Fio bankaFio banka

Ozdobená 600-tisíc flitrami, Vinczeová rozžiarila večer farbami. Umelcov sa treba zastať, odkázala. Nie je dobré iba to, čomu rozumieme

Je to tradícia, ktorá trvá roky. Ani v tom aktuálnom sa moderátorka Adela Vinczeová nemohla neobjaviť na vyhlásení cien za umenie. A podobne ako v minulých rokoch aj tentoraz sa jej profesionálna persóna prepojila s dizajnom.

14.02.2025 15:00
debata (7)
Umenie je dobré, keď sa nám páči a rozumieme mu? Omyl, hovorí Adela Vinczeová. To, čo nás provokuje, nás aj posúva
Video
Zdroj: Zdeno Gáfrik

Model šiat pre slávnostné vyhlásenie Cien Nadácia Tatra banky za umenie doposiaľ vznikal každoročne v spolupráci s niektorým z domácich módnych návrhárov. V zozname sa už nachádzajú mená ako Boris Hanečka, Martin Hrča či Lenka Sršňová. Najnovšie k nim pribudol Juraj Straka – textilný dizajnér, ktorého tvorba sa objavila na mólach značiek ako Schiaparelli, Dries van Noten či Versace. Juraj tvorí potlače a navrhuje printy pre renomované módne domy, v šatách s jeho autorskou potlačou sa objavila belgická kráľovná. Lady Gaga či šéfredaktorka magazínu Vogue Anna Wintour.

cntbu-2023  Adela Vinczeová Čítajte viac Zaseknutá vo vetre: Vinczeová ako múza umeleckého večera predviedla šaty, ktoré ju dojímali. Kultúra dnes? Je v dobrom stave, odkázala

„Som jediná, ktorá má od neho aj šaty,“ s úsmevom zhodnotila Adela Vinczeová, narážajúc na fakt, že tentoraz Straka pripravil kompletný návrh – od farebného vzoru, cez voľbu strihu a siluetu až po výber materiálov. Dúhový farebný ombré efekt na talianskej látke vznikol ručnou výšivkou v Indii – v spoločnosti, s ktorou Straka v minulosti spolupracoval.

Moderátorka večera Adela Vinczeová v šatách od... Foto: Nadácia Tatra banky
cntbu 080 Lo Res Moderátorka večera Adela Vinczeová v šatách od textilného dizajnéra Juraja Straku, ktorý sa tentoraz predstavil aj ako módny návrhár. Okrem návrhu potlače pripravil aj strih a podobu šiat, na ktorej následne pracovali desiatky vyšívačov v Indii, ktorí našívali viac ako 600-tisíc farebných flitrov. Róbu následne zhotovila krajčírka na Slovensku.

Vzor, v ktorom sa ocitlo niekoľko farieb a v niekom mohol evokovať dúhu, inšpiroval lom svetla a farebnosť v ňom. Ale tiež Strakova snaha do sveta, ktorý je čoraz černejší, priniesť farebnosť a pestrosť. Ohurujúco znie číslo 600-tisíc. Toľko farebných flitrov, jeden po druhom, našili na látku, z ktorej neskôr na Slovensku vznikla róba na jedno rameno. Údajne prvá a aj posledná od Straku módneho dizajnéra. „Splnil som si sen a teraz sa môžem naplno znovu sústrediť na autorstvo potlačí a návrh textilných dizajnov,“ komentoval pre Pravdu jeden z laureátov minulých ročníkov cien za umenie.

ZAK 4811 Čítajte viac O tom, že kultúra nikoho na Slovensku nezaujíma, diskutujem aj s otcom, priznáva Vinczeová. Ale kultúrnemu národu ide všetko lepšie

Slávnostný galavečer v priestoroch Starej tržnice bol, samozrejme, venovaný v prvom rade nominovaným a novým víťazom. V ich zozname sa objavili napríklad mená ako Ivana Gibová, ktorú ocenili za knihu Babička v kategórii Literatúra či Ľubica Čekovská, ktorá dominovala kategórii Hudba so zložením hudby k opere Here I Am, Orlando. Medzi laureátmi sú aj herci zo Slovenského národného divadla za predstavenie Pes na ceste a niekoľko mladých talentov.

Moderátorka večera Adela Vinczeová v šatách od...
Šéfka Činohry SND Miriam Kičiňová prevzala cenu...
+9Štart slávnostného večera cien za umenie v...

Adela Vinczeová skonštatovala, že samotný večer bol veľmi láskavý. „Taký mäkký, príjemný. Nebolo to bojovné, akoby sa možno v dnešnej dobe očakávalo,“ uviedla pre Pravdu. „Mám pocit, že sa treba umelcov zastať. Dostávajú veľmi veľa nákladov, ktoré si nezaslúžia. Stretla som tu veľa láskavých ľudí, ktorí priniesli umelecké diela, ktoré sú veľmi dôležité a pritom nie sú nejakým spôsobom útočné alebo agresívne. Vďaka tomu som sa tak ľudsky cítila dobre,“ pokračovala sprievodkyňa slávnostného večera.

Slovenský výtvarník Andrej Dúbravský. Čítajte viac Andrej Dúbravský: Verím, že súčasná ministerka kultúry je len krátka epizóda v dejinách. Ale čaká nás veľa opráv toho, čo skúsila zničiť

Pri otázke, ako vníma súčasný stav v kultúre a umení, skonštatovala nasledovné: „Rozprávam sa veľa s ľuďmi, ktorí sú z rôznych bublín. A je pre mňa dôležité sa rozprávať nie o politike – pretože tam sa už nedá rozprávať – tam sa už nerozprávajme, prosím, tam sa nikdy nespojíme a na tom politici aj stavajú. Ale keď sa zhovárame o umení a rozprávam sa s niektorými konzervatívnejšími osobami, vyplýva z toho to, že umenie je vtedy dobré, keď mu rozumiem a keď sa mi páči. Ale nie je to tak. Aj mňa veľa umenia irituje, provokuje, nahnevá, ale v histórii práve takéto diela posunuli tú spoločnosť niekam, kultúru niekam. Otvorili nám horizonty nášho vnímania a našej ľudskosti.“

Vinczeová v šatách so 600-tisíc flitrami, ktoré našívali v Indii. Prsty v nich má Slovák Juraj Straka
Video
Zdroj: Zdeno Gáfrik

Adela Vinczeová sa vyjadrila aj k svojej neúčasti v programe Let's Dance, ktorý o pár týždňov štartuje na obrazovkách Markízy. Viac si pozrite v našom rozhovore vyššie. S Jurajom Strakom pripravujeme aj novú epizódu relácie Ide o nás, v ktorom sa dozviete viac o mimoriadne úspešnom slovenskom textilnom dizajnérovi. Zoznam víťazov 29. ročníka Cien Nadácia Tatra banky za umenie nájdete nižšie.

Víťazi 29. ročníka Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2024

Audiovizuálna tvorba – Martin Žiaran za kameru vo filme Vlny
Divadlo – Alexander Bárta, Ľuboš Kostelný, Richard Stanke a Robo Roth za výkony v predstavení Pes na ceste z produkcie Slovenského národného divadla (SND)
Dizajn – Sylvia Jokelová za kostýmy k albumu Drť – Drôtenky
Hudba – Ľubica Čekovská za hudbu k opere Here I Am, Orlando – Národní divadlo Brno
Literatúra – Ivana Gibová za autorstvo prózy Babička© (vydavateľstvo Vlna)
Výtvarné umenie – Jozef Sušienka za autorskú výstavu Lekcia krajiny (Slovenská národná galéria)

Počas slávnostného udeľovania ceny, ktoré sa konalo v bratislavskej Starej tržnici, vyhlásili aj držiteľov bronzovej plakety pre Mladého tvorcu. Získala ju Anna Smoroňová za kameru vo filme Němá tajemství, Dávid Paška za réžiu inscenácie Odysea (Divadlo Ludus), Simona Császárová za autorstvo a dizajn publikácie Initial Initiative Initialization of Initials. V oblasti hudby ocenili kapelu Meowlau X Val za EP album Daydream (vydavateľstvo Gergaz). Michalovi Tallovi patrí ocenenie za knihu poviedok Všetko je v poriadku, všade je láska (vydavateľstvo Literárna bašta) a Natálii Sýkorovej za autorskú výstavu Čoskoro budeme opäť ľuďmi (Nová synagóga, Žilina).

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kultúra #umenie #ceny nadácie Tatra Banky #farba #Juraj Straka #Adela Vinczeová

+ Prevencia je dôležitá, hlavne ak ste ju dlhodobo zanedbávali.
Dnes budete mať úspešný pracovný deň, máte sa načo...

+ Nezaťažujte sa problémami druhých, okamžite ich vyhoďte z hlavy.
Keď budete v strese, spravíte síce robotu...