Trápia vás chĺpky nad hornou perou? Čo s nimi?

, 23.06.2016 11:00
pera, depilácia, tvár, chĺpky
Ako často si musíte depilovať hornú peru? Nejde to inak? Autor:

Tento problém sa netýka len mužov. Nekonečný boj s fúzikmi poznajú aj niektoré ženy, hlavne tmavovlasé.

Na úvod treba objasniť, že chĺpky sa nachádzajú na tvári každej ženy. Keďže ženy aj muži majú chĺpky po celom tele, v puberte na niektorých miestach spevnejú – napríklad v prípade mužov na tvári. Ale aj niektoré ženy sa sťažujú na tmavé páperie na hornej pere, v niektorých prípadoch hovoríme o naozajstných fúzoch, ale potrápi aj brada.

Brada a prsia

Keď rastú chĺpky žene na miestach, kde by sa mali objavovať len mužom, z lekárskeho hľadiska hovoríme o tzv. hirsutizme. Okrem hornej pery, brady a líc sú v tejto skupinke aj prsia a častokrát aj lonová oblasť. Kým brucho a intímnu oblasť si možno počas bežného dňa zakryť oblečením, fúziky len tak ľahko neprekryjeme.

Príčina

Dôvodom nadmerného ochlpenia u žien bývajú obvykle hormonálne poruchy alebo genetická predispozícia. V ojedinelých prípadoch býva spúšťačom nádor. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby príčiny ochlpenia objasnil lekár.

Ako sa ich zbaviť

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa fúzikov zbaviť, je holiaci strojček. Avšak, nie je to výhra, chĺpky sa objavia čoskoro znova. Nie je to dobrý nápad ani z dôvodu, že na hornej pere tým pádom vzniká modrastý lesk na koži, spôsobený odstraňovaním tmavých chlpov.

Trvalejšie je odstraňovanie chĺpkov voskom, depilačným krémom alebo epilátorom. Tieto metódy sú však pre mnohých bolestivé, nepríjemné a tým pádom neprijateľné. Najefektívnejšie je profesionálne odstránenie pomocou lasera alebo IPL techniky. Avšak tento typ epilácie zas vyžaduje spravidla niekoľko sedení a je aj relatívne drahý. A čo je na tom najhoršie, nie je záruka, že chĺpky znova nenarastú. Ďalšou možnosťou je bielenie, avšak pripadá do úvahy len u tých, čo majú chĺpky riedke. Treba však rátať s tým, že táto metóda nie je najšťastnejšia, pretože na svetle chĺpky aj tak vidno, hoci na prvý pohľad nie sú tmavé.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#tvár #puberta #laser #IPL #horná pera #hirsutizmus #fúzy #epilácia #brada
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku