„Posledný človek, o ktorom by ste povedali, že je miliardár, je miliardár,“ vysvetľuje Colleen Morrisová-Glennonová, kostymérka televíznych seriálov. Pokiaľ sa totiž človek snaží zapadnúť do spoločnosti tých najbohatších ľudí, nie je najlepší nápad vziať si na večierok kabelku, ktorá kričí do sveta, že stála desiatky tisíc dolárov, plynie poučenie z prvej epizódy novej série seriálu Boj o moc.
Tým, že si Bridget vzala na oslavu narodenín zakladateľa mediálneho impéria Logana Roya „absurdne veľkú“ kabelku, ako ju definovala jedna z ďalších postáv, okamžite sa odlíšila od ostatných. „Čo v nej vôbec má? Topánky bez podpätku do metra? Krabičku na obed?“ komentoval s tvrdou iróniou módny doplnok Royov zať.
Veľkosť ale nie je to jediné, čo je na kabelke zle. Dobre viditeľný kockovaný vzor, ktorý všetci rozpoznajú na prvý pohľad, pôsobí rovnako, ako keby sa na taške ešte hojdala cenovka.Išlo pritom o kabelku známej britskej značky Burberry s typickým tartanovým vzorom. Lenže pokiaľ máte na účte miliardy, tak na nikoho robiť dojem nepotrebujete. Vystavovanie svojho bohatstva na obdiv s cieľom získať spoločenský status je totiž správanie, ktoré je typické skôr pre ľudí, ktorí peniaze nadobudli nedávno.
Seriál Boj o moc dáva divákom možnosť nahliadnuť do života najbohatších ľudí v USA, aj keď fiktívnych. S každým detailom tvorcom seriálu radia konzultanti, ktorí sa orientujú vo svete bohatých, a outfity postáv tak verne odrážajú typický šatník smotánky.
Čítajte viac Chanel, Vuitton aj Fendi - luxusné kabelky tejto sezóny? Toto sú najväčšie hity, inšpirujte sa hviezdamiJedna z hlavných postáv, Shiv Roy, si síce môže obliecť, čokoľvek si zachce, najčastejšie ale chodí v jednofarebnom roláku, hnedom nohavicovom kostýme alebo béžovej košeli, aj keď vyrobených z najjemnejšieho hodvábu. Jej brat Kendall si zase potrpí na luxusnú taliansku značku Loro Piana, ktorá sa špecializuje na nenápadné kúsky z kvalitných materiálov a ceny v jej obchode sa pohybujú v tisíckach eur, pri kusoch ako kabáty či obleky pokojne prekročia desaťtisíc eur.
Nenápadnosťou sa vyznačuje oblečenie hlavnej postavy filmu Tár v podaní Cate Blanchettovej. „Chcela som vytvoriť kostýmy, na ktoré sa nikto nebude pozerať,“ povedala autorka kostýmov Bina Daigler. Lenže možno práve kvôli nenápadnému štýlu je postava Lydie Tár novou módnou ikonou.
Tiahnutie k nenápadnosti vo vyšších kruhoch môžeme pozorovať aj v reálnom svete. Svoj šatník vystavaný na podobnom princípe predviedla počas osemdňového súdneho procesu aj hollywoodska herečka Gwyneth Paltrow, ktorej nakoniec dal súd za pravdu, že v roku 2016 nezavinila zrážku na zjazdovke. Paltrow chodila do súdnej siene v luxusných kúskoch v zemitých tónoch vrátane krémového kašmírového roláka od Loro Piana, šedého nohavicového kostýmu alebo machovo zeleného vlneného kabátu od The Row.
Všetko sú to modely, ktoré sa vyznačujú nenápadnosťou, luxusnými a mimoriadne kvalitnými materiálmi, ale aj ich cena často vysoko presahuje aj sumy v obchodoch sprofanovaných značiek ako Dior, Gucci či Balenciaga – ktoré si svojou stratégiou v posledných rokoch vybudovali priazeň más. Možno aj preto však medzi superboháčmi stratili svoj status, ak teda nesiahajú po couture modeloch na mieru.
Čítajte viac Poriadne prekvapenie vo svete luxusu! Louis Vuitton konečne našiel dizajnéra, Abloha nahradí slávny producentMôže byť ale šatník v štýle nenápadného bohatstva inšpiráciou pre bežného človeka a nie je hon za sofistikovane vyzerajúcimi kúskami za nízku cenu známka toho, že človeku uniká pointa? Sean Monahan, zakladateľ spoločnosti K-HOLE zameranej na predpovedanie trendov, sa domnieva, že nie. „Možno, ak sa snažíte uloviť toľko lacných béžových úpletových svetrov, koľko môžete. Ale pokiaľ ide o uvedomelejšiu spotrebu a míňanie peňazí za kúsky, ktoré vydržia, aj keď to znamená kúpiť menej za viac peňazí, tak to je niečo, čo si z toho všetci môžeme vziať,“ hovorí Monahan.