Fotil najslávnejšie modelky, DiCapria aj Nelsona Mandelu, slávny Weber ozdobí fotkami Prahu

Písal sa rok 2000, keď slávny fotograf Bruce Weber navštívil prvýkrát Prahu. Časopis Vanity Fair ho vtedy poslal do českej metropoly, aby tam vyfotografoval herca Heatha Ledgera, dnes už zosnulú hviezdu Hollywoodu a držiteľa Oscara.

21.05.2024 10:17
Supermodelka Kate Moss objektívom fotografa... Foto:
Supermodelka Kate Moss objektívom fotografa Bruca Webera.
debata

Weber sa role zhostil so svojou povestnou estetikou a výsledkom sú zábery, ktoré vznikli v nádhernom historickom prostredí, ale aj spojení s prírodou. „Strávil som tam len pár dní, ale odvtedy som hľadal príležitosť, aby som sa do Prahy mohol vrátiť,“ hovorí jedna zo žijúcich legiend módnej fotografie vo video-odkaze, ktorý pred pár dňami premietli vybraným novinárom v Prahe. Nie náhodou, pretože Bruce Weber – muž, ktorý fotil najslávnejšie modelky a osobnosti umenia aj šoubiznisu a ktorý má v portfóliu titulky Vogue či ELLE – sa do stovežatej vracia. Jeho tvorbu priblíži retrospektívna výstava My Education, ktorú v septembri uvedie Galéria hlavného mesta Prahy.

Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto Čítajte viac Vďaka za to, čo dnes nosia ženy, jej patrí právom. Za kontakty s nacistami aj kritika: Chanel pozná každý, ale kto vlastne poznal Gabrielle?

Za projektom a ideou stojí kreatívny producent Milosh Harajda, ktorý má na konte aj výstavu fotografií Davida LaChapella v Galérii mesta Bratislavy. S tvorbou Bruca Webera je spätý od tínedžerského veku. „Mal som asi štrnásť rokov, keď som začal sledovať jeho fotografie. Z Ameriky som si nechával nosiť časopisy s jeho obálkami a editoriálmi a priniesť túto tvorbu do našich končín – to bol veľký sen malého chlapca z Prešova,“ vysvetlil pre Pravdu Harajda, keď pred pár dňami v Prahe slávnostne oznámil konanie výstavy 78-ročného amerického fotografa.

Veľký sen malého chlapca z Prešova sa plní: Milosh Harajda prinesie do Prahy Bruca Webera
Video
Zdroj: TV Pravda

„Keď sme pracovali na projekte s Davidom LaChapellom, veľa som sa naučil. Človek získa nejaké skúsenosti, sebavedomie, víziu a vie, ako má trojuholník vyzerať. Pokiaľ chcete umelca, musíte mu nájsť fantastickú lokáciu, múzeum alebo galériu a k tomu partnerov, ktorí to všetko dokážu spraviť,“ uviedol kreatívny producent.

Pandémia všetko spomalila, ale nezastavila

S Weberom sa stretol prvýkrát pred štyrmi rokmi, no plány na organizovanie výstavy v stredoeurópskom priestore spomalila pandémia covidu. Všetko sa naplno rozbehlo zhruba pred rokom a pol. Definitívny zlom nastal, keď prišla Weberova americká producentka Eva Lindemann-Sanchez na obhliadky lokácií. „Zostala taká nadšená, ba až šokovaná tým, ako srdečne jej šéfkurátorka Helena Musilová a riaditeľka Galérie hlavného mesta Prahy Magdaléna Juříčková otvorili dvere, srdce a priestor. Nechali nám možnosť viesť obojstranný dialóg a vytvoriť výstavu k spokojnosti všetkých,“ skonštatoval Harajda.

Herec Heath Ledger objektívom fotografa Bruca...
Supermodelka Kate Moss objektívom fotografa...
+13Speváčka a umelkyňa Patti Smith objektívom...

Samotná Eva Lindemann-Sanchez si na prvý kontakt s priestormi Domu u kamenného zvonu, kde sa výstava od 20. septembra 2023 uskutoční, spomína s azda ešte väčším nadšením a úsmevom na tvári. „Podľahla som čaru tohto miesta takmer okamžite,“ hovorí o historickej budove s trinástimi miestnosťami, v ktorých expozíciu pripraví známy scénograf Marek Cpin. „Všetko som fotila, robila videá a vzápätí ich posielala Bruceovi a jeho žene Nan. Kývli takmer okamžite, očarilo ich to podobne ako mňa,“ vysvetľuje členka americkej strany organizačného tímu. „Každá galéria je iná výzva ako zavesiť obrazy a fotografie. Toto je budova veľmi stará, s nerovnými podlahami aj stenami – ale to nám umožňuje byť hravejší. Verím, že fungovať to bude o to lepšie,“ zamyslela sa americká producentka.

Bude to ohromujúce

Šéfkurátorkou expozície My Education je Helena Musilová z hostiteľskej kultúrnej inštitúcie. Na konte už má prácu na výstavách fotografických legiend ako Helmut Newton či Cecil Beaton. Až teraz však zažila možnosť práce a selekcie tvorby so žijúcim autorom. „Takáto príležitosť je vždy veľmi zaujímavá. Pozerať sa na veci rôznymi uhlami pohľadu – z americkej perspektívy, aj z tej európskej. Veľmi dôležitá bola aj moja osobná návšteva u Bruca doma, mala som možnosť prechádzať s ním jeho bohatý archív. On sám je veľký rozprávač, ku všetkým snímkam je schopný spomínať, rozprávať príbehy a to sa tiež pretavilo do výberu, ktorý stále ešte finišujeme,“ prezradila pre Pravdu kurátorka Musilová.

Bude to ohromujúce a pre každého, hovorí o novej výstave kurátorka Helena Musilová
Video
Zdroj: TV Pravda

Napriek tomu, že Bruce Weber je vnímaný v prvom rade ako autor komerčnej, reklamnej a módnej fotografie, v jeho diele tvorí len časť. „Je fotografom, ktorý sa venoval portrétom celého radu ľudí z kultúrnej obce. V jeho portfóliu sú nádherné snímky krajín, obľúbených retrieverov a blízkych priateľov. Dokáže majstrovsky zachytiť svetlo a najmä pohyb a dokonca bol nominovaný na Oscara ako filmár za dokument o hudobníkovi Chetovi Bakerovi,“ vymenovala Musilová bohatý diapazón tvorivosti a talentu Bruca Webera.

Bruce Weber a jeden z jeho milovaných zlatých... Foto: Zac Rupprecht
Bruce Weber a jeden z jeho milovaných zlatých retrieverov. Bruce Weber a jeden z jeho milovaných zlatých retrieverov.

Aj preto si myslí, že výstava v Prahe bude pre široké publikum. „Každý si tam nájde niečo, čo má rád – od sveta veľkej módy až po fascinujúce portréty. Bude to výstava, za ktorou sa inak jazdí do Viedne či do Berlína – teraz ju nájdu ľudia v Prahe,“ netajila radosť.

Nové súvislosti aj nová kniha

Milosh Harajda dodáva, že aj samotný autor je nadšený prínosom novej výstavy a spoluprácou s renomovaným kultúrnym stánkom. „Helena Musilová sleduje jeho tvorbu z hľadiska kunsthistorického – takže aj jej výber podlieha rozličným kritériám. Posudzuje nielen obsah, ale aj kvalitu fotografie – vznikajú celé súbory a celky, ktoré ani Bruce nikdy nedal sám do súvisu. Nahliada tak na svoju vlastnú tvorbu po novom,“ skonštatoval Harajda, ktorý očakáva, že výstava zároveň do Prahy pritiahne okrem milovníkov fotografie aj hviezdne mená a spriaznené tváre šoubiznisu.

„Je to celkom prirodzený efekt a expozícia bude nepochybne lákadlom aj pre niektorých z Weberových slávnych priateľov, ktorí mu už pózovali pred objektívom.“ Len pre zaujímavosť, Weber fotil slávne krásky ako Kate Moss, Naomi Campbell či Evu Herzigovú, ale aj Leonarda DiCapria, Davida Bowieho s manželkou Iman, tenistku Martinu Navrátilovú či prezidenta Nelsona Mandelu alebo umelkyňu Louise Bourgeois.

Fotil najslávnejšie modelky aj milovaných retrieverov, legendárny fotograf zdraví Slovákov aj Čechov a pozýva do Prahy
Video
Zdroj: Little Bear Inc.

Najznámejšie fotografie, ale aj zábery, ktoré možno roky ležali ukryté v masívnom archíve, si však nepozrú len návštevníci výstavy My Education. Pár dní pred spomenutou tlačovou konferenciou sa totiž jej organizátori dozvedeli novinku. Známe vydavateľstvo Taschen sa rozhodlo vydať ďalšiu publikáciu (Weber ich má na konte doposiaľ zhruba 60) venovanú retrospektíve tvorby slávneho fotografa.

LA Premiere of "Shogun" Čítajte viac Exkluzívne pre Pravdu: Televízia dnes ponúka hercom úžasný priestor, hovorí herec Takehiro Hira. Na obrazovky prichádza nový Šógun

„Cieľom je pozrieť sa späť na Brucovu masívnu kariéru a reflektovať ju, ale zároveň to bude aj dielo, ktoré bude odrážať výstavu v Prahe. Pôjde o synergiu – fungovať budú paralelne vedľa seba a v knihe bude veľa zmienok o Prahe a unikátnej výstave,“ ozrejmila Eva Lindemann-Sanchez o publikácii s globálnou distribúciou. Ona sama – a aj Bruce Weber, ktorý sa plánuje zúčastniť na otvorení výstavy osobne – si však od pripravovaného pražského zážitku sľubujú ešte čosi navyše. Emóciu radosti a spolupatričnosti.

zväčšiť Tamara Kotvalová, majiteľka firmy Carollinum a... Foto: Ivan Kašša
Tamara Kotvalová, majiteľka firmy Carollinum a fotograf Robert Vano Tamara Kotvalová, majiteľka firmy Carollinum a fotograf Robert Vano podporili výstavu Bruce Weber: My Education.

„Myslím si, že svet je ešte stále tak trochu v traume po pandémii, ktorú sme prežili. Ovplyvnila nás, zasiahla do rôznych vrstiev života a možno nie všetkému dokážeme porozumieť. Na jednej veci sa však zhodneme – musíme oslavovať život a slobodu. Ako komunita by sme mali osláviť možnosť byť spolu a vnímať krásu a výstava nám ten priestor poskytne.“

Bruce Weber – americký fotograf a režisér sa narodil 29. marca 1946 v Greensburgu v Pensylvánii. Študoval na Princetonskej univerzite a neskôr pokračoval v štúdiu na The New School v New Yorku. Jeho kariéra začala v 70. rokoch, keď si jeho fotografie začali získavať pozornosť v módnych časopisoch ako GQ a Vogue.
Prvý veľký úspech prišiel, keď začal pracovať pre Calvin Klein a Ralph Lauren, kde jeho estetika – zmyselné a často provokatívne čiernobiele snímky – získala obrovskú popularitu. Weberove fotografie sa vyznačujú silným vizuálnym štýlom a jeho schopnosťou zachytiť intímne momenty a autentickú krásu modelov. Jeho práca pre značku Abercrombie & Fitch tiež výrazne prispela k jeho sláve. Popri módnej fotografii sa však pravidelne venoval aj tvorbe portrétov renomovaných osobností, jeho večnou inšpiráciou sú tiež zlatí retrieveri a malebná americká krajina. Za dokument Let's Get Lost, ktorý je portrétom jazzového trubkára Cheta Bakera, bol nominovaný na Oscara.
Weberova kariéra sa však nezaobišla ani bez kontroverzií. V rokoch 2017 a 2018 bol obvinený z nevhodného správania a sexuálneho obťažovania niekoľkými modelmi, čo viedlo k niekoľkým žalobám a verejnému odsúdeniu. Obvinenia proti Weberovi zatiaľ neboli právne dokázané na súde a on sám všetky obvinenia z nevhodného správania vehementne popiera. Niekoľko žalôb sa vyriešilo mimosúdne, v jednom prípade dokonca museli vyplatiť súdne trovy samotnému Weberovi, keď model, ktorý ho obvinil, odmietol na niektoré otázky vypovedať na súde. Obvinenia zatienili časť jeho práce a kariéry, napriek tomu zostáva jedným z najvplyvnejších fotografov svojej generácie.

Výstava Bruce Weber: My Education sa uskutoční od 20. septembra 2024 do 26. januára 2025

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Praha #galéria #výstava #Vogue #fotografia #Eva Herzigová #Nelson Mandela #Bruce Weber #Milosh Harajda #Helena Musilová

+ Mali by ste začať myslieť aj na seba a svoje telo nejde o vzhľad ale zdravie.
Vyhľadávanie spätnej väzby vám...

+ Netrápte sa toľko svojím výzorom, každý je svojím spôsobom výnimočný.
Hranice medzi pracovným a osobným životom...