Expozícia, ktorá vznikla pod vedením hlavnej kurátorky Kataríny Beňovej a spolukurátoriek Jany Švantnerovej a Silvie Seneši Lutherovej, ponúka bohatý a rôznorodý výtvarný materiál z umeleckého obdobia, ktoré pomenovalo celú výstavu.
Portréty, krajinky či zátišia, ale aj drobné úžitkové predmety a obľúbený nábytok, ktorého repliky a moderné variácie sa aj dnes pokúšajú mnohí zaradiť do svojich vlastných príbytkov – to všetko nájdete na treťom poschodí v priestoroch SNG neďaleko dunajského nábrežia.
Kurátorský tím sa zameriaval na predstavenie diel pochádzajúcich predovšetkým zo slovenských galerijných a múzejných zbierok, v malom počte sa objavujú aj výpožičky z maďarských zbierok.
Výstava mapuje vývoj politického a spoločenského života či posilňovanie rodinných väzieb alebo sakralitu, ktoré sa pretavili do podoby vtedajších umeleckých diel. Potechou pre oko sú dokonca nielen samotné vystavené predmety, ale aj ich inštalovanie – vybrané steny galérie totiž pokryli nové tematické tapety a vzory. Biedermeier aj vďaka svojej zrozumiteľnosti môže byť lákadlom pre nadšencov umenia, ale aj laikov, ktorí si túžia prezrieť jednotlivé vizuálne veľmi ľúbivé a príťažlivé predmety či umelecké diela a prípadne nazbierať inšpiráciu.
Takú nedávno ponúkla aj samotná galéria, keď zorganizovala workšop s tematikou viazania kvetov – a bola to tematicky veľmi vhodná „biedermeierka“.
V rámci workšopov viazania kvetín je tento rok v pláne ešte jeden, no ako nás informovali zástupcovia SNG, mal by už prebiehať v súvislosti s inými zbierkami. K výstave Biedermeier, ktorá potrvá až do novembra, však plánujú zástupcovia galérie pripraviť ďalšie zaujímavé sprievodné podujatia.