Dizajnérka Pojezdálová mala z Banášovej múzu! Ako sa jej tvorilo?

, 23.11.2015 17:00

Dizajnérku Andreu Pojezdálovú možno považovať za jednu z najtalentovanejších mladých tvorcov v rámci módy. Niet divu, že práve ona dostala tento rok príležitosť obliecť moderátorku Adelu Banášovú na prestížny galavečer.

Dizajnérka Andrea Pojezdálová (vľavo) s...
Dizajnérka Andrea Pojezdálová (vľavo) s moderátorkou Adelou Banášovou. Autor: Nadácia Tatra Banky

V rámci projektu Mladý módny tvorca zhotovila Pojezdálová odev pre známu televíznu tvár na galavečer vyhlásenia Ceny Nadácie Tatra Banky za umenie. Stala sa v poradí už šiestym módnym autorom, ktorý mal túto možnosť. Ako prezradila pre Pravda.sk, bola to veľmi zaujímavá skúsenosť.

„Veľmi ma to bavilo. Vnímam to ako zaujímavú skúsenosť, ale v konečnom dôsledku aj spoluprácu,“ vyhlásila Pojezdálová. Do šiat pre moderátorku nezašívala konkrétny príbeh, inšpirovala sa však obdobím art-deco, jeho ľahkosťou, vzdušnosťou a komfortnosťou, ktorá dáva ženskému telu priestor. Vysvetlenie sa ukrýva už v samotných koreňoch Pojezdálovej tvorby, ale nechýba v ňom ani samotná nositeľka.

Moderátorka Adela Banášová v šatách
		od...
Zľava:
		Dizajnérka Andrea
		Pojezdálová,...
+3Moderátorka Adela
		Banášová v šatách
		od...

„Odrážala som sa od toho, že Adela má byť moja múza a že sa teda inšpirujem ňou a jej osobnosťou, výzorom. Do šiat som skúsila vložiť, ako by som si ja, ako žena, predstavovala, ako by sa v mojich šatách mala Adela cítiť,“ vysvetlila Pojezdálová. „Moji predchodcovia, keď realizovali v minulých rokoch šaty pre Adelu, vždy to boli také divadelné, veľkolepé, krásne kreácie, vznešené. Ale možno nie vždy celkom pohodlné. Mojím dôležitým kritériom bolo dosiahnuť pohodlnosť,“ pokračovala návrhárka.

Pojezdálovej tvorba už v minulosti zožala viacero úspechov – a to nielen na Slovensku, ale aj za hranicami. Naposledy zaujala svojou absolventskou kolekciou v rámci prehliadok prác študentov VŠVU. Pre Pravda.sk však autorka prezradila, že nie je len človekom, ktorý tvorí s imaginárnou predstavou ženy, ale dokáže sa zamerať aj na konkrétnu nositeľku.

„Mám to rozlíšené. Neuchopená predstava mi vyhovuje vtedy, keď pracujem so svojou novou kolekciou, kde sa snažím uplatniť nejaké vízie, ale robím veľa aj zákazkovej tvorby, kde veci kreujem už na samotnú klientku. To je tiež veľmi zaujímavé a podnetné. Dá sa vychádzať z dialógu medzi dvoma ľuďmi. Odsledovať človeka, čo rád nosí, čo preferuje – nenápadným spôsobom to dostať do šiat a následne možno pozorovať, ako to v šatách objaví a potom sa teší z výsledku, že dizajnér zvládol jeho štýl do odevu zapracovať,“ vysvetlila svoj prístup Pojezdálová.

Priznala, že stále má pocit, že móda sa v slovenských pomeroch vníma ako niečo zvláštne, niekedy zbytočné, medzi umelcami zase podradné. „Ale ja dúfam, že sa raz dokážeme vyjadrovať a presadiť to, že móda má význam a že môžeme cez ňu komunikovať,“ naznačila Pojezdálová.

Ak sa to podarí, možno už o rok sa na cenách za umenie objaví medzi nominovanými aj nejaký slovenský dizajnér. Práve tento rok totiž pribudla nová kategória – dizajn. Do trojice nominovaných sa dostali grafickí dizajnéri.

Laureátmi Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2015 v kategórii Hlavná cena sa stali:

 • Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV film: Jaroslav Vojtek (za réžiu poviedkového filmu Deti)
 • Divadlo: Ondrej Spišák (za réžiu hry Majster a Margaréta, Teatro Tatro, Nitra)
 • Dizajn: Ľubomír Longauer (za autorstvo a dizajn publikácie Vyzliekanie z kroja 2)
 • Hudba: Moyzesovo kvarteto (za autorstvo, album String Quartets – pri príležitosti 40. Výročia založenia súboru)
 • Literatúra: Kornel Fӧldvári – in memoriam (za autorstvo knihy …až pod čiernu zem)
 • Výtvarné umenie: Otis Laubert (za Otis Laubert Museum – vlastné múzeum, Bratislava)

Mladý tvorca (umelci do 35 rokov):

 • Audiovizuálna tvorba, film, TV: Miroslav Remo (za réžiu dokumentárneho filmu Comeback)
 • Divadlo: Luboš Kostelný (za herecký výkon, postava Michala v hre Bál, Činohra SND, Bratislava)
 • Dizajn: Martin Mistrík a Viliam Csino (za grafický dizajn knihy CVERNOVKA)
 • Hudba: Roman Patkoló (za interpretačný výkon, koncertné turné s Anne Sophie Mutter, Carnegie Hall, New York)
 • Literatúra: Peter Balko (za autorstvo románu Vtedy v Lošonci)
 • Výtvarné umenie: Jaroslav Varga (za inštaláciu Stratená knižnica, SNM – Múzeum Betliar)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#šaty #Adela Banášová #odev #múza #Andrea Pojezdálová #Cena nadácie Tatra Banky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Pracujte na pravidelnom pohybe a budete na tom fyzicky lepšie.
Naučíte deti odkladať...

+ Nepokojný spánok vám znepríjemní deň, nerobte vážne rozhodnutia.
Práca na vás počká aj keď budete...