Skrášľujúce filtre nepriniesli sociálne siete: Dôkazom je stáročný obraz vychýrenej krásky, jej skutočná podoba bola...

Zvýrazňovanie pier, zmenšovanie nosov a brád či zmeny tvaru očí nie sú len záležitosťou moderných filtrov na sociálnych sieťach, ako sú Instagram alebo Tiktok.

03.01.2024 13:30
Diana Cecil, English Heritage Foto:
Reštaurátorka pracuje na obraze Diany Cecilovej pod záštitou spoločnosti English Heritage.
debata

Zabudnuté tváre odhaľujú pod nánosmi farby a umelo zjemnených čŕt aj reštaurátori historických obrazov, a to už minimálne od čias neskorej renesancie, píše server BBC.

Pravdepodobne najstaršou známou retušou je portrét Isabelly Medicejskej, pochádzajúcej z rovnomenného mocného talianskeho rodu. Skutočné črty jej tváre na obraze z roku 1574 niekto natoľko dôkladne poupravil, že múzeum umenia v americkom Pittsburghu ani netušilo, že má jej podobizeň vo svojej zbierke. Odborníci obraz preskúmali až v roku 2014, keď bol v inštitúcii odhalený falzifikát v prípade portrétu Eleonóry Toledskej, Isabellinej matky.

The restoration of Isabella de' Medici reveals that the image on the left was painted over the original image on the right. Her true beauty still wasn't enough for that time period.
byu/avacadospaceship inInstagramreality

Kým z premaľovaného Isabellinho obrazu na expertov s neprítomným výrazom a krotkým úsmevom zhliadla mladučká žena s bezchybnou pleťou a jemným nosom, rádiologická analýza odhalila skutočnú, a oveľa viac ľudskú Isabellu Medicejskú – staršiu, bledú, s ľahko hákovitým nosom, vyšším čelom, silnejšími rukami a s kruhmi pod očami. Z obrazu zmizlo tiež niekoľko symbolov, ktoré predstavovali kajúcnosť ženy, ktorú podľa historikov zrejme uškrtil jej manžel kvôli klebetám, že udržiavala pomer s jeho bratrancom.

Isabella Rossellini Čítajte viac Krásou fascinovala filmárov aj dizajnérov, v 71 rokoch pózovala na titulke Vogue bez štipky retuše... výsledok je úchvatný

Ďalší prípad falšovania krásy odhalili reštaurátori z anglickej organizácie English Heritage tento rok v novembri pri čistení portrétu Diany Cecilovej, pravnučky jedného z najbližších priateľov anglickej kráľovnej Alžbety I. Cecilová, ktorá žila v prvej polovici 17. storočia, bola vo svojej dobe považovaná za výnimočnú krasavicu, napriek tomu jej vzhľad nevyhovoval neskorším ideálom, píše BBC. Neskoršie portrétovanie posunulo kadere Cecilovej nižšie do čela a prifúklo jej pery.

Úpravy sa ale výlučne netýkali len žien, podotýka BBC, a dopúšťali sa ich aj samotní autori pôvodných portrétov. Nedávne reštaurovanie portrétu obchodníka Dericha Borna z roku 1533 od oslavovaného nemecko-švajčiarskeho umelca Hansa Holbeina mladšieho ukázalo, že maliar skrášľovacie techniky využil priamo na svojom diele, ku ktorému sa opakovane vracal a vykonával ďalšie a ďalšie úpravy.

V porovnaní s pôvodným portrétom, ako ho odborníci uvideli na röntgene, má pevnejší a intenzívnejší pohľad v tvári plnej ostro rezaných čŕt.

debata chyba
Viac na túto tému: #obraz #filter #BBC #vylepšenie #Starí majstri #retušovanie

+ Obmedzte horory vo večerných hodinách, spôsobujú vám nespavosť.
Vyhýbajte sa impulzívnym nákupom, aby ste...

+ Depilácia môže byť aj bezbolestná, tak prečo to neskúsite inak.
Čoskoro zdedíte pekné bývanie po...