Počas uplynulých troch dní, od pondelka do stredy, mohli pozvaní hostia a zástupcovia tlače sledovať prezentácie slávnych ateliérov, ale aj menej známych, no talentovaných ašpirantov vo svete vysokej módy.
Vždy sa najviac čaká práve na mená ako je Chanel, Dior či Givenchy. Z trojice menovaných určite výraznejšie zaujal práve módny ateliér Givenchy či spomenutý Chanel.
Kolekcia od Virginie Viardovej, ktorá nastúpila do kreatívnej šéfovskej pozície po zosnulom Karlovi Lagerfeldovi, sa inšpirovala kláštorným životom tínedžerky Coco Chanelovej a prehliadka sa konala medzi povievajúcimi bielymi plachtami, ktoré akoby boli rozvešané v záhrade mníšskeho konventu. Aj preto boli mnohé modely veľmi decentné, čisté, pôsobili priam puristicky, ale len na prvý pohľad. Couture znalosti v Chaneli nezapreli. Ale práve v prevahe jemnejších kreácií potom doslova vyrazili dych modely s dokonalou ručnou prácou, ktoré na míle kričali, koľko úsilia na ne bolo vynaložené. Platilo to napríklad pre trblietavý model šiat s aranžovanou zásterkou, ktorá pripomínala tak trošku školskú uniformu. Akurát v superluxusnom vydaní.
Módny ateliér Christian Dior opäť tasil otázku ženstva a feminizmu. Na móle sa to malo pretaviť do drapérie a práce s materiálom súzniacim so ženským telom. Kolekcia bola nepochybne oku lahodiaca. A svedčala aj krivkám modeliek. Antická inšpirácia sa striedala s modernými technikami zavinovania či riasenia materiálu a dominantou boli zlaté, akoby božské odlesky.
Zlaté výšivky sa objavila aj v kolekcii libanonského dizajnéra Elieho Saaba, ktorý tentoraz zdôraznil ramená do opulentných rozmerov. Nechýbala najjemnejšia luxusná čipka, bohaté výšivky, intarzia, ale aj pompézne jednofarebné róby so zvýrazneným driekom a rozparkmi.
Módny ateliér Valentino nesklamal a ponúkol tentoraz odklon od doterajších maxirozmerov, ktoré charakterizovali kolekcie haute couture posledné dva roky. Zoštíhlená silueta pri niektorých kúskoch sa striedala s róbami s kalichovými bálovými sukňami na iných. Objavilo sa kombinovanie výrazných farieb, denná móda v podobe nohavíc, kabátikov, blúzok, alebo koktejlových šiat. Ale zhotovená na absolútne špičkovej úrovni. A ten, kto pozná značku Valentino, určite neprehliadol bohatú prítomnosť typickej valentinovskej červenej.
Úchvatná bola aj šou ateliéru Givenchy. Dizajnérka Clare Waight Keller sa inšpirovala anglickou záhradou a kvety boli prítomné všade. Nie však otrocky ako ich zvyknú parafrázovať iní dizajnéri, išlo skôr o malé umelecké diela, ktoré flóru kopírovali farebnosťou, ľahkosťou, štruktúrami.
Záver týždňa haute couture patril dizajnérovi Jeanovi Paulovi Gaultierovi, ktorý ukončil svoju kariéru v rámci ateliéru haute couture. Jeho veľkolepá šou čítala bezmála 180 modelov a obsahovala najmä retrospektívne prvky predchádzajúcich kolekcií. Na móle sa tak objavila koža, denim, recyklácia, kónické podprsenky, ale tiež práca s hravými detailmi a dekonštrukciou odevu či strihov a klasických foriem.
V galérii nájdete aj pár modelov od dizajnéra Giorgia Armaniho, ktorý sa pohral s výraznou farebnosťou a modelom dominoval ikatový vzor. Ďalšie výnimočné kreácie si môžete pozrieť práve v našej galérii.