Oficiálny odev českých olympionikov vytvoril dizajnér Jan Černý. Rešerše vravia jasne: Toto sa ešte nestalo, Česi budú unikátni

Už len pár týždňov zostáva do štartu olympiády v Paríži. V susednom Česku predstavili oficiálny odev olympionikov, ktorý má na svedomí dizajnér Jan Černý.

02.07.2024 14:00
janolympijskakolekcelookbookbykubazeman-2 Foto:
Záber na oficiálny odev určený na úvodný olympijský ceremoniál, v ktorom sa predstaví výprava českých športovcov. Autorom dizajnu je český dizajnér Jan Černý, o realizáciu sa postaral slovenský tvorca Boris Kráľ.
debata (15)

Známy tvorca, ktorého estetika a štýl už nejaký čas ovládajú české ulice a zaradili sa medzi tzv. „must-have“ kúsky módnych nadšencov a reprezentantov lokálnej scény, bol oslovený pred viac ako rokom. Zhruba toľko aj trvala práca na celom projekte, v ktorom sa Černý snažil vytvoriť odevy pre športovcov v duchu národnej identity, ale aj modernej estetiky a prístupu k dizajnu. Zároveň im dal veľmi silný autorský rukopis, keďže jednotlivé súčasti odevného kompletu vychádzajú aj z jeho vlastnej estetiky a nadväzujú čiastočne na Černého kolekcie.

16 DIOR MODE FEMME HC AUTUMN WINTER 2024 2025 LOOK 16 Čítajte viac Ženy bojovali za slobodu (nielen) tela celé stáročia. Couture z dielne Dior vzdáva poctu rovnosti aj športu, takéto odevy by čakal málokto

Výsledok odtajnil návrhár v spolupráci s Českým olympijským výborom len pred pár dňami. Prvé zábery sa objavili v pondelok, pričom kolekciu uvidia aj vybraní hostia a novinári na filmovom festivale v Karlových Varoch. Na záberoch sú zachytené kombinácie športových nohavíc a trička s golierikom – tzv. športového polo trička so zaujímavým farebným ombré prechodom. Doplnili ich ľahké trenčkotové kabáty – ako Černý komunikoval na sociálnej sieti inšpiroval ho aj český „baloňák“ – s výraznou potlačou v modrobielej kombinácii. Podľa dostupných rešerší to bude vôbec prvýkrát, čo nejaká delegácia vystúpi pred kamerami v plášťoch.

Záber na oficiálny odev určený na úvodný...
Záber na oficiálny odev určený na úvodný...
+3Záber na oficiálny odev určený na úvodný...

Autor ozrejmil, že potlač inšpirovala tvorba grafika, maliara a fotografa Vladimíra Boudníka, ktorý sa narodil v roku 1924 – teda v roku, keď sa olympiáda konala v Paríži naposledy. Technika potlače v duchu vizuálu Rorsachovho testu je zase typická pre Černého doterajšiu prácu vo viacerých obmenách. Do odevov sa potom dostali aj detaily v podobe razítkových potlačí s nápismi CZE či českej vlajky, alebo športového figurálneho motívu.

zväčšiť Záber na oficiálny odev určený na úvodný... Foto: Jakub Zeman
janolympijskakolekce120mmbykubazeman-0000232300010 Záber na oficiálny odev určený na úvodný olympijský ceremoniál, v ktorom sa predstaví výprava českých olympionikov a paralympionikov. Autorom dizajnu je český dizajnér Jan Černý.

Platiť nepochybne bude, že česká športová výprava bude patriť medzi najvýraznejšie na televíznych kamerách a v prenose, o ktorom sa už dnes odhaduje, že by mohol byť najsledovanejším televíznym podujatím v doterajšej histórii. To bol aj jeden zo zámerov Černého. „Je to produkt a reprezentácia českého dizajnu a kultúry, má zaujať na fotke a kamerách za tých pár sekúnd na obrazovkách. Bol to zásadný princíp,“ komentoval módny návrhár.

Všetky pohlavia, všetky veľkosti…

Okrem vizuálneho výsledku však bola pre Černého najdôležitejšou výzvou aj pohodlnosť kolekcie a jej praktickosť. Docielil ich aj akousi unifikáciou odevu pre ženské členky a mužských členov výpravy. „Myslím si, že to je aj moja špecialita – že dokážem vytvoriť garment, ktorý sadne množstve ľudí a typom postáv a na všetkých vyzerá výborne. A tu sa nám podarilo docieliť presne tento efekt – odev je univerzálny, sadne skoro všetkým a funguje výborne,“ vysvetlil.

zápasník Pita Nikolas Taufatofua Čítajte viac Kráľ olympijského sprievodu? Internet zaujal polonahý zápasník!

„Vytvorili sme univerzálny kus, ktorý sadne na všetkých. Limitujúce to nebolo vôbec, skôr je pre mňa nové, že odev musí sadnúť na viac typov postáv. Predsa len naše sample size na módnych šou – na to je už dizajnér zvyknutý a zhruba vie, ako má vec vyzerať, aby sedela chalanovi, ktorý ju predvádza na móle. Ale teraz sme riešili, všetky pohlavia a všetky veľkosti,“ ozrejmil fázy tvorivého procesu Černý.

Odev len na pár minút na kamery

Kolekcia je určená na otvárací ceremoniál olympiády v Paríži, má potrebu zdôrazniť. „Vznikli aj iné kolekcie, ktoré vytvorila firma Alpine Pro sama so svojimi dizajnérkami. Ich modely českí športovci nafasujú tiež, v mojej réžii sú modely úvodného programu a pochodu športovcov pred kamerami,“ doplnil Černý, pre ktorého bude olympijský „návrat“ do Paríža určite špeciálny. V minulosti totiž pôsobil na stáži v ateliéri Louis Vuitton pod vedením dnes už zosnulého Virgila Abloha.

Nová kolekcia Jana Černého pre českých olympionikov je fúziou vplyvov rodnej krajiny, ale aj Francúzska a bude sa nepochybne radiť medzi výrazné vizuálne motívy prezentácie národných tímov. Slovenských športovcov na otvárací ceremoniál, rovnako ako na celú olympiádu oblieka poľská športová firma 4F.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #móda #odev #Jan Černý

+ Zdá sa, že zabúdate na svoje zdravie, čo by sa vám mohlo vypomstiť.
Vyhýbajte sa zbytočným nákupom, aby...

+ Zistíte, že vám prestáva slúžiť pamäť, mali by ste začať s trénovaním.
Vymyslíte plán vďaka, ktorému budete mať...