Signály pokožky, ktoré treba počúvať! Čo si pýta, povie aj sama

, 20.07.2017 17:00
žena, pokožka, problém
Pokožka dokáže signalizovať rozličné nedostatky v našom tele. Autor:

Telo hovorí vlastnou rečou. Niekedy len treba, aby sme sa jej naučili rozumieť. Podľa odborníčky na starostlivosť o pleť by sme nemali zanedbávať ani signály našej tváre.

Ako tvrdí kozmetička Marie Enna-Coccolione, ktorú cituje austrálska verzia denníka Daily Mail, každý problém pokožky niečo naznačuje a k niečomu zase vyzýva. Podobné odkazy si dokážeme tlmočiť všelijako – nie vždy správne. Niekedy ide o nadmerný príjem konkrétnej potraviny, či nedostatok určitého vitamínu alebo látky v tele. Na čo by sme teda podľa odborníčky mali dávať pozor?

Mastná pokožka

Mazové žľazy produkujú priveľa mastnoty, ktorá upcháva póry a pleti škodí. Paradoxne v takomto prípade by sme mali telu dodať zdravé tuky, či už v podobe konkrétnych olejov, alebo potravín s ich obsahom. Pozor však na to, aby išlo o naozaj zdraviuprospešné tuky – obsiahnuté sú napríklad v orechoch či rybách. Pomôcť môžu aj doplnky výživy.

Unavené a opuchnuté oči

Môžu byť dôsledkom nadmernej konzumácie soli. Soľ v tele zadržiava vodu a spomaľuje metabolizmus. Výsledkom sú opuchy. A to aj na miestach ako je tvár.

Suchá pokožka okolo pier

Zvyčajne ide o nedostatok látok ako je železo či zinok, prípadne vitamín B. Telu by sme ich mali dodávať potravou, ale tiež pomocou doplnkov výživy.

Tmavé kruhy pod očami, zašednutá pleť

Najčastejším spúšťačom tohto stavu je dlhodobo dehydrovaná alebo nedostatočne hydratovaná pokožka. Pitný režim je pre telo dôležitý a tvár nie je výnimkou. Jej pokožka by mala byť dostatočne zásobovaná vodou, aby v nej prebiehali obnovujúce bunkové procesy a nepôsobila unavene.

Akné a vyrážky

Najčastejšie ich tvorbu spúšťa priveľa cukru v jedálničku. Sladkosti, ale aj alkohol a potraviny s obsahom gluténu sa môžu podpísať na tom, že máte na tvári „vyrážkové pole“. Niektoré potraviny môžu však tieto nedokonalosti vyvolávať aj ako alergickú reakciu kože na príjem danej potraviny. Kožu by ste mali poznať a vyhýbať sa tomu, čo ju dráždi. V prípade, že máte vyrážky koncentrované na brade a okolo spodnej čeľuste, nechajte sa vyšetriť. Môže ísť o hormonálnu nerovnováhu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pleť #pokožka #potreba #signál
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku