Čaputová u pápeža v šatách od Hanečku! Hlavu jej zdobil závoj v tvare Slovenska

Slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú prijal na osobnej audiencii vo Vatikáne pápež František. Fotografie zo stretnutia však prinášajú aj ďalší pohľad na eleganciu slovenskej hlavy štátu. Bola neprehliadnuteľná.

, , 14.12.2020 14:36
debata (71)
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a pápež... Foto: TASR, Kancelária prezidenta SR
Vatikán SR Prezidentka Pápež Audiencia Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a pápež František počas súkromnej audiencie vo Vatikáne v pondelok 14. decembra 2020. Zuzana Čaputová bola neprehliadnuteľná v kreácii od Borisa Hanečku.

Na osobnú audienciu u hlavy rímsko-katolíckej cirkvi obliekol slovenskú prezidentku dizajnér Boris Hanečka. Držal sa protokolárnych pravidiel a volil čiernu farbu a veľmi tlmený vzhľad. Zároveň sa však neobával do návrhu puzdrových šiat z vlnenej zmesi pridať aj trochu drámy typickej pre jeho vlastnú tvorbu. Postarali sa o ňu výraznejšie ramená, architekturálne riešené nadýchané rukávy aj zamatové detaily.

Málokto pritom mohol vidieť aj detail, ktorý sa ešte podarilo dizajnérovi vpašovať do audienčného looku – závoj, ktorý mala Zuzana Čaputová na hlave, mal totiž tvar Slovenskej republiky. „Do jemného tylu vyšila Noémi Kolčáková Szakállová v ateliéri všetky väčšie mestá a lem závoja sa snažil presne kopírovať lem slovenskej hranice,“ prezradil pre Pravdu slovenský návrhár.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident...
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v šatách a...
+6Kandidátka na prezidenta SR Zuzana Čaputová...

Podobný look si môžu čitatelia pamätať napríklad z nedávnej osobnej audiencie u pápeža aj v prípade bývalej prvej dámy USA Melanie Trumpovej či jej nevlastnej dcéry Ivanky. Čierne šaty a čierny závoj zahaľujúci vlasy je však protokolárna nutnosť pri osobnej audiencii vo Vatikáne a len niekoľko kráľovských rodín má od rímsko-katolíckej cirkvi výnimku, aby sa nemuseli obliecť do čiernej farby, ale naopak do bielej. Pokiaľ sa však koná stretnutie s pápežom na pôde Vatikánu, závoj je pre dámy povinný.

zväčšiť Vľavo: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová... Foto: koláž: TASR/ archív Borisa Hanečku
pjimage Vľavo: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahalená závojom od Borisa Hanečku. Vpravo závoj kopíroval tvar Slovenska.

Prezidentka doniesla pápežovi štyri veľké adventné sviece vyrobené v chránenej dielni ľuďmi zo znevýhodneného prostredia. Sviece vyrobili z recyklovaného materiálu, pretože téma klimatických zmien je blízka aj pápežovi. Darovala mu taktiež obraz Panny Márie, ktorá je patrónkou Slovenska. Od slovenských vedcov priniesla Čaputová do Vatikánu 10-tisíc PCR testov na koronavírus. „Pápež a Svätá stolica sa starajú aj o ľudí bez domova, majú nemocnicu, kde sa o nich starajú. Je to pre nich v tejto ťažkej dobe príspevok,“ vysvetlila hlava štátu.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a pápež...
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a pápež...
+3Prezidentka SR Zuzana Čaputová a pápež...

© Autorské práva vyhradené

71 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #Boris Hanečka #dráma #čierne šaty #Zuzana Čaputová #audiencia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Na lepšiu pamäť vám pomôžu básničky, ktoré sa môžete naučiť.
Pri upratovaní nájdete valuty, ktoré sa už...

+ Lekára informujte o všetkom, neváhajte a zoberte odvahu.
Investujte len do vecí, ktoré sa skutočne zhodnotia....