Sršňová obliekla sochu Hviezdoslava či Radosť. Nielen pre radosť, pre slobodu

, 17.08.2018 15:55

Ak ste sa uplynulé dni pohybovali po Bratislave, možno ste ich videli aj vy - sochy oblečené v šatách. A nie hocijakých. Obliekala ich dizajnérka Lenka Sršňová.

Dizajnérka Lenka Sršňová oblieka sochu Pavla...
Dizajnérka Lenka Sršňová oblieka sochu Pavla Orságha Hviezdoslava na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí do svojich šiat. Autor: Branislav Šimončík

Známa slovenská návrhárka, ktorá je aj držiteľkou Ceny za dizajn so svojou kolekciou Colorcode, sa stala súčasťou iniciatívy pri príležitosti príchodu titulu Vogue do Česka a na Slovensko. V Bratislave odela do svojich odevov tri známe súsošia.

Azda tým najslávnejším je socha slávneho spisovateľa Pavla Orságha Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí. Básnik sa dočkal plášťa s podobou vzorov z kolekcie Pop Line a jeho inštalácia bola pomerne náročná. Sršňová a jej tím musel vyliezť na sochu a inštalovať odev.

Šiat sa
		dočkali aj sochy vo fontáne Radosť
		v...
Socha na
		fontáne na rohu Záhradníckej
		a...
+5Dizajnérka Lenka
		Sršňová oblieka sochu
		Pavla...

Ešte náročnejšia sa však ukázala byť fontána v Grassalkovichovej záhrade. Súšosiu Radosť zo života od Tibora Bártfaya zhotovila slovenská dizajnérka plavky a obliekanie sôch bolo patrične mokrou záležitosťou, keďže fontána bola v tom čase funkčná. Do tretice sa šiat, tentoraz z kolekcie Fullove (pocte Ľudovítovi Fullovi) dočkala socha vo fontáne na rohu Záhradníckej a Karadžičovej ulice.

„Obliecť sochy bola pre mňa výzva, zaujímavé spojenie módy a umenia vo verejnom priestoru. Cielene sme si vybrali sochy, ktoré v nás evokujú slobodu, radosť a dynamiku, také, ktoré svojou proporciou a stavbou dávajú vyniknúť odevu," uviedla.

Šiat sa dočkali aj sochy vo fontáne Radosť v...
Šiat sa dočkali aj sochy vo fontáne Radosť v Grassalkovichovej záhrade. Lenka Sršňová im zhotovila plavky s motívmi kolekcií Bon-Bon a Colorcode.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Branislav Šimončík

"Šaty som dizajnovala tak, aby korešpondovali s okolitým prostredím sôch. Použité vzory sú výberom z mojich doterajších kolekcií a ako je pre moju tvorbu známe, hýria farbami a veselou energiou,“ komentuje svoj podiel na akcii Lenka Sršňová, ktorú pri práci fotil Branislav Šimončík.

Netradičná akcia, bohužiaľ, nebude mať dlhé trvanie. S mestom boli jednotlivé inštalácie komunikované a odobrené, ako uvádzajú zástupcovia zo Sršňovej tímu, ale šaty budú odinštalované už v piatok večer.

Socha na fontáne na rohu Záhradníckej a...
Socha na fontáne na rohu Záhradníckej a Karadžičovej ulice v Bratislave oblečená do šiat od Lenky Sršňovej z kolekcie Fullove. Autor: Branislav Šimončík

Podobná akcia prebehla v Prahe, kde bolo jej hlavným zámerom poukázať na nepomer ženských a mužských figúr vo verejnom priestore. Tamojšie sochy „obliekol“ sochár a dizajnér Michal Cimala a zástupcovia nového magazínu Vogue CS, ktorí sa pod iniciatívu prihlásili, tiež ohlásili ambíciu presadiť v Prahe sochu pre Oľgu Havlovú. Manželke bývalého prezidenta Václava Havla je venované aj prvé vydanie magazínu, ktorý sa dostal do predaja v piatok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Bratislava #aktivita #Vogue #dizajn #socha #Lenka Sršňová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku