Šaty rozprávajú príbehy princeznej Diany

04.07.2017 13:00

Priestory Kensingtonského paláca v Londýne lákajú zväčša svojou ohurujúcou zbierkou výtvarného umenia a možnosťou nahliadnuť do súkromia panovníkov. Od marca tohto roka sem však prúdia davy kvôli žene, ktorá sa stala ikonou modernej doby.

Princezná Diana nosila šaty kultových dizajnérov.
Princezná Diana nosila šaty kultových dizajnérov. Autor: SITA/AP, Alastair Grant

Moja prvá návšteva Kensingtonu kvôli výstave šiat zosnulej princeznej Diany nedopadla najlepšie. Rad dlhý niekoľko desiatok metrov a neistý prísľub toho, či sa dostanem dovnútra, zmenil plány. Na prvýkrát som si výstavu nepozrel. Bola marcová sobota a Londýn praskal vo svojich turistických švíkoch. Reparát vyšiel. Pár týždňov dozadu, pri opätovnej návšteve môjho obľúbeného mesta, som sa konečne dočkal. Upozorňujem všetkých záujemcov – čakať budete určite, lepšie je vybrať si na návštevu deň v pracovnom týždni.

Šaty ako nástroj komunikácie

Opýtate sa, čo vás vlastne má prilákať na výstavu 25 modelov šiat? Móda je vec, ktorú obdivujeme, ktorú hodnotíme, ktorú sa často snažíme pochopiť a niekedy kritizovať. Ale uvedomujeme si, že aj šaty dokážu rozprávať príbehy alebo formovať a dotvárať osobnosť človeka? V prípade slávnej princeznej Diany to platilo jednoznačne. Hoci expozícia v Kensingtonskom paláci, ktorú uviedli pod názvom Diana: Jej módny príbeh, je málopočetná, vypovedajúcu hodnotu jej uprieť nemožno. Ukazuje šaty, ktoré princezná nosila pri stretnutiach s diplomatmi alebo na večierkoch. Nechýbajú tu šaty pošité perlami, ktoré si bývalá manželka princa Charlesa obliekla na štátnu návštevu Hongkongu, atramentovomodrá róba, v ktorej Diana v roku 1985 v Bielom dome tancovala s hercom Johnom Travoltom, či šaty z tartanu, ktoré mala šľachtičná na sebe v roku 1985 pri oficiálnej návšteve Benátok. Práve na nich sa ukazuje, ako dokázala táto žena pracovať vlastným štýlom v prospech svojich ambícií na oficiálnych stretnutiach. Ako si dokázala uctiť jednotlivé krajiny a zároveň reprezentovať domovinu, ktorú si nadovšetko ctila.

Princezná Diana s prezidentom Ronaldom Reaganom...
Princezná Diana s prezidentom Ronaldom Reaganom a jeho manželkou Nancy v Bielom dome. Autor: SITA/AP

Pozdvihla mnohých

Dianin módny príbeh ukazuje aj silu, s ktorou pomáhala napredovať britskej móde. „Bola nesmierne vplyvná, vystavila londýnsku módu a jednotlivých návrhárov do pozornosti celého sveta, pretože všade, kde sa objavila, bola obletovaná a fotografovaná. Malo to okamžitý dopad,“ znejú v priestoroch expozície slová dizajnéra Rolanda Kleina.

Záber z
		roku 1985: Princezná Diana v kostýme
		z...
Hodvábne
		šaty Versace sú jedným z
		pamätných...
+14Vínová zamatová róba
		od Catherine
		Walkerovej,...

Do kráľovskej rodiny pritom princezná Diana vstupovala len so skromnou odevnou výbavou a šaty si požičiavala od kamarátok. Veľmi rýchlo si však osvojila zmysel pre odevný detail, príťažlivé siluety a vkusné modely. Azda najúspešnejšou sa javí jej spolupráca s dizajnérkou Catherine Walkerovou (výstava obsahuje časť jej kultových kreácií) a následne aj spojenie s Giannim Versacem – dnes už tiež zosnulým géniom, ktorého šaty povýšili dámu na vážený sexidol.

Perlová večerná róba.
Perlová večerná róba. Autor: SITA/AP, LIU HEUNG SHING

Pocta pre legendu

„Na svete je mnoho filmových hviezd a celebrít, ale vždy bude len jedna jediná Diana,“ znie odkaz dizajnérky Elizabeth Emanuelovej na stene v úvodnej miestnosti pravého krídla Kensingtonu, kde sa výstava nachádza. Tým, že slávna princezná už dnes nie je medzi živými, nadobudla jej povesť doslova príchuť legendy.

Možno to je prehnané – aj Diana bola len žena z mäsa a kostí. Jej vplyv vo svete, napriek tomu, že vlastne nemala v rukách žiadnu oficiálnu moc, je však dodnes nespochybniteľný. A určite aj preto by som odporučil – ak si vyrazíte do Londýna, venujte Diane trochu svojho času. Bude to pekný zážitok.

Detaily o výstave:

  • Expozíciu Diana: Jej módny príbeh vystavujú v priestoroch Kensingtonského paláca od 1. marca 2017 do 28. februára 2018.
  • Cena vstupenky pre dospelého je 19 libier na mieste, 17 v predpredaji.
  • Deti majú vstup na výstavu zadarmo, musia byť v sprievode dospelej osoby.
  • Najväčší nápor má výstva v čase od 11.00 do 15.00 hodiny a cez víkendy.
  • Súčasťou ceny vstupenky je prehliadka priestorov Kensingtonského paláca. Potom však čaká návštevníkov ďalší rad vedúci priamo na výstavu – doba čakania je rôzna: 10 až 40 minút cez pracovné dni, až 120 minút počas víkendov.
Expozícia Diana: Jej módny príbeh
Expozícia Diana: Jej módny príbeh Autor: Historic Royal Palaces

Kultoví dizajnéri, kultové šaty!

Princezná Diana počas svojho života spolupracovala s množstvom britských módnych tvorcov a svojou popularitou dodala ich ateliérom výrazné povedomie a skvelé renomé. V jej šatníku sa najčastejšie objavovali modely od Catherine Walkerovej či Bruca Oldfielda, svadobné šaty a časť garderóby jej vytvorila aj dvojica Elizabeth a David Emanuelovci. V 90. rokoch do šatníka milovanej šľachtičnej čoraz častejšie prenikali prvky zvodnosti a elegancie s nádychom sexepílu – zásluhu na tom mal najmä dizajnér Gianni Versace, ale Diana začala nosiť aj značky ako Dior, Ralph Lauren či grécku autorku Christinu Stambolian.

Smaragdovozelené šaty à la Dynasty.
Smaragdovozelené šaty à la Dynasty. Autor: SITA/AP, Alastair Grant

Smaragd à la Dynasty – široké a výrazné plecia 80. rokov v spojení s opulentnými zelenými flitrami – to sú slávne šaty od Catherine Walkerovej. V roku 2013 ich v dražbe vydražili za viac ako 170-tisíc libier.

Zamatová diva
Zamatová diva Autor: Historic Royal Palaces

Zamatová diva – temná modrá farba na zamatovej kreácii Victora Edelsteina skultovela aj vďaka tomu, že Diana v nej tancovala s Johnom Travoltom. Stalo sa tak v roku 1985 počas štátnej večere v Bielom dome, keď vládol Ronald Reagan. V roku 2013 šaty vydražili za 240-tisíc libier.

Perlová ako od Elvisa.
Perlová ako od Elvisa. Autor: Historic Royal Palaces

Perlová ako od Elvisa – biela večerná toaleta pošitá perlami pochádzala opäť z dielne Catherine Walkerovej a bola akousi variáciou na slávny kostým Elvisa Presleyho. Diana si ju obliekla v Hongkongu v roku 1989.

Diana na titulkách časopisov.
Diana na titulkách časopisov. Autor: Historic Royal Palaces

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ženský magazín MiA #výstava #šaty princeznej Diany #Londýn
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nedržte v sebe svoje problémy, zverte sa niekomu, nerobí vám to dobre.
Neriešte chyby iných, riešte tie...

+ Netlačte do seba zbytočne veľa liekov, nič nie je také zlé ako sa zdá.
Nezabúdajte si preveriť všetky...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk