
V Pravda.sk sme sa pozreli na jednotlivé kolekcie a vybrali sedem dominantných motívov, ktoré vnímajú návrhári zo Slovenska, Česka, ale aj Poľska či Rumunska ako kľúčové v aktuálnej sezóne. Nech sa páči, inšpirujte sa aj vy.
Kvetinové motívy
Nikoho azda neprekvapí, že sezóna jar a leto sa nesie aj v znamení kvetinových motívov. Sú ľúbivé, pôvabné, dodávajú nositeľkám ženskosť a romantický nádych osobnosti. V kolekcii českej dizajnérky Alice Abraham sa kvety miešali s pôvabnými potlačami a trblietavými výšivkami.
Nežné motívy v žltej striedali výrazné červené výšivky s folklórnym nádychom. U Jany Pištejovej sa s kvetmi pracovalo vo výšivkách, ale aj reliéfne. Z látok či čipky boli vytvorené a vystrihované drobné lupienky a kvetinové hlávky našívané na večerných modeloch.
Monochróm (aj inak)

Kontrast čiernej a bielej v móde odjakživa funguje. Je to úderný vizuálny motív, ktorým sa graficky dá posúvať vzhľad odevu, strih, alebo silueta. V prípade dizajnérky Jany Polak sa objavila na móle zaujímavá práca, v ktorej sa vlastne monochromatický motív obohatil farebným prvkom.
Čiernobielu šachovnicovú variáciu doplnili tóny oranžovej či zelenkavej. U Annymárie Kiss Kosy tvorili čierno-biele pruhy zdobný prvok odevov (pásy či goliere), ale aj dominantu (veľká večerná sukňa.
Pastely

Pastelové tóny v jarných kolekciách nemôžu chýbať. Dizajnérka Ida Sandor na pastelovej pepermintovej vystavala takmer celú svoju kolekciu plnú ľahkých a vzdušných kreácií, ktoré voľne plávali okolo ženského tela.
Podobne sa prezentovala aj dizajnérka Veronika Lokajíčková, ktorá pracovala s ľadovou belasou či púdrovými tónmi. Osviežila ich však grafickou potlačou, alebo flitrami. Nežné pastelové odtiene nechýbali ani u Jany Pištejovej či v kolekcii UAP.
Asymetria

Geometrická presnosť a precíznosť v strihu vytvorila zaujímavý vizuálny efekt v novej minikolekcii od Michaela Kováčika. Dizajnér pracoval s asymetriou, nie však voľne a vzdušne, ale vo veľmi prísnom kontraste – na lemoch sukní, ale aj použitím prvku jedného odhaleného ramena či aranžovanými prevismi látky na nohavicovom overale alebo šatách.
V kolekcii dizajnérky Barbory Peuch sa asymetria prejavila v jemnejších a oblejších formách. Peuch pracovala s architektúrou strihu a odev dostával nové 3D rozmery.
Folklór a história

Inšpirácia folklórom sa v stredoeurópskom priestore doslova žiada. A to najmä vzhľadom na ľúbivosť vzorov či výšiviek, ale aj potlačí, ktoré kedysi dominovali ľudovému odevu. V kolekcii Jany Gavalcovej sa opäť objavil motív modrotlače a potlačí na látkach kratučkých dievčenských šiat, ktoré nežne plávali popri tele vysokých modeliek.
Česká dizajnérka Alice Abraham sa inšpirovala historickými maľbami a použila ich ako dominantný motív na svojich koktejlových šatách či sukniach. Výšivky lemujúce živôtiky či driek tiež v sebe nezapreli inšpiráciu etnickými prvkami z odevnej histórie.
Odhalené plecia

Jeden z najvýraznejších prvkov ženskej garderóby v aktuálnej sezóne. A to nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Odhalené ramená či zdôraznené obnažené plecia sa objavili v bežných denných šatách, overaloch, koktejlkách na večer, ale aj spoločenských kreáciách v duchu veľkej večernej toalety.
Jedným zo zaujímavých počinov v tomto smere bola značka Doroti, ktorej šaty s maľovanými potlačami a výrazným lodičkovým výstrihom odhaľujúcim ramená a dekolt zaujali na prvý pohľad. Michaela Ľuptáková pokračovala v elegantnej ženskej línii, ktorú nastolila už pred pár sezónami a stavila na precízny strih a odhalené ramená.
Čipka

S čipkou pracujú domáci dizajnéri skutočne radi a často. Občas to trošku nudí, ale pravdou je, že ich zákazníčky na to počujú asi najlepšie. Čipka je ženská, nežná, ľúbivá a nezáleží na tom, či ju použijete vo večernej kreácií, alebo ako dekoratívny prvok na denných šatách do práce.
V kolekcii Jany Pištejovej, samozrejme, práca s týmto ženským materiálom nechýbala. Siahla po nej aj Veronika Hložníková, ktorá popri jemnej francúzskej čipke pracovala aj s madeirou. Móda pre plnšie dámy od Sunday Lime využívala čipkovaný materiál ako dekoratívny zdobný prvok.