Navrhovanie šiat je vášeň

Návrhárka Matty Urbanič je originálna. Sama osebe, aj svojou tvorbou. Dáva si záležať na tom, aby jej šaty či doplnky boli jedinečné a niekedy robí zázraky na počkanie.

20.06.2022 09:00
Matty Urbanič, šaty Foto:
Inšpirácia folklórom.
debata

Vyrábate nádherné odevy, tašky a doplnky, mnohé sú so slovenskými motívmi. Ako ste sa k tomu dostali, bola vaša cesta priamočiara?

K návrhárstvu som sa dostala takpovediac nechtiac, pred siedmimi rokmi. Predtým som pracovala ako fotografka a chcela som svoje fotografie dostať na vyšší "level“. No a na to som potrebovala šaty, aké nemá nikto, ktoré nie sú „opozerané“. Moja cesta nebola vôbec ľahká, i keď mi návrhárstvo nebolo cudzie. Vyštudovala som úplne iný odbor a v návrhárstve som samouk. Ale som presvedčená, že ak človek dáva zo seba maximum a má chuť robiť to, čo ho napĺňa, najlepšou školou je prax a vnímanie potrieb potenciálnych zákazníkov okolo seba. Vnímam spätnú väzbu žien, ktoré nosia šaty vychádzajúce z mojej dielne, vnímam akýkoľvek podnet z môjho okolia, od ľudí, ktorým sa moja tvorba páči, či už ju vidia naživo, na mojom facebooku, instagrame alebo na webovej stránke.

Foto: Archív M. U.
matty urbanič

Čo je vo vašej práci najľahšie a čo najťažšie?

Venujem sa jej nonstop spomínaných sedem rokov. Svoju prácu milujem, takže pre mňa nie je nič ťažké. Dokonca milujem výzvy a keď dostanem za úlohu vyrobiť obrovský klobúk pre ľudskú muchotrávku, teším sa z toho.

Dizajny tašiek. Foto: Archív M. U.
Matty Urbanič, tašky Dizajny tašiek.

Ako dlho trvá, kým vymyslíte napríklad svadobné šaty a ako dlho ich šijete?

Na túto otázku odpoviem asi takto: dokážem robiť zázraky na počkanie, ale iba vtedy, ak všetko ide tak, ako má a nikde nie je žiadna prekážka.

Viete zákazníčke povedať, že to, čo si vybrala, nie je pre ňu vhodné a lepšie by bolo šaty ušiť inak?

Som za to, aby si každý návrhár vedel predstaviť dotyčnú osobu v danom návrhu a aby vedel racionálne zhodnotiť, či sa to na jej typ postavy hodí alebo nie. Či jej to dokonale sadlo, či šaty zakryjú to, čo majú, alebo naopak odhalia to, čo treba dať do popredia. Už viackrát sa mi stalo, že som zákazníčku upozorňovala na nedokonalosti v type šiat, ktoré si vybrala, a spoločne sme hľadali niečo iné. U mňa sa zákazníčky stretnú s maximálnou úprimnosťou. Nepotrebujem šaty iba predať, potrebujem, aby sa v nich cítili príjemne a nádherne.

Matty Urbanič. Foto: Archív M. U.
matty urbanič Matty Urbanič.
Už viackrát sa mi stalo, že som zákazníčku upozorňovala na nedokonalosti v type šiat, ktoré si vybrala, a spoločne sme hľadali niečo iné. Nepotrebujem šaty iba predať, potrebujem, aby sa zákazníčka v nich cítila príjemne a nádherne.

S kým spolupracujete pri výrobe látok?

Látky sú moja srdcovka, pretože som ich autorkou. Nie sú náhodne kúpené na trhu, každú jednu potlač na nich poctivo vyrábam v grafických programoch a následne tlačím. Ak za mnou príde klientka a chce potlač, ktorú nemám v mojom repertoári, vyhoviem jej. Grafiku navrhnem a po odsúhlasení sa látka tlačí. Tak sa môžu moje klientky cítiť jedinečne, v originálnych šatách.

Ak by ste sa mohli rozhodnúť znova, vybrali by ste si to isté povolanie?

Jednoznačne áno. Je to práca, ktorá ma napĺňa a veľmi baví. Zbožňujem tvorenie a milujem pocit, keď ušijem šaty z látok, ktoré si sama navrhujem.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vyrobené na Slovensku

+ Ranné osvieženie v bazéne prospeje nielen kondícii ale aj dobrej nálade.
Zabudnite na nakupovanie a...

+ Cestovanie autom bude náročnejšie, preto je vhodné myslieť na prestávky.
Šetrenie na strave síce zníži výdavky,...