Slovenskí dizajnéri oblečú Kiskovú na inauguráciu: Tu sú detaily!

Návrhárka Jana Kuzmová a stylistka Barbora Yurkovič vytvorili koncept pre odchádzajúcu prvú dámu Martinu Kiskovú na inauguráciu Zuzany Čaputovej do prezidentského úradu.

07.06.2019 09:32
Martina Kisková Foto: ,
Doterajšia prvá dáma Slovenska Martina Kisková (s manželom - prezidentom Andrejom Kiskom) na zábere z júna 2014, keď ju tiež obliekali domáci dizajnéri.
debata (10)

Vybrali tiež ďalších dizajnérov a značky, ktoré do vizáže Kiskovej zakomponujú. Na tento projekt ich oslovil Slovak Fashion Council (SFC). “Výber každého dizajnéra bol pre mňa dôležitý a premyslený krok. Sú to ľudia, ktorí sa svojmu remeslu venujú roky. Tvorcov kabeliek Verbua Atelier som sa rozhodla osloviť znova, keďže spolupráca na inaugurácii prezidenta Andreja Kisku bola veľmi vydarená. Ďalším krokom bola konzultácia strihu šiat a farby,” vysvetľuje koncept stylistka Yurkovič.

Podľa Veroniky Bosanfray z ateliéru Verbua je pri takejto výnimočnej príležitosti potrebné dbať na protokol a konzultovať postup a výber doplnkov so styliskou a návrhárkou. "Najdôležitejší bol výber správneho modelu kabelky. Musel to byť veľkostne vhodný a reprezentatívny strih, aby vhodne doplňoval celý outfit,” vysvetlila Boisanfray. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Bobiková zo Slovak Fashion Council.

Osobnou požiadavkou Martiny Kiskovej bolo zakomponovať do stylingu aj doplnok do vlasov. Autorkou na mieru vytvoreného modelu je Katarína Zgančíková z Alate Milinery. “K tvorbe fascinátorov pristupujem intuitívne. Ide o malé solitéry, ktoré buď dopĺňajú odev alebo ho aj určujú. Malé klobúčiky musia ladiť k tvári a preto ich tvar určujem spoločne s ich nositeľmi. Súčasťou tvorby na týchto malých doplnkoch je ich proporčnosť a zložitosť. V tomto prípade ide o dopĺňanie odevu. Zamerala som sa na citlivé zladenie jemnej farebnosti s dynamickými tvarmi.”

Prvá dáma Martina Kisková v šatách z dielne... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Andrej Kiska a Martina Kisková Prvá dáma Martina Kisková v šatách z dielne tria slovenských dizajnérok - Dana Kleinert, Jana Kuzmová a Zlatica Hujbertová. Kabelka vznikla tiež podľa ich návrhu. Šperky vytvoril Marián Hornyak.

Pre prvú dámu vyrába šperky k dennému outfitu Hana Kašícková a k večernému modelu Marián Hornyak. “Šperky sú atmosférotvorným prvkom a prinášajú detail, ktorý je ako korenie pre oblečenie. Moje šperky sú kompozície objemov a priestorov v materiálových variáciách. Pre inauguráciu sme vybrali striebro, perly, drevo a kamene. Myšlienkovo sú šperky akýmsi odkazom a majú v sebe kúsok naturalizmu i ľudovosti,” prezradil Hornyak ako pristúpil k ich výberu.

K celkovému stylingu patrí aj líčenie a úprava vlasov. Duo umelcov pre túto časť tvoria vizážistka Barbora Herczeg Sládkovičová a vlasový stylista Marek Almássy. Obaja už spolupracovali s Martinou Kiskovou aj na inaugurácii v roku 2014 aj pri iných príležitostiach. Do úvahy budú brať osobnosť klientky, ale aj protokol a celkový styling.

Zuzanu Čaputovú inaugurujú 15. júna, dovtedy prezidentom ostáva Andrej Kiska. Hlava štátu svoju inauguráciu nepripravuje. „Inauguráciu zo zákona pripravuje Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky, keďže vo svojej podstate ide o slávnostnú schôdzu NR SR. Počas nej dochádza k slávnostnému aktu, keď pani Čaputová, dovtedy novozvolená prezidentka, zloží slávnostný sľub do rúk predsedu Ústavného súdu SR,“ vysvetlila odborníčka na protokol Katarína Diková Strýčková. Do tohto momentu nemá Čaputová formálne postavenie.

Čaputovú zvolili voliči za historicky prvú prezidentku SR 30. marca tohto roka. V druhom kole volieb hlavy štátu vyhrala nad svojím protikandidátom Marošom Šefčovičom.

VIDEO: Pozrite si reportáž z prehliadky dizajnéra Fera Mikloška

Video
10 debata chyba
Viac na túto tému: #móda #dizajn #Jana Kuzmová #dizajnér #inaugurácia #Martina Kisková #obliekanie #Zuzana Čaputová

+ Cvičte pravidelne, aby ste zvýšili energiu. Pohyb je kľúčový.
Dôverujte svojim nápadom, pokúsite sa presvedčiť...

+ O svojich nedostatkoch sa rozhodnete rozprávať, čo vám veľmi pomôže.
Kontrola pravidelných platieb je na...