Tajomstvo krásy? Toto Pořízkovej poradili vedci už dávno! My máme tipy

, 25.03.2019 07:00

Len nedávno sa prvá česká topmodelka Pavlína Pořízková delila so svojimi fanúšikmi na sociálnej sieti o tajomstvá krásy. Vyskúšala niekoľko procedúr, predstavila obľúbené produkty kozmetiky, ale prezradila aj dôležité tajomstvo. Aké?

Modelka Paulína Pořízková vyzerá vo svojom veku...
Modelka Paulína Pořízková vyzerá vo svojom veku úžasne. Autor: SITA/AP, Evan Agostini

„Bolo to pred takmer 35 rokmi na akcii značky Esteé Lauder. Vtedy som si sadla k jednému stolu s vedcami, ktorí vyvíjajú kozmetiku pre pleť a spýtala sa ich: ‚Tak mi teda povedzte, čo fakt funguje?‘,“ zaspomínala si Pořízková na Instagrame. Odpoveď bola jednoduchá a veľmi prozaická – treba zostať mimo dosahu slnečných lúčov.

O tom, že slnečné žiarenie spôsobuje starnutie pleti sa píše už roky – mnohé dámy však túto skutočnosť úplne ignorujú, prípadne sa spamätajú neskoro. Česká rodáčka, ktorá sa po emigrácii stala jednou z najžiadanejších modeliek sveta, sa však začala riadiť radami lekárov. „Odvtedy som používala ochranný faktor na pleť takmer každý deň. Aj v zime,“ vysvetlila.

Vysoká
		ochrana proti starnutiu pokožky zo
		slnka...
Opaľovací
		ochranný krém proti tmavým škvrnám
		a...
+2Pleťový krém Nivea
		Sun Q10 Anti-Age
		and...

Zároveň však upozornila na to, že nie všetky produkty prinášajú pokožke spásu. Mnohé z nich totiž chránia kožu len pred filtrami UVB, ktoré môžu za viditeľné spálenie kože. Problematické sú však aj UVA lúče, ktoré pleť zasahujú aj v zimnom období a ktoré prenikajú aj cez sklo.

Pořízková teda upozornila, že pri hľadaní ochrany pokožky pred slnkom je nutné prihliadať na to, aby chránila kožu aj pred UVA filtrami. Hoci sama uznáva, že doposiaľ nebola vyvinutá celkom účinná ochrana kože, ktorá by nemala žiadne kontraindikácie (pri chemických filtroch je to prenikanie chemických zložiek do pokožky a pri fyzikálnych filtroch to môže byť prenikanie priamo do krvného riečišťa a následne hormonálne kontraindikácie). Napriek tomu však slnečnú ochranu neustále používa a odkázala podobné aj svojim fanúšičkam.

„Urobte tak a o desať rokov budete šťastní, že ste tak spravili,“ poznamenala na margo svojej obľúbenej solárnej kozmetiky.

Hoci mnohí z nás majú pocit, že slnko nie je ani zďaleka také silné, ako by sa mohlo zdať a pokožku chrániť netreba – my si myslíme opak. Minimálne pri pokožke tváre, krku, uší a rúk. Nech sa páči, vyššie v galérii nájdete päť tipov, ktoré určite zafungujú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#pomoc #krása #slnko #ochrana #vedci #pleť #Pavlína Pořízková #dermatológia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Začnite viac premýšľať nad tým čo jete, budete tak zdravšie jesť.
Nesťažujte sa neustále na svoju prácu,...

+ To čo zjete sa odrazí aj na vašej pokožke, myslite nato.
Nepotrebujete veľa peňazí, prestaňte sa za nimi...