Žlté škvrny na odevoch v podpazuší? Môžu za ne antiperspiranty! Poznajte triky, ako sa ich zbaviť

Žlté škvrny, ktoré sa objavujú na svetlom oblečení po použití antiperspirantov - pozná ich azda každý z nás a dokážu poriadne nahnevať. Najmä v lete pri odevoch ako sú tričká či tielka alebo šaty bez rukávov sú dokonca viditeľné.

05.07.2024 12:11
antiperspiranty - potenie Foto:
Pri antiperspirantoch by ste mali počkať, kým vyschnú. Až potom sa obliecť.
debata

Žlté škvrny sú pritom výsledkom chemickej reakcie, ku ktorej dochádza medzi hliníkovými zlúčeninami v antiperspirante a naším potom. Väčšina antiperspirantov obsahuje zlúčeniny na báze hliníka, ako sú chlorid hlinitý alebo chlorohydrát hlinitý. Tieto zlúčeniny fungujú tak, že vytvárajú dočasnú zátku vo vnútri potných žliaz, čím znižujú množstvo potu, ktoré sa dostane na povrch kože.

bravčové mäso, mäso, potraviny Čítajte viac Toto nikdy nerobte s kuracím mäsom, pri bravčovom zase pozor na... medzi dôležité zásady varenia patrí aj ako správne vyčistiť dosku na krájanie

Ľudský pot je prevažne voda, ale obsahuje aj rôzne látky, vrátane bielkovín, močoviny, solí (ako je chlorid sodný) a stopové množstvá kovov. Keď hliníkové zlúčeniny v antiperspirante prídu do kontaktu s potom, môže dôjsť k chemickej reakcii. Tá produkuje žltkastú látku, ktorá sa môže prilepiť na tkaninu vášho oblečenia.

Nadmerné potenie. Ako si s ním poradiť?

Žltá látka produkovaná touto reakciou má tendenciu sa hromadiť v priebehu času, najmä na bielych alebo svetlých tkaninách. Najmä tie vyrobené z prírodných vlákien, ako je bavlna, sú náchylnejšie na zafarbenie kvôli ich absorbčnej povahe. Syntetické tkaniny môžu byť menej absorbčné, ale časom môžu tiež ukázať škvrny.

Ako tomu predísť a eliminovať žlté škvrny?

  1. Používajte antiperspirant striedmo: Nanášajte si len toľko produktu, koľko je potrebné na zníženie potenia. Uistite sa tiež, že úplne vyschol pred oblečením sa.
  2. Zmeňte produkt: Skúste prejsť na antiperspirant alebo deodorant, ktorý neobsahuje hliníkové zlúčeniny.
  3. Predčistenie: Pred praním predčistite miesta na oblečení, ktoré sú náchylné na zafarbenie. Použiť môžete aj špeciálne výrobky na biele a svetlé oblečenie, ktoré umocňujú jas a belosť. Ale pozor! Vyhnite sa používaniu chlórového bielidla na tieto škvrny, pretože môže reagovať s bielkovinami v pote a zhoršiť žltnutie.
  4. Rýchle pranie: Perte oblečenie čo najskôr po jeho nosení, aby sa zabránilo usadzovaniu potu a zvyškov antiperspirantu.
  5. Prírodné riešenie: Používajte biely ocot alebo sódu bikarbónu pri praní, aby ste pomohli rozložiť a odstrániť škvrny.
vitaminy Čítajte viac Multivitamíny vám život nepredĺžia, rozhodli vedci v novej štúdii. Šokuje však iný poznatok, položí miliardový trh s doplnkami výživy?

Tip na prírodný antiperspirant

Skúste použiť prírodný antiperspirant, ktorý neobsahuje hliníkové zlúčeniny. Jeden z populárnych prírodných antiperspirantov je jedlá sóda s kokosovým olejom. Môžete si ho jednoducho pripraviť doma zmiešaním týchto dvoch zložiek a pridaním niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja pre príjemnú vôňu. Tento prírodný variant pomáha znižovať potenie a zároveň minimalizuje riziko vzniku žltých škvŕn na oblečení.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #odev #žltá #potenie #ošetrenie #antiperspirant #pranie

+ Sledujte svoje zdravie, aby ste predišli problémom. Prevencia je dôležitá.
Určite sa vyhýbajte nákupom v...

+ Sústreďte sa na svoje silné stránky, stavajte na tých a na slabé zabudnite.
Skúste nové spôsoby...