Pekné päty do sandáliek. Recepty, ktoré vám omladia nohy

Po zimnej sezóne ,naše päty často nie sú práve v dokonalom stave. Popukané a stvrdnuté päty trápia mnoho žien a pritom nejde len o estetický problém. Praskanie pokožky môže byť vstupnou bránou pre mnoho infekcií. Preto je dobré vedieť, ako môžu vaše nohy v sandáloch vyzerať dobre aj zdravo.

12.06.2024 00:00
pedikúra, chodidlá, masáž nôh, nohy, Foto:
Keď nastane leto, všetci utekajú na pedikúru, aby mali na dovolenke pekné chodidlá a nechty na nohách.
debata

O päty sa treba starať

Treba priznať, že nohy a špeciálne päty patria k častiam tela, ktorým nevenujeme mnoho pozornosti a potom nás vedia v sandálkach nemilo prekvapiť svojim zjavom. Stvrdnutá a praskajúca pokožka na pätách nie je vlastne nič iné ako odumreté tkanivo, ktoré nie je dostatočne hydratované. Z toho dôvodu vysychá, tvrdne a nakoniec bolestivo praskne. Do prasklín sa dostávajú nečistoty, ktoré sa časom zapália, a bývajú tak zdrojom bolesti. Preto si zaslúži a pred letom ozdraviť a staviť na pravidelnú údržbu.

Myslite na ne vo vani

Odumretá koža na pätách nebude problémom vždy, pokiaľ ju budete pravidelne odstraňovať. Preto je absolútnym základom venovať svojim nohám čas minimálne raz za týždeň. Napríklad vo vani. No pemza nie je ideálna, pretože pokožku vlastne trhá. Kovové a sklenené pilníky sú oveľa lepším variantom v starostlivosti o popraskané päty. Ich hrubšiu časť využijete na vlhkú a čerstvo rozmočenú kožu na pätách, jemnejšou časťou potom doladíte detaily až po uschnutí.

Domáci zábal je štandardom

Samotné odstránenie odumretej kože ale nestačí a pokožku chodidiel je nutné tiež hydratovať. Skvele vám na to poslúžia najrôznejšie krémy určené špeciálne na tento účel. Netreba nič špeciálne, občas pomôže aj obyčajná vazelína. Nohy dôkladne premažte, oblečte do bavlnených ponožiek a choďte spať. Ráno budete mať päty krásne hebké. Pokiaľ potrebujete zvýšiť účinok krému, zabaľte chodidlá ihneď po namazaní do mikroténového vrecka a až potom si navlečte bavlnené ponožky. Toto je však vhodné len krátkodobo a v prípade väčšieho poškodenia. Inak postačí plne len pravidelné mazanie.

vitamín C, pleť, pokožka, ošetrenie, žena Čítajte aj Máte suchú pleť? Zbavte sa týchto prehreškov a budete jasať šťastím

Voňavý a účinný citrón

Citrón je v domácnosti zdá sa najuniverzálnejšia výbava. Od čistenia, cez pitie, na dochutenie jedál až po starostlivosť o telo. Citrón je vraj ideálny a účinný pri vtieraní do suchej pokožky kdekoľvek na tele. Teda aj na pätách. Obsiahnuté kyseliny jej totiž pomáhajú hydratovať a súčasne ju aj zjemňujú.

Tvaroh

Ostal vám, alebo je po záruke? Nevyhadzujte ho, na nohy bude dobrý. Tvaroh sa používa rovnako ako masť alebo krémy, stačí natrieť hrubú vrstvu, obliecť do igelitu aj ponožiek a nechať cez noc pôsobiť. Tvaroh účinkuje veľmi dobre, ale pripravte sa na to, že ráno to práve nebude voňavá záležitosť.

Ocot

Účinne si vie poradiť s popraskanými pätami. Môžete ho pridať do vody a nohy v ňom aspoň pätnásť minút máčať. Pokiaľ vám vadí prenikavá vôňa octu, môžete pridať pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Nohy poriadne vydrhnite, opláchnite a dôkladne vysušte. Nezabudnite ich následne hydratovať pomocou vhodného krému.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #koza #hydratačný krém #pilník #popraskané päty #starostlivosť o pokožku #infekcie #hydratácia pokožky #päty

+ Upravte stravu, aby ste sa cítili lepšie. Zdravé jedlo je základ.
Mali by ste uvažovať nad úsporami, inak vám...

+ Sústreďte sa na svoje silné stránky, stavajte na tých a na slabé zabudnite.
Skúste nové spôsoby...