0

5 najdrahších šperkov z kráľovskej rodiny? Vzácnu korunu mala Alžbeta II. len raz!

, 05.02.2021 06:30

Pre verejnosť nie sú fascinujúce len ich životy a tituly, ale tiež šperky, s ktorými sa predvádzajú na verejnosti. Členky britskej kráľovskej rodiny majú pritom z čoho vyberať.

850-tisíc eur až 1,4 milióna eur je odhadovaná...
850-tisíc eur až 1,4 milióna eur je odhadovaná hodnota korunky Cartier Halo Scroll, ktorú pôvodne v roku 1936 vyrobilo klenotníctvo Cartier pre kráľovnú matku. Na svojej svadbe s princom Williamom ju predviedla súčasná vojvodkyňa z Cambridge Catherine, predtým Kate Middletonová.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP, Matt Dunham

Desaťročia, ba stáročia, toľko sa už dedia mnohé z klenotov v britskej kráľovskej rodine. Len samotná panovníčka Alžbeta II. vlastní dohromady údajne vyše 3000 kusov rozličných koruniek, korún, diadémov, náhrdelníkov, náušníc a, samozrejme, prsteňov a brošní.

Niektoré z nich postupne odovzdala do rúk širšej rodiny, ušlo sa napríklad aj nevestám jej vnukov, ktorí sú prví v línii na kráľovský trón – teda manželkám Williama a Harryho, dnešnej vojvodkyni Kate a vojvodkyni Meghan.

Kráľovná Alžbeta II. na zábere z roku 2005...
Buckinghamský palác zverejnil svadobné...
+3Princ Harry as
		manželkou pózujú už ako manželia...

Až takým veľkým prekvapením však asi nie je, že najdrahšiu korunku (na svadobný deň) dostala jej vlastná vnučka – princezná Beatrice, keď sa minulý rok vydávala za svojho snúbenca Edoarda Mapelli Mozziho. Práve jej šperk sa v zozname tých najdrahších klenotov britskej rodiny ocitol na druhom mieste. A ako vlastne vyzerá pätica toho naj zo šperkovnice? Pozrite sa s nami na zoznam, ktorý vytvorila pre portál OnBuy.com značka Roseanna Croft Jewellry.

1. Oriental Circlet Tiara

Koruna, ktorú pôvodne navrhol pre svoju manželku, kráľovnú Victoriu, princ Albert je pravdepodobne najdrahším kusom kráľovskej zbierky. Výnimočne sa s ňou na verejnosti objavovala kráľovná matka a súčasná panovníčka Alžbeta II. ju mala verejne iba raz – v roku 2005 počas oficiálnej návštevy Malty. Odhadovaná cena je vyše 6 miliónov eur.

2. Fringe tiara (Strapcová korunka kráľovnej Mary)

Z generácie na generáciu sa odovzdáva koruna kráľovnej Mary, ktorá ju dostala od panovníčky Victorie. Na svojej svadbe sa s týmto klenotom objavila princezná Beatrice. Kráľovná Alžbeta II. jej ju údajne najprv zapožičala a následne darovala ako spomienku na svadobný deň. Odhadovaná cena korunky je 5,6 milióna eur.

3. Diamond bandeau (Diamantová korunka kráľovnej Mary)

Treťou najhodnotnejšou v zozname by mala byť korunka, ktorú pôvodne opäť vlastnila kráľovná Mary. Briti a celý svet ju mohli vidieť na hlave Meghan Markleovej, neskôr vojvodkyne zo Sussexu počas jej svadby s princom Harrym. Odhadovaná cena šperku prekračuje 2 milióny eur.

4. Cartier Halo Tiara

Navrhnutá v roku 1936 pre kráľovnú matku patrila medzi najkrajšie šperky tej doby. Neskôr pomohla zažiariť aj manželke princa Williama. Kate Middleton, z ktorej je dnes vojvodkyňa Kate, sa s korunkou z dielne slávneho klenotníctva vydávala v roku 2011. Odhadovaná cena šperku sa pohybuje medzi 850-tisíc až 1,4 milióna eur.

5. Queen Mary's choker bracelet (náramok, pôvodne náhrdelník)

Ďalším z pôvodnej zbierky šperkov kráľovnej Mary, ktorá bola starou mamou súčasnej kráľovnej Alžbety II., je aj náhrdelník, či lepšie povedané „obojok“, ktorý nosila tesne okolo krku. Dnes je z neho náramok, ktorý dostala darom vojvodkyňa Kate a predviedla ho počas viacerých príležitostí. Tento kúsok s briliantmi a diamantmi prevyšuje hodnotou sumu 280-tisíc eur.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #svadba #šperk #najdrahšie šperky #kráľovná Alžbeta II.

+ Ste zdravý ako rybička nemáte sa čoho obávať.
Vaše jazykové schopnosti sú veľkým plusom vo vašej kariére,...

+ Doprajte si poriadnu večeru a využite donáškovú službu.
Donúťte sa dokončiť prácu už dnes a zajtra budete...