Pigmentové škvrny, o ktorých je reč, však môžu vzniknúť aj po akné a v už relatívne mladom veku. Ide o červenkasto-hnedé miesta na pleti, ktoré ostanú týždne alebo dokonca mesiace po vymiznutí kožných nedokonalostí. Ide o takzvané pozápalové hyperpigmentácie a spôsobujú nepravidelný vzhľad pleti.
Čítajte viac Strie či pigmentové škvrny – drobné nedostatky na koži, ktoré dokážete dostať pod kontroluVznikajú, keď pleť v zapálenom stave má tendenciu k silnejšej pigmentácii. Dôvodom je, že kožná tkanina je pre zápal či napríklad vytláčanie vyrážky poranená. Vtedy má tendenciu hromadiť na danom mieste oveľa viac melanínu (farbivo produkované organizmom) a vznikajú škvrny. Efekt ešte znásobuje a zintenzívňuje UV žiarenie.
Ak sa chceme vyhnúť vzniku tmavých fliačikov alebo drobných jazvičiek, ktoré akné spôsobuje, je nutné dodržiavať niekoľko dôležitých krokov. Jedným zo zásadných je určite čistenie pokožky. Znižuje totiž pravdepodobnosť výskytu akné. V prípade, ak patríte ešte do mladej vekovej kategórie, ktorá s akné bojuje, čistenie je nutné tiež. Ideálne je však vybrať si správny prípravok po dohode s odborníkom.
Čítajte viac Odborníčka radí: Ako si na jeseň chrániť pleť? Pozor na rozšírené cievky i pigmentové škvrnySamotné vyrážky a pupienky z akné by ste nemali vytláčať, ani škriabať. Čím väčšia ranka sa pokožke nachádza, tým viac sa v nej hromadí melanín. Dôležité je pokožku chrániť produktmi s ochranným faktorom. A robiť by sme to mali nielen v lete, ale počas celého roka. Samozrejme, nie všetky prípravky textúrou vyhovujú aknóznej pleti. Po porade s odborníkom nájdite taký, ktorý bude pre kožu dostatočne citlivý a nebude spôsobovať podráždenie či prípadnú tvorbu vyrážok.