Šaty z maku aj unisex armáda! Mladé talenty ponúkli vlastnú víziu módy

, 04.06.2019 07:00

Slovenský svet dizajnu je každý rok bohatší o nové talenty. Jednou z liahní je aj bratislavská Vysoká škola výtvarných umení a jej Ateliér 343 pod vedením Júlie Sabovej.

Eva Husárová a jej kolekcia Skelet vnemu bola...
Eva Husárová a jej kolekcia Skelet vnemu bola pozoruhodným odevným objektom. Materiál, z ktorého vznikala, vytvorila autorka spracovaním maku a prezentácia bola skutočne rozprávková. Husárová pôsobí pod značkou Matieva Official. Autor: www.tomasgal.com

Hoci tento rok sa v rámci absolventskej módnej prehliadky bakalárov a magistrov predstavili menej študentov, kvalita bola naozaj slušná.

V priestoroch bratislavskej Refinery Gallery sa konalo záverečné defilé prác študentov, ktorí ašpirovali na magisterský a bakalársky titul v rámci štúdia. Celý večer sa niesol výlučne v ženskom podaní, ale pozitívnou správou je, že nechýbala ani pánska móda.

Bakalárska kolekcia Paradox krásy od
		Alexandry...
Bakalárska
		kolekcia Paradox krásy od
		Alexandry...
+18V rámci záverečnej
		absolventskej
		prehliadky...

Súčasťou záverečnej práce pri príprave minikolekcie je uchopenie témy a jej prepojenie s tvorbou odevu. Občas sa stáva, že takýto prístup k móde ju vytrháva z bežného sveta nositeľnosti a skôr ponúka schopnosť imaginácie a umeleckej predstavivosti autorov. Dobrou správou z tohto roka však bola prítomnosť viacerých kolekcií, ktoré sú určené skutočnému nositeľovi/no­siteľke a ktoré dokážu reflektovať aj potreby súčasného módneho konzumenta.

V rámci záverečnej absolventskej prehliadky...
V rámci záverečnej absolventskej prehliadky Ateliéru 343 z bratislavskej VŠVU bola záverečná kolekcia večera spojením troch autoriek. Erika Daxnerová, Nora Čanecká a Barbora Jakubová vytvorili projekt I'm not a robot a predviedli pravdepodobne najvyzretejšiu a aj najkomplexnejšiu kolekciu.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Tomáš Gál

Jednou z najucelenejších a komplexných kolekcií bola tá, ktorú pod názvom I'm not a robot predstavilo hneď trio kolegýň – mladé dizajnérky Erika Daxnerová, Nora Čanecká a Barbora Jakubová. Hra so strihovými riešeniami, oversized formy, drobné detaily v podobe výšiviek alebo hravých potlačí, v ktorých sa snúbila moderná vízia s prvkami vychádzajúcimi z folklórnych motívov fungovali na jednotku a takmer každý jeden kus by mohol okamžite zamieriť do ulíc.

Celkom iný prístup, experiment s odevom a jeho tvarom, formou a najmä materiálom zvolila Eva Husárová. Šaty, ktoré pripravila v rámci kolekcie Skelet vnemu, boli vytvorené z materiálu „odliateho“ z makovíc. Drobné zrnká maku boli lepené ručné v symetrických vzoroch na častiach finálnych šiat či peleríny. Jednotlivé modely vznikali zjavne hodiny a hodiny a Husárovej „tvrdá práca“ sa vyplatila najmä, ak ju budeme vnímať ako umelecký módny objekt.

Johanna Grigarová, pôsobí pod značkou Ushyte,...
Johanna Grigarová, pôsobí pod značkou Ushyte, poslala na mólo kolekciu pod názvom Vzor vzorom.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Tomáš Gál

Medzi prezentovanými zaujali však aj ďalšie autorky. Napríklad Johanna Grigarová vložila do odevu myšlienku inšpirácie a pozitívneho odkazu toho, akými vzormi sa v živote riadime a koho nasledujeme. S predvádzaním jej pomohli kamaráti či kolegovia, ktorí majú k umeniu a umeleckému sebavyjadreniu blízko.

Pri kolekcii V pohybe od Anny Gregušovej mnohých ohúrila prezentácia, ktorá bola, ako inak, "pohybová. Gregušová pracovala s tvarom kruhu a jeho výsekmi, z ktorých vychádzali jednotlivé strihy odevov. Súčasťou prehliadky bola aj kolekcia Entropia od Zuzany Trtolovej, v ktorej zaujali variovateľné unisex odevy. Bola jednou z tých, v ktorej sa ku slovu dostali aj muži a móda pre nich. Autorka však ukázala, že práve pohlavie nemusí definovať módu – móda môže byť univerzálnejšia a hravejšia.

Magisterka Anna Gregušová pripravila kolekciu V...
Magisterka Anna Gregušová pripravila kolekciu V pohybe. Zamerala sa na funkčnosť materiálu a jednotlivé strihy vychádzali z tvaru kruhu. Autor: www.tomasgal.com

Okrem magisterských kolekcií mohli vidieť návštevníci aj dve bakalárske kolekcie, konkrétne od Alexandry Kondáčovej a Iriny Kaninchen. Viac nájdete v našej galérii.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#krása #móda #dizajn #Ateliér 343 #absolventská prehliadka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku