktorou sa pokožka regeneruje.

Veľa z nás robí chybu, že sa čierne bodky snaží manuálne vytlačiť doma v kúpeľni. Na to odborníci odmietavo krútia hlavou. Má to tri základné dôvody. Pri neodbornom prístupe môžete nahromadený maz zatlačiť ešte hlbšie do pokožky a zároveň môže dôjsť k jej poškodeniu, ba dokonca tvorbe malých jazvičiek. S ich výskytom sa potom problém s komedónmi ešte prehĺbi. Nebezpečné je aj zanesenie baktérií a nečistôt do kože pri neodbornom prístupe doma pred zrkadlom.
Áno, hlboké komedóny si pýtajú manuálnu extrakciu, o tú by sa však mal postarať školený odborník. Či už to je kozmetička, alebo dermatológ. Ten druhý zároveň dokáže pri pleti s výrazným výskytom upchatých pórov jasnejšie cieliť starostlivosť, prípadne odporučiť aj medikamentóznu liečbu.