Módny guru Karl Lagerfeld sa dožíva 85 rokov, robí sa však mladším

Nemec Karl Lagerfeld je po celom svete známy svojím náročným a novátorským prístupom k štýlu.

10.09.2018 11:00
debata
Dizajnér Karl Lagerfeld. Foto: SITA/AP, Martin Meissner
Germany Lagerfeld Dizajnér Karl Lagerfeld. Dizajnér Karl Lagerfeld.

Jeho estetika kombinuje nadčasovú klasiku a moderný design. Jeden z najslávnejších módnych návrhárov, ktorý svojimi modelmi rád provokuje, má v pondelok 10. septembra 85 rokov.

Karl Otto Lagerfeldt („t“ neskôr z mena vyňal) si sám uvádza vek o päť rokov nižší, ale podľa záznamov z cirkevnej matriky sa narodil 10. septembra 1933 nemeckom Hamburgu.

Otec budúceho návrhára bol švédsky podnikateľ, ktorý zbohatol na výrobe kondenzovaného mlieka. Matka milovala svet módy, zmysel pre kreativitu a obdiv k módnym trendom neskôr učaroval aj jej synovi.

Prehliadka módneho domu Chanel v Paríži....
Chanel - Haute Couture - jeseň-zima 2015 - Paríž
+54Chanel - Haute Couture - jeseň-zima 2015 - Paríž

Finančná situácia rodiny bola viac než priaznivá. Údajne k svojim štvrtým narodeninám dostal Karl Lagerfeld vlastného komorníka a už pred nástupom do školy hovoril tromi svetovými jazykmi. Kým jeho dve staršie sestry rodičia poslali do internátnej školy, on sa vydal vlastnou cestou. V 19-tich zatúžil opustiť rodinné pozemky s rozlohou viac ako 12.000 akrov a rozhodol sa odcestovať na do Paríža.

Mladý Karl túžil po práci kresliara, tvorcu komiksov, portrétistu. V roku 1954 ho však náhoda odviala do vôd módneho priemyslu. Vyhral súťaž neprofesionálnych návrhárov svojim modelom štýlového kabátu a víťazstvo ho motivovalo k ďalšej tvorbe. Dvadsaťjedenročného talentovaného Lagerfelda objavil Piere Balmain v roku 1955.

Vynikajúca pracovná ponuka ho nasmerovala ďalej k Jeanovi Patou, kde zastával miesto hlavného designéra do roku 1963. Práca vo firme naberala na obrátkach a Lagerfeld cítil, že mu neposkytuje rozlet v ďalšej kreatívnej činnosti. Z firmy odišiel a profesionálne uplatnenie našiel až pri tvorbe pre taliansky módny dom Fendi, kde vytvoril kolekciu kožušinových kabátov a pomohol majiteľkám pretaviť firmu na luxusnú značku.

Herečka a modelka Lily-Rose Depp po boku... Foto: SITA/AP, Francois Mori
Prehliadka značky Chanel, kolekcie Haute Couture v Paríži. Herečka a modelka Lily-Rose Depp po boku dizajnéra Karl Lagerfelda na prehliadke Chanel Haute Couture Jar-Leto 2017 v Paríži.

V 70. rokoch tvorbu umelca poznačila spolupráca s Chloe, ktorú v roku 1975 obohatil aj o svoj parfum. Od roku 1983 Lagerfeld dodnes pôsobí ako kreatívny riaditeľ módnej značky Chanel.

Úspešný podnikateľ a módny designér nerád poskytuje rozhovory, na to je príliš veľký introvert. Ale keď vyšla autobiografická kniha Jacques de Bascher: Dandy v tieni, o mužovi, ktorý bol dlhé roky Lagerfeldovým partnerom, návrhár si v nej zaspomínal na časy z rokov 1971 až 1989. Práve v tom období žil po boku šviháka Dandyho Jacquesa de Bascher, ktorý patril k francúzskej smotánke a mal slabosť pre mladých mužov. Ťažké obdobie nastalo pre Lagerfelda vtedy, keď Parížan Bascher ochorel na AIDS a v roku 1989 zomrel. Jeho smrť ho bolestne zasiahla.

Dizajnér Karl Lagerfeld a šéfredaktorka... Foto: SITA/AP, Ian West
Dizajnér Karl Lagerfeld a šéfredaktorka magazínu Vogue Anna Wintour. Dizajnér Karl Lagerfeld a šéfredaktorka magazínu Vogue Anna Wintour.

V roku 2012 Karl Lagerfeld v rozhovore pre španielsku mutáciu týždenníka Marie Claire nazval vtedajšieho francúzskeho prezidenta „imbecilom.“ pre jeho „zničujúcu“ politiku voči najbohatším občanom krajiny. Podľa neho Hollandova politika vedúca k zavedeniu takzvanej milionárskej dane už prinútila viacerých popredných francúzskych podnikateľov presunúť svoje aktivity do susedného Belgicka.

Nemecký návrhár a fotograf Karl Lagerfeld zverejnil v roku 2014 svoj krátky film sprevádzajúci módnu prehliadku Métiers dart v Salzburgu. Tentoraz počin niesol názov Reincarnation. „Je v ňom trochu popartu,“ dodal pre magazín Women's Wear Daily Lagerfeld.

Dokumentárny film režiséra Rodolphea Marconiho s názvom Lagerfeld Confidential obletel kiná v roku 2007. V snímke sa samotný Karl Lagerfeld vyjadruje napríklad k svojej homosexualite, či vzťahu k matke, ktorá mala na jeho život veľký vplyv.

Nemecký módny dizajnér Karl Lagerfeld. Foto: SITA/AP, JAN BAUER
Karl Lagerfeld Nemecký módny dizajnér Karl Lagerfeld.

Srdcovou záležitosťou Karla Lagerfelda je jeho biela mačka, ktorú nazval Choupette Lagerfeld. Zvieratko s hodvábnou srsťou má svojich opatrovateľov, ktorí mu vedú denník a instagramový profil. Lagerfeld v jednom z rozhovorov priznal, že sa pohráva s myšlienkou vydať denníky Choupette ako knižnú publikáciu.

Chanel sa v máji 2018 stal prvým módnym domom, ktorý zorganizoval módnu prehliadku na Kube. Po prehliadke sa konala párty na havanskom námestí Plaza de la Catedral, ktoré sa zmenilo na pláž s veľkým barom a tanečnou plochou. Kreatívny riaditeľ domu Chanel Karl Lagerfeld sa na párty priviezol spôsobom jeho vlastným, v štýlovom veteráne Ford Fairlane z roku 1957.

debata chyba
Viac na túto tému: #vek #móda #jubileum #dizajn #tvorba #Karl Lagerfeld #Chanel #Fendi #jubileá hviezd

+ Dostatok spánku je nevyhnutný pre obnovu energie a celkové zdravie.
Pozor na nebezpečné parkovanie, hrozí...

+ Dobrú náladu počas dňa vám zaručí príjemná hudba a dobrá spoločnosť.
Váš bankový účet je na tom veľmi dobre,...