Zomrela módna návrhárka Isabel Toledo, obliekala aj Michelle Obamovú

27.08.2019 09:01
Obit Isabel Toledo
Návrhárka Isabel Toledo na archívnej snímke. Autor:

Vo veku 58 rokov zomrela Isabel Toledo, americká módna návrhárka kubánskeho pôvodu s avantgardným vkusom, ktorá navrhla niekoľko šiat pre Michelle Obamovú.

Patrili medzi ne aj slávne citrónovožlté, ktoré si niekdajšia americká prvá dáma obliekla v roku 2009 na inauguráciu svojho manžela do prezidentského ú­radu.

Americký prezident Barack Obama a prvá dáma...
Americký prezident Barack Obama a prvá dáma Michelle Obama, ktorá si obliekla citrónovožlté šaty americkej módnej návrhárky kubánskeho pôvodu Isabel Toledovej na inauguráciu svojho manžela do prezidentského úradu vo Washingtone. Autor: SITA/AP, Charles Dharapak

Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie, ktoré médiám mailom zaslal Toledovej módny dom. Podľa tejto správy podľahla návrhárka rakovine prsníka. Bližšie podrobnosti o jej úmrtí neboli bezprostredne známe. Toledová predstavila svoju prvú kolekciu už v roku 1985. Pozornosť však na seba pritiahla až po tom, ako niektoré z jej šiat začala nosiť Michelle Obamová. Najznámejšími boli práve jemne citrónovožlté šaty s farebne zladeným kabátom, ktoré si Obamová obliekla v roku 2009 na inauguráciu svojho manžela do prezidentského ú­radu.

Návrhárka Isabel Toledo na archívnej snímke.
Návrhárka Isabel Toledo na archívnej snímke. Autor: SITA/AP

Toledová sa narodila v roku 1961 na Kube. Ako tínedžerka sa presťahovala do amerického štátu New Jersey, kde vyštudovala strednú školu a zoznámila sa so svojím manželom a neskorším spolupracovníkom, maliarom Rubenom Toledom. Neskôr navštevovala módne univerzity v New Yorku, štúdium však neukončila.

V roku 2006 sa Toledová stala kreatívnou riaditeľkou módneho domu Anne Klein, pomenovanom po americkej návrhárke. Pod touto značkou mala vo februári 2007 v rámci newyorského týždňa módy aj svoju prvú prehliadku. S týmto módnym domom sa však zakrátko rozišla a vrátila sa k práci už len pod vlastným menom.

#úmrtie #Isabel Toledo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku