Ako si vybrať kozmetiku, keď trpíte alergiou?

Ak vás trápia potravinové alergie, kožné ekzémy či alergie na pele rastlín, musíte si veľmi pozorne vyberať nielen stravu, ale aj kozmetické produkty. Krémy na tvár a telo alebo parfumy totiž často obsahujú zložky, ktoré môžu alergikom spôsobiť problémy.

04.05.2024 06:00
kozmetika, nákup, alergén Foto:
Ilustračné foto.
debata

Čo robiť, keď použijeme nesprávny krém? A ktoré značky sú pre alergikov vhodné? Akej kozmetike by sa mali vyhýbať alergici, ktorých trápi alergia na peľ? To všetko sú otázky, ktoré si často kladú alergici pri výbere čistiacej aj dekoratívnej kozmetiky.

Podľa dm kozmetickej poradne sa treba vyhýbať jednoznačne hlavne takej kozmetike, ktorá obsahuje azulény, oleje (bergamotový, levanduľový, citrusové) a parfumy rôznych druhov.

Ľudia alergickí na orechy alebo latex by mali byť pozorní pri používaní kozmetiky s obsahom bambuckého masla.

Ďalšími častými alergénmi sú: propolis, čajovníkový olej, príp. kokosový olej alebo iné oleje pochádzajúce z orechov a bambucké maslo.

ysl dmi makl ysl-loveshine-candy-glaze-23 wearable classic-zoom close-up before-after shade-05 fair-skintone patricia landscape 3000x2360px 4935421761765 rgb Čítajte viac Všetko, čo by ste mali vedieť o rúžoch na pery! Známa slovenská vizážistka radí... aj to, ako sa vyhnúť klasickým prehreškom

Na čo pozor pri kúpe

Na výrobu parfumov a parfumovanej kozmetiky sa využíva približne dvesto rôznych substancií. V parfumoch sú tieto substancie s koncentráciou asi 20 percent, v parfumovaných kozmetických prípravkoch okolo 0,5 percenta až 1 percento. Najvýznamnejšie komponenty z dermatologického a alergologického hľadiska sú súčasti fragnance mix, ktorá je zaradená do Európskej štandardnej súpravy epikutánnych (kožných) testov a obsahuje: škoricový alkohol, škoricový aldehyd, eugenol, alfa-amyl-škoricový aldehyd, hydroxycitronellal, geraniol, izoeugenol, oakmoss absolute a emulgátor soli sorbitan sesquioleát.

Oplatí sa čítať zloženie

Senzibilizácia na vonné zmesi sa postupne zvyšuje hlavne u žien, ktoré používajú kozmetické prípravky častejšie ako muži. U mužov sú zdrojom senzibilizácie na fragnance mix väčšinou vody po holení. Muži, ktorí sa holia žiletkou, sú senzibilizovaní trikrát častejšie ako tí, ktorí sa holia elektrickým strojčekom. V súčasnosti sú významné aj ďalšie fragnanty, ktoré sú súčasťou zmesi fragnance mix II a obsahujú: lyral, citral, farnesol, citronellol, hexyl škoricový aldehyd a kumarín.

Odporúčame preto alergikom čítať podrobné zloženie kozmetických prípravkov, s ktorými prichádzajú do kontaktu.

vrstvenie, hydratácia, pleť Čítajte viac S pleťou dokáže zázraky, ťažko nájdete lepšieho pomocníka: S touto kyselinou omladnete a nielen to...

Pozor na časté alergény

Bambucké maslo (iné názvy: maslo z maslovca, maslovcové maslo, maslo z orieškov maslovca, maslo z maslovcových orieškov) je tuk žltej až slonovinovej farby, ktorý sa získava z orechov. Ľudia alergickí na orechy alebo latex by mali byť pozorní pri používaní kozmetiky s obsahom bambuckého masla.

Propolis je po chemickej stránke zmesou mnohých organických zlúčenín, doposiaľ neboli všetky obsahové látky izolované a identifikované. Obsahuje zhruba 30 percent voskov, 55 percent živíc a balzamov, 10 percent éterických olejov a asi 5 percent peľu. Používanie kozmetických prípravkov s obsahom propolisu predstavuje riziko vývoja senzibilizácie najmä u ekzematikov.

Čajovníkový olej je éterický olej, ktorý sa získava destiláciou vodnou parou z listov stromu Melaleuca alternifolia z čeľade Myrtaceen. Tento strom rastie prevažne v Austrálii, Španielsku a Portugalsku. Iritačný účinok čajovníkového oleja sa môže objaviť na koži pri koncentrácii vyššej ako 25 percent.

Prvá pomoc, keď alergik použije nevhodný krém

  1. okamžite prestať krém používať
  2. postihnuté miesto umyť dostatočným množstvom čistej vody
  3. vyhľadať pomoc v ambulancii kožného lekára

Náš praktický tip

Ktoré krémy sú vhodné pre alergikov

Overené značky krémov dermatokozmetických firiem ako Avéne, A-derma, Bioderma a La Roche Posay. Sú to kozmetiká, ktoré majú riadne štúdie účinnosti, čím je garantované, že ak je na prípravku napísané „hypoalergénny“, tak taký určite je. Často ich alergikom odporúčajú aj kožní lekári v ambulanciách. Výborná je aj obyčajná modrá indulona, ktorú je možné používať aj pri ťažších formách alergie a takisto ju odporúčajú dermatológovia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kozmetika #alergici #kozmetická starostlivosť

+ Vášmu zdraviu chýba čerstvý vzduch, mali by ste tráviť viac času vonku.
Rozvoj zručností a kvalifikácií môže...

+ Snažte sa dať svojmu telu stravu minimálne trikrát denne, maximum je pätkrát.
Urobte všetko preto, aby ste si...