Urýchľoval čas a z Jane Fonda urobil sexsymbol! Zomrel dizajnér Paco Rabanne

Francúzsko-španielsky módny návrhár Paco Rabanne, známy svojimi excentrickými návrhmi odevov a založením jednej z najznámejších značiek vôní na svete, zomrel v piatok vo veku 88 rokov.

04.02.2023 07:42
Paco Rabanne, úmrtie, tvorba Foto: ,
Ukrajinská dizajnérka Veronika Jeanvie a francúzsko-španielsky dizajnér Paco Rabanne na zábere z roku 2007 v Kyjeve.
debata

Rabannovu smrť pre tlačovú agentúru AFP potvrdila materská spoločnosť jeho značky, ktorá uviedla, že „svojou radikálnou víziou módy poznačil celé generácie a jeho odkaz bude žiť naďalej“. Rabanne sa stal známym vďaka svojej celosvetovo populárnej línii vôní, ako aj vďaka svojim výstredným názorom.

Navrhol aj ikonický kostým americkej herečky Jane Fondovej pre sci-fi film Barbarella z roku 1968 a šaty pre francúzske ikony Brigitte Bardotovú a Francoise Hardyovú.

Šaty z tvorby dizajnéra Paca Rabanneho, ktoré...
Francúzsko-španielsky dizajnér Paco Rabanne na...
+3Záber z roku 1975 na šaty dizajnéra Paca...

Rabanne začal svoju kariéru ako spolutvorca hnutia „vesmírneho veku“ v móde 60. rokov spolu s návrhármi, ako bol Pierre Cardin. Jeho prehliadka v roku 1966 mu priniesla okamžitú slávu, keď ohromil publikum „12 nenositeľnými šatami“. „Vždy som mal dojem, že som urýchľovač času,“ napísal Paco Rabanne v roku 2016.

zväčšiť Šaty z tvorby dizajnéra Paca Rabanneho, ktoré... Foto: SITA/AP, SANG TAN
Paco Rabanne, úmrtie, tvorba Šaty z tvorby dizajnéra Paca Rabanneho, ktoré boli v roku 2008 predané v dražbe v aukčnom dome Christie's.

Rabanne sa narodil vo vojenskej rodine v španielskom Baskicku neďaleko mesta San Sebastián. Jeho otec bol plukovníkom republikánskej armády, ktorého v roku 1936 počas španielskej občianskej vojny popravili nacionalistické sily generála Francisca Franca, uvádza spravodajská stanica BBC News.

V roku 1966 založil vlastný módny dom Paco Rabanne, ktorý získal medzinárodné uznanie. Jeho návrhy vyvolali chválu aj polemiku.

Jane Fonda Čítajte viac Dôchodkový vek neznamená, že vám musí chýbať štýl! Vezmite si príklad od Jane Fonda, táto farba a strih sú TOP

V roku 1999, po desaťročiach pôsobenia na pozícii jedného z najvýznamnejších inovátorov v módnom priemysle, Rabanne odišiel do dôchodku. Počas nasledujúcich 24 rokov sa na verejnosti objavoval už len zriedkavo.

Video

VIDEO: S dizajnérkou Matou Durikovic o jej pôsobení v móde, živote v Paríži, práci pre ateliér Chanel, ale tiež o udržateľnosti módy, správaní sa mladšej generácie, správaní sa Slovákov v modeli nakupovania a čo nás v budúcnosti v móde čaká.

debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #móda #dizajn #tvorba #kov #parfumy #Paco Rabanne

+ Narodili sme sa taký aký sme z nejakého dôvodu, snažte sa to dobre využiť.
Urobte si rozpočet, koľko miniete...

+ Hydratované telo nemusíte mať iba z vody, ale aj z ovocia a zeleniny.
Uvažovať o hypotéke bude zbytočné, snažte...