Ide to aj bez prania alebo keď nosíte jedny slipy celý týždeň... nový trend: stále viac ľudí dáva zbohom práčke

Je nutné prať tričko po každom nosení? Asi nie. A čo slipy alebo nohavičky? To je rôzne. Ale stále viac ľudí sa vyhýba praniu, aby ušetrili čas, peniaze aj životné prostredie, píše britský The Guardian.

03.07.2023 06:43 , aktualizované: 07:18
práčka, pranie Foto:
Pranie sa ocitlo na zozname aktivít, ktoré ľudia redukujú alebo doslova škrtajú.
debata (30)

Keď Tim počas pandémie covidu-19 začal pracovať z domu, zvolil uvoľnenejší prístup k obliekaniu. To ho priviedlo k tomu, aby sa zamyslel, koľko času a síl ho stojí pranie. Bolo to v čase, keď sa mu narodilo druhé dieťa, a bol preto rád, že pranie môže zo svojho zoznamu úloh vyškrtnúť. Aj predtým pral menej ako mnoho iných ľudí – jednu várku týždenne, niekedy dokonca raz za dva týždne a potom zvládol neprať celý rok.

žena, pleť, starostlivosť, krása, dievča, zrkadlo Čítajte viac Zbohom opuchom pod očami: Tu sú triky, ktoré vám pomôžu účinne sa ich zbaviť

V súčasnosti Tim, softvérový inžinier, perie asi tak raz za pol roka. Do kancelárie stále nechodí, a tak príliš čistého oblečenia nepotrebuje. Počas videokonferencií „zo mňa ľudia vídajú hlavu, pretože kameru nezapínam vôbec“, hovorí. Keď ho čaká nejaká dôležitá spoločenská udalosť, dá si pozor na to, aby niečo pekné na sebe mal, ale vo všedné dni na to nedbá.

Slipy vydržia aj týždeň, tvrdí on… ale čo manželka?

V práčke stále perie oblečenie svojich detí a jeho manželka si perie tiež. Tima zachraňuje, že má pomerne dosť oblečenia, ale počas ročnej pauzy od prania v tom istom odeve vydržal asi dva týždne. Používanie ponožiek výrazne obmedzil a nosí sandále, a to aj väčšinu zimy. „A spodky vám môžu vydržať týždeň,“ prezrádza. „Len musíte mať nízke štandardy,“ dodáva. Niekedy nosí namiesto spodnej bielizne šortky na plávanie. Necháva si ich aj v sprche, kde ich očistí a potom rýchlo uschnú.

Keď oblečenie páchne, vymení si ho. „Ale naozaj nie je nutné prať tak často, ako to väčšinou ľudia robia,“ hovorí. Jeho manželka mu občas hovorí, že smrdí, „ale väčšinou jej to až tak nevadí“. Stúpenci neumývania sa začali pri vlasoch – vodu používali, ale šampón už nie. Teraz sa objavujú náznaky, že ďalšie na rade by mohlo byť pranie. Ako prví tento prístup začali raziť milovníci džínsoviny.

zväčšiť Pranie pri vysokých teplotách sa tiež... Foto: SHUTTERSTOCK
pranie, práčka Pranie pri vysokých teplotách sa tiež výraznejšie v posledných rokoch zredukovalo.

„Čokoľvek z džínsoviny neperiem, pokiaľ sa nestane nejaká katastrofa, napríklad že si džínsy polejem mliekom,“ hovorí učiteľ Daniel. „Získajú lepšiu patinu, vydržia dlhšie. Nemusíte neustále utrácať za džínsy. Je to lepšie pre životné prostredie,“ vymenúva prednosti neprania džínsov. Trvá na tom, že aj keď sa tieto nohavice neperú, nepáchnu.

Sprej na osvieženie namiesto vody

Klimatická kríza nás snáď konečne priviedla k tomu, aby sme sa zamysleli nad dopadom prania pri vysokých teplotách vody v práčke a nad spotrebou vody a pracích prostriedkov. Energetická kríza ľudí donútila premýšľať o cene každej várky bielizne. „V zime 2022 som pranie obmedzila,“ hovorí Jenny. „Donútili ma k tomu rastúce ceny energií, dopad na životné prostredie aj to, že vo vnútri sa bielizeň zle suší,“ vysvetľuje. Ukázalo sa, že naozaj nemusí prať tak často, oblečenie často potrebovalo len osviežiť, na čo používa sprej obmedzujúci zápachy. Iní ľudia začali prať na 30 stupňov, používajú mydlové orechy alebo perú v noci, kedy je prúd lacnejší.

trojminútový koláč s citrónom a jogurtom. Čítajte viac Toto je fakt rekordne rýchly koláč: Za tri minúty ho máte v rúre a výsledok... mňam

Stalo sa už celkom bežnou vecou, že si ľudia vyberajú oblečenie s ohľadom na životné prostredie – nakupujú menej alebo z druhej ruky alebo značky, ktoré sú údajne etické. Ale odborníci na udržateľnú módu tvrdia, že „prať v studenej vode, prať len keď je to potrebné, nosiť oblečené dlhšie – to má rovnaký alebo väčší význam ako kupovať udržateľnú značku alebo oblečenie z udržateľnejších materiálov“.

Čistota je v našich hlavách

Rosie Coxová, profesorka geografia na Londýnskej univerzite a spoluautorka knihy Špina: Zafúľaná realita obyčajného života, pripomína, že možnosť každodenného prania je niečím pomerne novým. „To, čo sa deje u vás doma, je možné iba vďaka veľkému pokroku: vodovodu v domácnostiach, vynálezu práčok, ktoré sa ľuďom zmestia domov a sú cenovo dostupné,“ hovorí. V Británii má väčšina domácností práčku od 60. rokov, v súčasnosti je to skoro 100 percent. S nástupom umelých materiálov a rozšírenie lacných materiálov ako bavlna sa bielizeň stala „prateľnejšou“.

Coxová tiež hovorí, že to, čo ľudia považujú za čisté, je dané „kultúrne, historicky a sociálne“. V západnej spoločnosti je čistota vnímaná hlavne vizuálne: Vyzerá to čisto? Je biela bielizeň naozaj biela? Kvôli tomu mnoho ľudí podľa nej hádže do koša na bielizeň kus inak čistého oblečenia, pretože na ňom objaví malú škvrnu. Kvôli tomu tiež výrobcovia propagujú odstraňovače škvŕn a rozjasňovače.

Alison z Glasgow matka učila, že oblečenie musí po každom nosení vyprať. Keď ale zistila, že oblečenie môže po použití upratať späť do skrine a „nebáť sa kontaminácie“, prestala počítať, koľkokrát ho mala na sebe. „Myslím, že moja matka by bola zdesená, ale nič si nevšimla. Prečo sa tak drieť? Šetrí nám to peniaze, je to lepšie pre životné prostredie a oblečenie vydrží dlhšie zachovalé,“ vypočítava výhody, ktoré jej prinieslo obmedzenie prania.

Umelcovi menom Chet sa tento rok práčka rozbila a rozhodol sa nekupovať si novú. „Rozhodnúť sa, že budem žiť ako v 19. storočí a prať v ruke, bolo ľahké,“ rozpráva. Spočiatku sa snažil prať tak často ako v čase, keď ešte práčku mal. „Rýchlo som si ale uvedomil, že to tak nejde,“ priznáva. Pranie obmedzil a teraz sa do neho púšťa raz za mesiac. „Ukázalo sa, že džínsy alebo košele prať nemusím, takže zostalo len pri spodnej bielizni a ponožkách. Som si istý, že práčku už nikdy potrebovať nebudem.“

IDE O NÁS: Nepoznám už ľudí z mojej generácie, ktorí by nenakupovali v second handoch
Video
Dizajnérka Mata Durikovic o nových trendoch a budúcnosti v móde, o jej inovatívnom materiáli na šaty, ktorý sa dá aj zjesť či o tom, ako vníma slovenského spotrebiteľa módy.
30 debata chyba
Viac na túto tému: #životné prostredie #spodná bielizeň #pranie

+ Energiu teraz paradoxne načerpáte v zamestnaní pri maximálnom vyťažení.
Dôležité sú pre vás...

+ Doprajte si viac oddychu, aby ste predišli stresu. Harmónia je dôležitá.
Pracovné tempo budete musieť znížiť,...