Tradičné vzory domorodcov na odevoch či topánkach sú problémom

24.05.2019 14:30

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Urobila tak po tom, čo sa zástupcovia domorodého kmeňa z Panamy sťažovali, že na topánkach použila ich tradičný vzor. „Ospravedlňujeme sa za nepresný výklad pôvodu vzoru na modeli Nike Air Force 1'Portoriko' 2019. V dôsledku toho tento výrobok nebude k dispozícii,“ citoval server BBC vyhlásenie firmy. Podľa neho malo ísť o limitovanú edíciu vyrobenú k národnému dňu Portorika a maloobchodná cena mala byť 100 dolárov.

Model  Nike Air Force 1'Portoriko' 2019.
Model Nike Air Force 1'Portoriko' 2019.

Zástupcovia domorodého etnika Kuna (tiež Guna), ktorí žijú v Paname a Kolumbii, ale nový model značky Nike kritizovali s tým, že je na ňom použitý ich tradičný vzor. Farebné obrazce zvané mola sú ich kultúrnym dedičstvom po predkoch.

Advokát etnika Kuna Aresio Valiente tento týždeň na tlačovej konferencii uviedol, že stiahnutie modelu nestačí a že bude požadovať odškodnenie. Kunovia nemajú podľa neho nič proti komercializácii svojho vzoru, vadí im ale, že ho firma použila bez ich vedomia. „Mola je pre Kunov ako ich vlajka. Ide skutočne o veľmi silný prvok ich kultúrnej identity,“ vysvetlila agentúre AFP Monica Martínez, ktorá prednáša na Barcelonskej univerzite sociálnu antropológiu. Podľa nej kauza topánok Nike nie je ojedinelý prípad. „Nadnárodné spoločnosti kradnú tisíce vzorov od domorodých národov,“ uviedla.

Vlani sa takto napríklad sťažovali domorodé umelecké krajčírky z mexického štátu Chiapas na španielsky odevný reťazec Zara, že okopíroval ich tradičné storočné vzory z blúzok a že ich tak pripravuje o živobytie.

#vzory #topánky #domorodci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku