Sezóna opaľovania sa nekončí: Pozor na alergie, starnutie aj rakovinu!

, 14.08.2018 07:00
leto, dovolenka, pláž, plavky, klobúk,...
Kožu treba pred slnkom chrániť. A to aj v druhej polovici leta. Autor:

Hoci slnečná sezóna sa prehupla do druhej polovice a pomaly sa bude končiť, stále platí jedno - nezabúdajte na to, že slnko môže nášmu telu skutočne ublížiť. Nepocítime to dnes, nepocítime to možno zajtra, ale možno až o pár mesiacov či rokov.

Najväčším rizikom je v tomto smere nadmerné opaľovanie, ktoré môže byť spúšťačom rakoviny kože. Okrem nej potom ešte častejšie spôsobuje alergickú reakciu, rýchlejšie starnutie pokožky či poškodenie vrchnej vrstvy s následným zápalom a vznikom pľuzgierov. Najdôležitejšia je preto ochrana pokožky opaľovacím krémom.

Správny krém je základ

Jeho výber by sme mali odvíjať aj od určenia správneho fototypu kože. Oficiálna klasifikácia rozoznáva šesť fototypov, ale niektorí odborníci už aj medzi nimi nachádzajú medzitypy. Pre všetky fototypy však zhodne platí, že ideálne je natrieť sa aspoň 30 minút pred odchodom z domu, opaľovanie by malo byť postupné a je potrebné chrániť si aj exponované miesta ako pery, ušnice či kolená.

Krém musí byť aplikovaný aspoň každé dve hodiny a po opaľovaní treba ošetriť pokožku hydratačným krémom. Pravidelná návšteva špecialistu, alebo svojpomocné vyšetrenie môže pomôcť diagnostikovať prípadný nádor včas.

Znamienka znamenajú riziko

Kým v roku 1930 bolo riziko vzniku rakoviny kože v pomere 1:1500, v súčasnosti je to už 1:100. Rakovina kože sa úzko spája so znamienkami. „Asi štvrtina najagresívnejšieho nádoru kože melanómu – vzniká z takzvaného materského znamienka, ktoré sa, aj pod vplyvom nadmerného slnečného žiarenia, môže zvrhnúť na rakovinu kože,“ vysvetlila Jana Holešovská, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade.

Každé znamienko, ale aj akýkoľvek novovzniknutý útvar na koži, ktorý sa začne zväčšovať, prípadne meniť farbu, vyvoláva pocit svrbenia, začne krvácať, alebo sa z neho začne vylučovať tekutina, prípadne sa jednoducho začne správať abnormálne, by mal skontrolovať kožný lekár. V dnešnej dobe evidujeme veľmi veľa rôznych modifikácií nádorov kože. Každé podozrivé znamienko by preto malo byť skontrolované dermatoskopom, podľa potreby chirurgicky odstránené a odoslané na histologické vyšetrenie, upozornila Holešovská.

Slnko telu pomáha, koži musíme my

Nie z každého znamienka však musí vzniknúť zhubný nádor. Jeho vznik ovplyvňuje aj samotný typ pokožky. Čím viac pigmentu pokožka obsahuje, tým je odolnejšia voči slnečnému žiareniu a naopak. Riziko vzniku zhubných nádorov rastie aj so zvyšujúcim sa vekom, zníženou funkciou imunitného systému. Existuje úzke prepojenie s dedičnosťou a rodinnou anamnézou. Ohrození sú ľudia s mnohopočetnými znamienkami na koži a tiež ľudia, ktorí sa nechránia pred vplyvom UV žiarenia na pokožku, povedala Holešovská. Dodala, že priame slnko je najškodlivejšie najmä počas obeda, a to aj za zamračeného počasia.

Zároveň je však dobré chápať aj to, že slnenie má pre telo zmysel. Dodáva telu vitamín D, potrebný pri výstavbe kostných štruktúr, pomáha pri liečbe akné, znižuje pocit únavy a zlepšuje náladu. Pobyt na slnku by však mal prebiehať aj s pomocou ochranných prípravkov. Tie jednotlivé pozitívne procesy neblokujú, no pritom telo (a predovšetkým kožu) chránia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#leto #slnko #Telo #koza #opálenie #krém #opaľovanie #fototyp
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Cítite sa výborne, preto by bolo vhodné pozitívnu energiu správne využiť.
Vaše pracovné aktivity budú...

+ Dávajte pozor na úrazy, ktoré sa vám môžu prihodiť pri športovaní.
Môžete zvýšiť svoj majetok, ale za akú...