Čoraz viac si uvedomujeme, že veci, ktorými sa dennodenne obklopujeme v našich domácnostiach a používame ich pri každodennej rutine, môžu byť pre nás toxické. Expertka na prírodnú kozmetiku Andrea Janitor si je toho vedomá tiež. Preto založila firmu MARK face and body, a to v čase, keď bola na materskej dovolenke a začala vyvíjať vlastné netoxické prírodné produkty.
Od ekonomiky ku kozmetike
Nápad venovať sa prírodnej kozmetike vznikol okolo roku 2015. Vyštudovaná ekonómka, ktorá dovtedy pracovala vo veľkej spoločnosti, bola v tom čase na materskej dovolenke a popri tom sa venovala štúdiu a výrobe domácej kozmetiky. Zaujímala sa o trendy v kozmetike a oslovil ju kávový peeling. Nebol v tom čase v Európe rozšírený, a navyše to bol prírodný produkt, čo zapadalo do filozofie jej firmy. A tak začala vyrábať vlastný kávový peeling. „Trvalo to relatívne dlhý čas, kým som namiešala tie správne ingrediencie. Bolo to veľa pokusov a omylov,“ spomína Andrea Janitor.
Z domu na zahraničné trhy
Nasledovalo testovanie, to bola najnáročnejšia skúška, či jej produkt obstojí v konkurencii. Náhodne vybrané ženy dostali minimálne dve vzorky, len s kódom, takže netušili, o aké produkty ide. Výsledky boli jednoznačné, prírodný produkt suverénne porazil konkurenciu. Dnes sú jej výrobky ako originálny kávový peeling, pleťové krémy a séra, scruby, šampóny či telové mlieka v desiatkach krajinách v on-line aj off-line priestore.
Čítajte viac Ako si vybrať kozmetiku, keď trpíte alergiou?Biznis s krásou v súlade s prírodou
V kozmetickom odvetví sa začína pozornosť čoraz viac sústreďovať na prírodnú a netoxickú kozmetiku, ktorá je bez syntetických a dráždivých zložiek. A tento koncept je dnes pre Andreu Janitor a jej spoločnosť veľmi podstatný, pretože chráni naše zdravie. „Je to dôležité najmä preto, že pri každodennej starostlivosti o pleť a pokožku, alebo aj v bežných prostriedkoch v domácnosti používame množstvo rôznych prípravkov. Síce v každom prípravku sú regulované látky, napríklad konzervanty, a ich koncentrácia v konečnom výrobku nesmie presiahnuť určitú stanovenú hranicu, no ak použijeme takýchto produktov viac, nevedomky si vytvoríme nežiaduci kumulovaný efekt,“ vysvetľuje Andrea Janitor.
Voňavé nemusí byť zdravé
Non toxic životný štýl, ku ktorému sa hlási čoraz viac ľudí, je zameraný na čistú prírodnú kozmetiku bez obsahu dráždivých a kontroverzných látok, ktoré by mohli mať na našej koži vedľajší efekt v podobe podráždenia, vysušovania, dermatitídy a rôznych alergických prejavov.
Treba veľa štúdií a pokusov, aby si výrobok zachoval všetky potrebné vlastnosti, najmä správnu konzistenciu
Dokonca sú štúdie, napríklad pre tradičný konzervant fenoxyetanol, ktorý sa bežne používa ako vonná látka a v produktoch býva označený aj ako parfum, že má nebezpečný vplyv na naše zdravie. „Podľa štúdií môže výrazne dráždiť kožu a oči, spôsobovať alergické reakcie a zhoršovať ekzém, je toxický vo výrobkoch používaných okolo úst a pier. Niektoré testy na zvieratách preukázali jeho toxicitu na nervový systém, genetické mutácie a reprodukčné poškodenie. Certifikačná spoločnosť Ecocert ju vyradila zo zoznamu používaných látok,“ vysvetľuje odborníčka na prírodnú kozmetiku.
Za kvalitou sú náročné testy
Sama má na starosti vývoj produktov, testovanie receptúr a certifikáciu výrobkov. „Látky ako emulgátory, emolienty, farbivá, vône či konzervanty nachádzajúce sa v kozmetických prípravkoch nahrádzame prírodnými zložkami. Ešte aj dnes treba veľa štúdií a pokusov, aby si takýto výrobok zachoval všetky potrebné vlastnosti, najmä správnu konzistenciu,“ vysvetľuje Andrea Janitor a dodáva, že je to náročná práca v laboratóriu a často desiatky pokusov a omylov.
„Všetky kozmetické výrobky, ktoré sú na trhu, musia byť riadne schválené v zmysle legislatívy a sú teda považované za bezpečné. Je na uvážení každého z nás, do akej miery sa budeme o zloženie svojej kozmetiky či kozmetické značky a ich hodnoty zaujímať,“ uzatvára Andrea Janitor.