Sumeri a Egypťania používali vraj napríklad rozomleté drahé kamene, slávna Kleopatra mala drviť do karmínova sfarbené chrobáky a mravce, aby si vytvorila červený pigment na pery. V starovekom Grécku ženy zase používali kombináciu červeného pigmentu a bielidla, pričom to druhé bolo toxické a často spôsobovalo zdravotné problémy.
Čítajte viac Jarné trendy sa už chytajú žezla: Dôkazom je kvetinová kráska Marcinková aj žiarivé tóny zelenej na Tatiane DrexlerPrvý moderný rúž na pery, ako ho poznáme dnes, bol vytvorený koncom 19. storočia. V roku 1884 francúzsky parfumér Guillaume-Pierre Berthoud začal vyrábať rúž na pery v formáte, ktorý sa dá tvarovať, čím sa stal praktickejším a prenosnejším. Avšak až na začiatku 20. storočia sa komerčný rúž stal široko dostupným a populárnym.
Kvalita je neporovnateľná
O viac ako sto rokov neskôr patrí priemysel s dekoratívnou kozmetikou medzi oblasti životného štýlu a krásy s miliardovými tržbami. Zmenilo sa však aj čosi ďalšie. „V súčasnej dobe máme omnoho kvalitnejšie rúže. Jednak majú úžasné pigmenty, ale zároveň sa aj starajú o hydratáciu pier. Nevysušujú ich,“ vysvetľuje renomovaná slovenská vizážistka Katarína Kmecová. „Aj keď sú rúže matné, zároveň pery hydratujú. Predtým to nebolo pravidlo. Kedysi obsahovali viac pigmentov a menej zvláčňujúcich ingrediencií, dnes sú už produkty na pery také kvalitné, že okrem farbenia pery aj ošetrujú,“ pokračuje ďalej.
Paleta produktov a odtieňov na trhu je obrovská – ani to však neznamená, že sa už dnes ženy dokážu vyhnúť chybám alebo prešľapom. Podľa odborníčky dvoma najčastejšími je nesprávny odtieň a snaha o zväčšenie pier. „Niekedy sa mi zdá, že sa o to snažia silou mocou. Napríklad pomocou tmavšej kontúrovacej tužky,“ upozorňuje Kmecová. Pri výbere odtieňa je podľa nej dôležité skúšať niekoľko druhov a farebných tónov. V zásade však platí, že ak má žena chladnejší tón pleti, taký by mal byť aj odtieň jej rúžu.
„Najjednoduchšou pomôckou je postaviť sa za denného svetla pred zrkadlo a priložiť si ku pleti striebornú alebo zlatú farbu. Podľa nich zistíme, či sme teplý alebo studený typ a či nám viac budú svedčať studené alebo teplejšie ladené farby rúžov. Teórií existuje viac, pomôcť dnes už dokážu aj samotné značky – často delia produkty do podlínií a ponúkajú návod, ktorý tón sa hodí ktorému typu pleti,“ hovorí Katarína Kmecová a dodáva, že v jej prípade funguje aj to, že rúž kontrastuje s očami. „Farba rúžu by mala byť jemnejšia, ak sú výrazné oči. A naopak, ak sú menej výrazné oči, tak farba rúžu môže byť výraznejšia.“
Rúž je o osobnosti, ale s farbami opatrne
Vizážistka, ktorá roky spolupracuje so značkou Yves Saint Laurent, však dodáva, že najdôležitejšia je individualita každej nositeľky. „Žena vyjadruje rúžom aj svoje vnútro a aký má temperament, akú má náladu… Alebo proste sa chce páčiť niekomu, nielen sama sebe, ale aj manželovi. Aj to rozhoduje, aké odtiene volí a ktoré si vyberie,“ zdôrazňuje make-up artistka.
Čítajte viac Nelíči sa a keby nemusela, ani sa nečeše. Pred kamerami je však Tatiana Drexler ukážková diva. Farba, ktorá jej pristane najviac, omladí každú ženuTrendy v dekoratívnej kozmetike s výraznými a často veľmi extravagantnými odtieňmi sú určené skôr mladším ročníkom, naznačuje Katarína. „Sama som nosila výraznejšie odtiene, keď som bola mladšia, experimentovala som s farbami. S pribúdajúcim vekom vnímam dekoratívnu kozmetiku ako pomocníka na zvýraznenie predností a zakrytie drobných nedostatkov. Najväčší dôraz by sme mali klásť na starostlivosť o pleť,“ hovorí Kmecová.
Pery nemusia byť len o farbách, skrášliť a povýšiť pery dokážu aj telové (tzv. nude) odtiene. Jedným z horúcich trendov posledného roka je návrat intenzívneho lesku. Pery s ním pôsobia plnšie a zdravšie, značky sa tiež predbiehajú v plejádach odtieňov pri rúžoch s leskom.
Pozor na zúbky…
Takéto rúže zvyčajne nie sú „problém“, keď príde na tradičné rúžové faux pas – farba otlačená na zuboch. Ale ak patríte k ženám, ktoré milujú výrazné pigmenty a sýte farby, odborníčka ponúka tip, ako sa podobnej nehode vyhnúť.
Čítajte viac S pleťou dokáže zázraky, ťažko nájdete lepšieho pomocníka: S touto kyselinou omladnete a nielen to...„Pery by mali byť hydratované, to je základ. Pred nalíčením ich môžete máličko pretrieť korektorom alebo mejkapom. Jemne pery odtlačiť do papierového obrúska a naniesť prvú vrstvu rúžu. Ideálne je urobiť to so štetcom na pery. Následne pery prepudrujete transparentným púdrom – veľmi jemnunko – a zase pridáte tenkú jemnú vrstvu rúžu,“ vysvetľuje postup Katarína Kmecová. Vrstvenie sa postará aj o to, aby rúž vydržal počas dňa dlho. Dôležité je dávať pozor pri jeho nanášaní na hranicu pier. Takéto líčenie si žiada trochu viac času, čo nie všetky ženy majú. Tým v druhej skupine odporúča práve odtiene s leskom a žiarivé, energicky a prirodzene pôsobiace farebné tóny. Pár z nich nájdete aj ako tipy v našej galérii.