Keď móda berie dych! Hrča ponúkol šou, na ktorú sa (tak ľahko) nezabudne...

, 06.10.2019 16:39

Posledné roky pravidelne potvrdzoval, že je majstrom vizuálneho zážitku, ktorý prináša aj plno emócií. A nesklamal ani v sobotu večer. Dizajnér Martin Hrča s novou kolekciou.

Model na prehliadke slovenského dizajnéra...
Model na prehliadke slovenského dizajnéra Martina Hrču v rámci akcie Fashion LIVE! 2019 v Bratislave. Autor: Martin Tomecko

Na akcii Fashion LIVE! 2019, ktorá sa tentoraz presunula zo Starej tržnice na Kamenné námestie do industriálnej budovy niekdajšieho obchodného domu, sa konala celkom na záver sobotňajšieho programu módna prezentácia, ktorá dvíhala ľudí zo stoličiek.

Model na
		prehliadke slovenského
		dizajnéra...
Model na
		prehliadke slovenského
		dizajnéra...
+13Model na prehliadke
		slovenského
		dizajnéra...

Hrča poslal na mólo modelky na masívnych drevených platformách. Aj tie spôsobovali, že takmer všetky modelky aj modelovia kráčali po móle v pomalom, miestami akoby až robotickom tempe. Jeden za druhým dostávali od publika potlesk, často už len za odvahu a schopnosť zvládnuť takto náročne koncipovaný koncept prezentácie. Mimochodom, miestami to trochu pripomenulo slávnu prehliadku Alexandra McQueena Plato's Atlantis, kde modelky balansovali na masívnych platformách s dezénom kože plazov.

Záverečný model na prehliadke slovenského...
Záverečný model na prehliadke slovenského dizajnéra Martina Hrču v rámci akcie Fashion LIVE! 2019 v Bratislave. Autor: Martin Tomecko

Hrča pre Pravdu prezradil, že vychádzal z definície a filozofie pilierov. „V živote sa mi diali stabilné aj nestabilné veci a tak som sa pohral s ideou istôt v živote, ktoré sú zároveň strašne krehké,“ vysvetlil k novej kolekcii rodák z Liptova. „Siluetu som sa snažil vystaviť do tej vertikality, výšky a nechám už na ľuďoch, nech si nájdu svoju istotu v živote. Či už bude v móde, alebo v niečom inom,“ komentoval ešte.

Jednotlivé modely pôsobili na jednej strane pompézne, mnohé akoby priam žili. Mali v sebe trojrozmernosť, ktorá balansovala na hranici krásy a ohyzdnosti otvorených rán či zoťaťého stromu. Dominantným materiálom bola ručne pestovaný, pradený aj tkaný ľan, ktorý následne ručne farbili. Pridávali sa aj ušľachtilé materiály ako hodváb či koža na večerné kreácie alebo napríklad perie. Šperky vytvorila Kristína Španihelová.

Kreácie na prehliadke slovenského dizajnéra...
Kreácie na prehliadke slovenského dizajnéra Martina Hrču v rámci akcie Fashion LIVE! 2019 v Bratislave.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Martin Tomečko

O tom, či sa podobné kreácie môžu stať bežnou súčasťou módy, môžeme pokojne pochybovať. Ako umelecký a vizuálny zážitok však bola táto prehliadka skutočne výnimočná a dych vyrazila aj mnohým hosťom, medzi ktorými nechýbali ani známe tváre. Slovenskú módu si prišla pozrieť napríklad Silvia Kušnírová, Barbara Heribanová či dizajnérsky kolega Marcel Holubec, ktorý bude mať už čoskoro svoju vlastnú samostatnú prehliadku v Bratislave. Viac si pozrite v galérii.

O programe a jednotlivých kolekciách druhého dňa Fashion LIVE! 2019 si prečítajte aj zajtra na Žena.pravda.sk.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#II. pilier #umenie #stabilita #šou #móda #Martin Hrča #Fashion Live!
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku