Pokožka si pamätá! Nadmerné slnenie spôsobuje starnutie kože - ako sa mu vyhnúť?

Slnečné žiarenie pôsobí na organizmus priaznivo a spolu s tvorbou vitamínu D prináša viacero zdravotných benefitov. Ale!

, 13.08.2022 07:00
slnko, opaľovanie, tvár, tieň, Foto:
Následkom nadmerného slnenia býva strata elasticity, pružnosti a tonusu pokožky, z tohto dôvodu sa objavujú vrásky a presvitajú drobné vinuté cievky.
debata

Nadmerné vystavovanie sa slnku môže mať za následok predčasné starnutie pleti a podporiť vznik rakoviny – aj to by sme si mali uvedomovať, upozornila primárka Estetique centra Nemocnice Agel Košice-Šaca Katarína Drotárová.

„Pokožka si pamätá, koľko ultrafialového (UV) žiarenia dostala počas celého života,“ uviedla Drotárová s tým, že ľudia by sa mali opaľovať, ale s mierou. Podľa nej opakované nadmerné vystavovanie pokožky slnečnej radiácii má za následok zmeny v genetickom materiáli kožných buniek, ktoré v neskoršom veku vedú k predčasnému starnutiu. Následkom býva strata elasticity, pružnosti a tonusu pokožky, z tohto dôvodu sa objavujú vrásky a presvitajú drobné vinuté cievky.

Opaľovací prípravok Grown Alchemist Natural...
Fotokorekčný krém Anthelios OIL CORRECT so SPF...
+4Hydratačný pleťový krém Facial Moisturizing...

„Okrem už spomínaných ‚kozmetických‘ negatívnych následkov nadmerného slnenia má slnečné žiarenie tiež karcinogénny účinok,“ povedala primárka. Najčastejšie podľa nej vznikajú nádory na miestach najviac vystavovaným slnečnému žiareniu ako sú tvár, výstrih a ruky. Odporúča sa preto medzi 12.00 až 16.00 hodinou nevystavovať slnečnému žiareniu, keďže vtedy je najvyšší dopad UV radiácie na zemský povrch.

Odpoveďou sú kvalitné ochranné prípravky

Pri pobyte na slnku by ste mali použiť kvalitné opaľovacie krémy s vysokým sun protection factor (SPF) faktorom. Primárka Drotárová vysvetlila, že ochranný faktor vyjadruje koľkokrát je možné predĺžiť dobu slnenia bez toho, aby vzniklo začervenanie.

„Napríklad, ak k začervenaniu ničím neošetrenej pokožky dôjde po desiatich minútach slnenia, po natretí faktorom SPF 30 môžeme zostať na slnku desať krát 30, teda 300 minút, čo je 5 hodín bez toho, aby došlo k začervenaniu pokožky,“ doplnila.

opaľovanie, klobúk, opaľovací krém, úsmev, leto Čítajte viac Čo neviete o opaľovaní, ale pred letom by ste určite mali

Treba však zdôrazniť, že do procesu ochrany vstupujú aj ďalšie faktory – kúpanie sa, potenie, dopad priameho silného slnečného žiarenia či množstvo, ktoré sme na pokožku naniesli. Aj na tie treba prihliadať, aby bola ochrana vyššia. Aj napriek tomu, že mnohé prípravky sľubujú, že sú vodeodolné či potuodolné, je dobré ich reaplikovať. Najmä, ak sa nachádzame na miestach so silným slnečným žiarením.

Počas leta je dôležité používať aj špeciálne prípravky určené na ochranu vlasov pred UV žiarením, keďže tie môžu byť nadmerne vysušené a poškodené.

žena, opaľovanie, opaľovací krém, leto Čítajte viac Chcete pleť bez vrások? Heslo (nielen) na leto znie: 50 plus, 30 mínus a neustála ochrana!

Solárium rovnako ako nadmerné slnenie poškodzujú pokožku a môžu podporovať aj vznik rakoviny. Preto je pobyt v soláriu podľa primárky nevhodný napríklad pre osoby s vyšším počtom znamienok, osoby mladšie ako 18 rokov, či tehotné ženy. „Výhodou solária je možnosť ich využitia aj v zimných mesiacoch a krátky opaľovací čas. Fototerapia sa využíva aj na liečbu kožných ochorení, hlavne psoriázy a atopického ekzému,“ uzavrela lekárka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #slnko #ochrana #vrásky #opaľovanie #starnutie pleti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Pripravujte si zdravé jedlá, znížte príjem mastných tukov.
Tento deň budete mať ťažký, no dostanete zaslúženú...

+ Ak mávate kŕče, môže to byť zapríčinené nedostatok vitamínov.
Pozor na lenivosť, prekonáva vás v práci, nebudete...