Módny maratón sa začal: Dendis zaujal temnou hrou mágie, HAAZ futurizmom

, 18.10.2018 13:45

Bohatým programom odštartoval v stredu popoludní už šiesty ročník módneho podujatia Fashion LIVE! 2018 v Bratislave. Dizajnérska nádielka bola bohatá a rôznorodá.

Kolekcia Pavla Dendisa Slzavé údolie počas...
Kolekcia Pavla Dendisa Slzavé údolie počas prvého dňa akcie Fashion LIVE! 2018.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Tomáš Gál

Diváci si mohli počas jednotlivých prehliadkových blokov prezrieť tvorbu mladej generácie, ale aj etablovanejších a skúsenejších autorov. Kým napríklad Doroti Vojtková, značka HAAS alebo Pavol Dendis apelovali najmä na mladšiu generáciu, návrhár Richard Rozbora zostal verný vlastnému štýlu a oslovoval novou kolekciou predovšetkým svoju klientelu pracujúcich žien a biznismeniek.

Modelky
		na prehliadke Doroti Vojtkovej
		počas...
Modelky na
		prehliadke Doroti Vojtkovej
		počas...
+18Modelky na prehliadke
		Doroti Vojtkovej
		počas...

Zaujímavý posun od minuloročnej kolekcie bolo vidieť v práci Petry Kubíkovej, ktorá ponúkla divákom kolekciu Undercover. Opäť zaujala kabátmi, ale aj šatami – tentoraz však od priam architekturálnych detailov strihu zamierila k voľnejším formám, vzdušnosti a ľahkosti. Efektné detaily, napríklad v podobe falošných náprsných vreciek, tvorili spojovací prvok a dodávali jej odevom jasný a čitateľný moment.

V prípade kolekcie HAAZ bol celkom zjavný motív futuristickej vízie nášho sveta, dizajnér Patrik Haaz však nezaprel ani inšpiráciu 80-tymi rokmi a érou diska. Použitie materiálov s vysokým leskom, kaskády jemných strapcových dezénov aj strihové formy ponúkali akúsi „high-tech“ estetickú alternatívu v súčasnej móde. Zároveň sa však v kolekcii objavilo aj niekoľko veľmi elegantných a nositeľných kúskov kabátov či šiat, po ktorých môže siahnuť žena z hocijakej generácie.

Modelky na prehliadke ateliéru HAAZ počas...
Modelky na prehliadke ateliéru HAAZ počas prvého dňa akcie Fashion LIVE! 2018.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Tomáš Gál

„Kolekcia bola inšpirovaná tým, čo zažívam, čo sa okolo mňa deje, ako veci vnímam a čo ku mne prichádza,“ uviedol ku svojej kolekcii Slzavé údolie dizajnér Pavol Dendis. Ako jediný predstavil primárne pánsku kolekciu, v ktorej bolo veľa čiernej farby, uhrančivé detaily, inšpirácia tarotom, mágiou, ale napríklad aj japonskou estetikou odievania (kimonové riešenie a zavinovanie niektorých kúskov).

Modelky na prehliadke Petry Kubikovej počas...
Modelky na prehliadke Petry Kubikovej počas prvého dňa akcie Fashion LIVE! 2018.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Tomáš Gál

Na bielych kúskoch sa ocitla potlač v podobe tarotovej karty obrátenej hore hlavou. Melanchóliu akoby vyrovnávalo zmierenie sa so sebou samým. Bavlna sa striedala s latexom, výrazným detailom sa stal motív uviazanej stuhy. Bola okolo rúk, členkov, okolo drieku a na krku ju substituovala akoby vo vzdušnom prúde uväznená ľahučká šatka.

Modelky na prehliadke Richarda Rozboru počas...
Modelky na prehliadke Richarda Rozboru počas prvého dňa akcie Fashion LIVE! 2018.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Tomáš Gál

Dendis sa priznal, že od niekdajšej inklinácii k street-wearovej móde a športovej estetike sa posúva. „Začal som sa pozerať na moju tvorbu cez umenie. Riešim zákazky, kde sú len nositeľné veci, tak chcem, aby moja autorská tvorba a výsledok, ktorý dám na to mólo, mali nejaký umelecký charakter,“ doplnil Dendis pre TV Pravda. Viac si pozrite vo videu.

V galérii nájdete aj prehľad z prehliadok jednotlivých tvorcov, ktorí sa predstavili počas prvého dňa podujatia. Okrem spomenutých medzi nimi nechýba ani Maja Božovič so zaujímavo vystavanou prehliadkou ženských kúskov s prvkami asymetrických topov na jedno rameno, úzkych nohavíc s kalichovými návliečkami alebo vlnených kabátov s hravými geometrickými vzormi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#móda #Fashion Live! #Petra Kubíková #Pavol Dendis #Richard Rozbora
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku