Módne ikony dekády? Kate, Gaga či Obamová - toto sú NAJ looky desaťročia

, 13.12.2019 07:00

S príchodom záveru roka 2019 sa začali množiť rozličné rebríčky, ktoré hodnotia uplynulú dekádu. Jeden taký zverejnila aj agentúra Associated Press, ktorá poukázala na módnych trendsetterov - teda ľudí, ktorí formujú a výrazným spôsobom ovplyvňujú módu.

Speváčka Rihanna na zábere z roku 2015 počas...
Speváčka Rihanna na zábere z roku 2015 počas príchodu na otvorenie výstavy China: Through the Looking Glass v New Yorku.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP, Charles Sykes

Podľa zástupcov agentúry sa v zozname najdôležitejších osôb posledného desaťročia ocitli najmä hviezdy hudobného sveta, či zo sveta filmu. Pevné miesto však v ňom získali aj predstaviteľky so spoločensko-politickým rozmerom, konkrétne zástupkyne britskej kráľovskej rodiny alebo niekdajšia prvá dáma USA Michelle Obamová.

Každá zo žien, ktoré sa ocitli vo výbere, patrí medzi neprehliadnuteľné zjavy červeného koberca. Spoločné majú jedno – sú nesmierne variabilné a dokážu inšpirovať nielen luxusnými večernými kreáciami, ale aj odevmi, ktoré nosia v bežnom živote, na ulici či počas voľných chvíľ.

Herečka
		Lupita Nyong'o v roku 2014 na
		vyhlásení...
Záber z
		roku 2011 zo svadby princa Williama
		a...
+7Speváčka Rihanna v
		roku 2014 na vyhlásení
		cien...

Asi nikoho neprekvapí, že za módnu ikonu poslednej dekády, rokom 2010 až 2019, je považovaná speváčka Rihanna. Barbadoská rodáčka je povestná svojím hravým zmyslom pre módu, extravaganciou, originalitou aj schopnosťou inšpirovať ženy rozličného vzhľadu či veku. Za uplynulých desať rokov predviedla možno stovky rozmanitých kreácií, vo výbere AP sa však ocitol kultový model z otvorenia výstavy v Metropolitnom múzeu v New Yorku – teda žltý model s obrovským plášťom lemovaným kožušinou od čínskej dizajnérky Guo Pei.

Speváčka Lady Gaga v jednom z najslávnejších...
Speváčka Lady Gaga v jednom z najslávnejších modelov, v ktorom sa v roku 2010 predviedla na cenách MTV Video Music Awards. Autor: SITA/AP, Matt Sayles

Nemenej inšpiratívnou je aj speváčka Lady Gaga či ďalšia zástupkyňa hudobnej brandže Beyoncé Knowles. Asi neprekvapí, že Gaga sa do rebríčka dostala v slávnom modeli z mäsa, v ktorom sa hneď na úvod dekády (v roku 2010) objavila na cenách MTV. Len pre zaujímavosť, na tohtoročných Oscaroch ohurovala v haute couture kreácii Valentino s diamantmi za milióny. Je niekto tvárnejší?

Poslednú dekádu však z hľadiska módy výrazne ovplyvnili aj ženy z britskej kráľovskej rodiny. Najprv to mala pod palcom predovšetkým vojvodkyňa Catherine, kedysi Kate Middleton, ktorej štýl sledujú so záujmom ženy po celom svete. Jej svadobné šaty z dielne ateliéru Alexander McQueen sú už dnes súčasťou kultúrneho módneho dedičstva. Ani jej švagrinú Meghan Markleovú, teraz vojvodkyňu zo Sussexu, však nie je možné v tomto zozname vynechať. Jej vplyv bol zrejmý najmä od svadby s princom Harrym v roku 2018.

Záber z roku 2011 zo svadby princa Williama a...
Záber z roku 2011 zo svadby princa Williama a jeho manželky Kate, vojvodkyne z Cambridge vo svadobných šatách Alexander McQueen. Autor: SITA/AP, Martin Meissner

Do zoznamu sa dostali tiež prvá dáma USA Michelle Obamová alebo herečka Lupita Nyong'o. Jediným mužským zástupcom sa potom stal herec Billy Porter. Aj jeho „pamätná“ kreácia sa však niesla v duchu súznenia pohlaví. Porter sa totiž objavil na tohtoročných Oscaroch v smokingovej kreácii s bálovou sukňou od Christiana Siriana. A jeho voľba vzala práve v roku 2019 útokom internet a vyvolala azda väčší záujem ako v prípade hollywoodskych hviezd. Všetkých členov zoznamu si pozrite v galérii.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#vojvodkyňa Meghan #vojvodkyňa Kate #trendsetter #Rihanna #móda #Lupita Nyong'o #Lady Gaga #ikona #dekáda #Billy Porter #Beyonce
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vašu bolesť hlavy spôsobujú viaceré faktory, poraďte sa radšej s odborníkom.
Dávajte si pozor aby ste o...

+ Zdravie vám našťastie celkom dobre slúži, nezabúdajte na psychiku.
V práci sú s vami spokojný, robotu si...