Flitre, zamat aj večerný luxus! Mikloško riskoval v kasíne, čo mu vyšlo a čo nie?

, 09.12.2019 10:55

Slovenský dizajnér Fero Mikloško už akosi podvedome rozdeľuje svoju tvorbu na ležérnejšiu a spoločenskejšiu módu. V kolekcii na sezónu jeseň-zima 2019/2020, ktorú nedávno odprezentoval, dostala väčší priestor práve tá večerná.

Modelka v kreácii dizajnéra Fera Mikloška z...
Modelka v kreácii dizajnéra Fera Mikloška z kolekcie Jeseň/Zima 2019/2020. Autor: Peter Frolo

Po minuloročnej skutočne eklektickej a atypickými kombináciami naplnenej zimnej kolekcii sa tentoraz držal tvorca „na uzde“. Už od prvých modelov bolo jasné, že dominantou budú temné farebné tóny, ktorým však dramatickosť a patričnú ľúbivosť dodáva najmä metalický odlesk či trblietavé nite zatkávané v materiáli.

Modelka
		v kreácii dizajnéra Fera Mikloška
		z...
Modelka v
		kreácii dizajnéra Fera Mikloška
		z...
+35Modelka v kreácii
		dizajnéra Fera Mikloška
		z...

Práve s flitrovým buklé pracuje Fero Mikloško rád a často. Výnimku neurobil ani počas uvedenia poslednej kolekcie, ktoré sa odohrávalo v priestoroch nového bratislavského kasína. Hneď úvodný model, dlhý dámsky kabát so striebornými odleskami v čiernobielom vzore, ktorý opticky vytváral akoby ilúziu metalickej sivej, nepochybne nadchol typickú mikloškovskú klientelu.

Modelka v kreácii dizajnéra Fera Mikloška z...
Modelka v kreácii dizajnéra Fera Mikloška z kolekcie Jeseň/Zima 2019/2020. Autor: Peter Frolo

Rovnaká látka sa následne objavila aj na sukniach a tvorila akoby „svetlejšiu“ stránku inak dramaticky temnej a večerne ladenej módy. Podporená bielymi košeľovými blúzkami na pánsky spôsob. Až následne sa pridávali odlesky čiernej, temnej modrej, antracitovej či smragdovozelenej so zlatou a bronzovou v metalických dezénoch. Mikloško použil lurexový zamat, tyly, hodváb či dišes.

V strihoch príliš neexperimentoval. Konieckoncov, to ani nie je jeho zvykom. Vychádzal nepochybne z potrieb svojej vlastnej klientely a zameral sa na modely, ktoré pre ženy fungujú. Platilo to pri kalichových sukniach, klasických či naznačených áčkových strihoch a midi dĺžke, ale tiež pri klasickom tubovom strihu ukončenom akoby naznačenou vlečkou. Záver potom patril klasickej večernej toalete bez ramienok s vyšívaným živôtikom a masívnou sukňou zdobenou perím.

Dizajnér Fero Mikloško v závere svojej...
Dizajnér Fero Mikloško v závere svojej prehliadky kolekcie Jeseň/Zima 2019/2020. Autor: Peter Frolo

V celej plejáde veľmi pozitívne prekvapili minimalisticky riešené večerné šaty bez ramienok v smaragdovozelenom tóne, ktorých jemný strapcový dezén pútal pozornosť a pripomínal akoby česaný vlas. Zaujímavejšou alternatívou večernej módy bolo aj spojenie zásterových šiat z čierneho vyšívaného tylu, ktoré doplnili saténové čierne nohavice či podobná kreácia v zlato-čiernej kombinácii. Nadchli aj nežnejšie pôsobiace zamatové šaty tesne pod kolená.

Slabinou kolekcie bola, bohužiaľ, jej prezentácia. Vo svojej podstate niesla zaujímavý nápad – ideu, ktorú módni nadšenci bez váhania datujú ku staršej prehliadke Chanel Haute Couture (vtedy kvôli nej postavili mini kasíno priamo v Grand Palais). Problémom bol ale výsledok. Absencia dynamiky, chýbajúca dramaturgia, nešťastné svietenie priestoru aj vzory v interiéri (dokonca použité na niekoľkých dezénoch), ktoré často akoby pohlcovali samotné šaty. Ani jedno z uvedených v galérii čitateľ neuvidí, no bolo to neoddeliteľnou súčasťou samotnej „live“ prezentácie. A takej by sa mal skúsený dizajnér do budúcnosti vyvarovať.

Modelka v kreácii dizajnéra Fera Mikloška z...
Modelka v kreácii dizajnéra Fera Mikloška z kolekcie Jeseň/Zima 2019/2020. Autor: Peter Frolo

Nepochybujem však, že aj táto kolekcia vyvolá silnú odozvu u Mikloškovej klientely a čoskoro sa niektoré zo šiat objavia už aj na reálnych nositeľkách v rámci spoločenskej sezóny. Bude to práve skutočná príležitosť, ktorá im dodá vážnosť a potvrdí Mikloškovo silu v tvorbe spoločenských odevov milovaných masou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#večerná móda #trend #móda #kasíno #jeseň-zima 2019 #flitre #Fero Mikloško #dizajn #buklé
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Potrebujete čas pre seba, aby ste vedeli vyriešiť osobné problémy.
Pri varení používajte kvalitné...

+ Nepokojný spánok vám znepríjemní deň, nerobte vážne rozhodnutia.
Práca na vás počká aj keď budete...