Nahé nymfy aj luxusné bohyne: Móda, ktorá vyráža dych, ovládla Paríž!

, 28.01.2016 15:00
Valentino Haute Couture - kolekcia Jar-Leto...
Valentino Haute Couture - kolekcia Jar-Leto 2016 - Paríž Autor: ,

Dvakrát ročne ožíva Paríž fascinujúcim umením módy. Prezentácia kolekcií haute couture vyrážala dych aj tento rok.

Vybrané módne ateliéry predviedli superbohatej klientele a tiež zástupu módnych redaktorov či štylistov, ktorí budú pripravovať hviezdy na najdôležitejšie ceremoniály roka, prehliadku nádherných kreácií. Niektoré s vyslovene, či priam až avantgardným moderným vyznením, iné ako pocta histórii či inšpiráciám zo sveta umenia – no všetky výnimočné svojou finálnou dokonalosťou. Pravda.sk už tradične prináša prehľad a výber fotografií z jednotlivých kolekcií. Pozrite sa s nami.

CHANEL

Topmodelka Gigi Hadid na prehliadke kolekcie...
Topmodelka Gigi Hadid na prehliadke kolekcie Chanel Haute Couture v Paríži. Autor: SITA/AP, Francois Mori

Prehliadka dizajnéra Karla Lagerfelda pre francúzsky módny ateliér je vždy najočakávanejšou udalosťou sezóny. Keď tento rok hostia zočili kulisy zenovej japonskej záhrady, ktorú vystavali architekti v priestoroch Grand Palais, bolo jasné, že sa opäť dočkajú výnimočného zážitku. Ten však neprišiel len vo výprave prehliadky, ale aj v samotných modeloch. Tie od Chanel sú totiž doslova umeleckým zážitkom a každý jeden z nich je výsledkom hodín a hodín práce a fúzie nezastúpiteľných ľudských rúk často v kombinácii s technologickými inováciami. Tentoraz však Chanel poňal couture ekologicky – prejavilo sa to v použitej priadzi, ekologickej bavlne alebo drobných stružlinkách dreva či papiera, ktoré boli používané ako dekoratívny prvok na celých plochách šiat či kabátikov. Nechýbali však ani krištáľové výšivky, zlato či perličky.

ATELIER VERSACE

Modelka v kreácii z kolekcie Atelier Versace...
Modelka v kreácii z kolekcie Atelier Versace Jar-Leto 2016 v Paríži. Autor: VERSACE

Dizajnérka Donatella Versace sa už roky snaží udržiavať náboj sexepílu modernej ženy v kolekciách značky, ktorej najväčšie meno kedysi urobil jej zosnulý brat Gianni. Na prehliadke couture kolekcie na jar a leto 2016 nezaostávala. Vysoké rozparky, hlboké výstrihy, nečakané a odhaľujúce prestrihy – to už je u Versace poznávacie znamenie. Ale v couture idú ruka v ruke s netradičnými a na výrobu často nesmierne náročnými prvkami. V tomto prípade to boli povrázky z krištáľov Swarovski či kožené šnúry, flitre našívané jeden po druhom ručne, lakované kožené pruhy či grafické vzory, ktoré sa na tylových základoch doslova hadili okolo dokonalých kriviek modeliek.

ARMANI PRIVÉ

Prehliadka Armani Privé - Jar-Leto 2016 - Paríž.
Prehliadka Armani Privé - Jar-Leto 2016 - Paríž. Autor: Reuters, BENOIT TESSIER

Povesť tvorcu ženskej a dokonale elegantnej módy potvrdil Talian Armani aj tentoraz. S prídavkom slovka mladistvá a dievčenská. Presne taká totiž bola jeho nová kolekcia, ktorej dominoval odtieň zvláštnej fialovej farby – akoby pastelu, ktorý dýcha nežnosťou a zároveň v sebe nesie veľmi provokatívnu zvodnosť. Kolekcia bola plná dievčenských šiat nad kolená, ktoré doplnili kabátiky s jemne zvlnenými fazónami či kamizoly. Tisícky flitrov zdobili a vlnili sa v kaskádach oblúkových lemov na šatách či sukničkách a záver patril veľkolepým róbam, ktoré určite už čoskoro uvidí svet na oscarovom červenom koberci, prípadne na festivale v Cannes.

DIOR

Modelka v kreácii Christian Dior Haute Couture...
Modelka v kreácii Christian Dior Haute Couture jar-leto 2016 v Paríži. Autor: SITA/AP, Francois Mori

Módny svet žil očakávaním, ako sa podarí francúzskej značke Dior zvládnuť výzvu nového tvorivého prvku po odchodu kreatívneho riaditeľa Rafa Simonsa. Na kolekcii couture napokon pracovalo duo švajčiarskych dizajnérov Lucie Meier a Serge Ruffieux, ktorí zostali verní modernejšiemu rukopisu práve z obdobia Simonsovho pôsobenia. Zdobnosť nechýbala, no neprichádzala v opulentných dávkach, ale skôr jemných detailoch. Dominantou bol strih či atypické materiálové kombinácie na kultových strihoch známeho saka Bar či jednoduchých koktejlových šatách určených najmä pre mladšiu generáciu superboháčok.

VALENTINO

Valentino Haute Couture - kolekcia Jar-Leto...
Valentino Haute Couture - kolekcia Jar-Leto 2016 - Paríž Autor: SITA/AP, Francois Mori

Nezameniteľná estetika módneho domu Valentino sa v kolekcii couture opäť predviedla v tej najdokonalejšej forme. Bohaté výšivky či dominancia materiálov ako brokát či zamat, ktorý akoby bol len zľahka navlečený na telo, kontrastovala s nahými a najjemnejšími vrstvami organzy, hodvábu či tylu, ktorý nežne obkresľoval telá modeliek a robil z nich zvodné, no nedostupné víly. Šaty, ktoré často vystúpili z dobových obrazov, však nesú v sebe výnimočný moment. Popri historickej inšpirácii totiž obsahujú aj – modernosť, niečo, čo má miesto aj v roku 2016.

ELIE SAAB

Elie Saab Haute Couture - kolekcia Jar-Leto...
Elie Saab Haute Couture - kolekcia Jar-Leto 2016 - Paríž Autor: SITA/AP, Zacharie Scheurer

Exotický Orient v kontraste s obdobím Anglicka zo začiatku 20. storočia – to boli hlavné estetické vplyvy, ktoré sa pretavili do novej kolekcie slávneho libanonského rodáka a dizajnéra hollywoodskych hviezd. Na šatách z couture kolekcie sa pracovalo týždne či mesiace, ručné vyšívanie, tisícky korálikov či flitrov, opulencia – to všetko bolo však aj tentoraz prekladané nežnými štruktúrami čipky či priehľadnými plochami jemnučkého tylu a organzy. Jedným z výrazných prvkov sa popri výstrihoch, ktoré chýbať nemohli, stalo asymetrické riešenie ramien na spôsob indického sárí, ale tiež golieriky jemne sa vlniace okolo krku a dodávajúce mnohým šatám nečakane decentný, priam panenský nádych starosvetského pôvabu.

Modelka
		v kreácii Chanel Haute Couture
		Jar/Leto...
Modelka v
		kreácii Chanel Haute Couture
		Jar/Leto...
+15Modelka v kreácii
		Chanel Haute Couture
		Jar/Leto...
Modelka
		Joan Smalls v kreácii Atelier
		Versace.
Detail na
		model z kolekcie Atelier
		Versace.
+15Záverečné defilé
		prehliadky Atelier Versace
		v...
Modelka v kreácii z
		dielne Armani Privé
		-...
Modelka predvádza
		kreáciu Armani Privé
		-...
+9Česká topmodelka
		Barbora Podzimková v
		kreácii...
Modelka
		v kreácii Christian Dior Haute
		Couture...
Modelka v
		kreácii Christian Dior Haute
		Couture...
+9Modelka v kreácii
		Christian Dior Haute
		Couture...
Kreácia
		z kolekcie Valentino Haute Couture
		-...
Modelka sa
		predvádza v kreácii Valentino
		Haute...
+12Česká topmodelka
		Barbora Podzimková v
		kreácii...
Kreácia
		Elie Saab Haute Couture -
		kolekcia...
Modelka v
		kreácii Elie Saab Haute Couture
		-...
+9Záverečné defilé
		prehliadky Elie Saab
		Haute...
Giambattista Valli Haute Couture -
		Jar-Leto...
Giambattista Valli Haute Couture -
		Jar-Leto...
+3Giambattista Valli Haute
		Couture -
		Jar-Leto...
Modelka
		v kreácii Ralph & Russo Haute Couture
		-...
Modelka v
		kreácii Ralph & Russo Haute Couture
		-...
+12Záber z kolekcie Ralph
		& Russo Haute Couture
		-...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#luxus #móda #Valentino #Dior #Paríž #Armani Privé #Atelier Versace #Chanel #Elie Saab #haute couture #Ralph & Russo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku