Ako ste sa dostali k takejto v zásade netradičnej práci?
Paradoxne nepochádzam z Libereckého kraja, ale od Pardubíc. V čase, keď som sa rozhodovala, čo budem v živote robiť, dostala som sa do jednej sklárskej dielne k panej, ktorá vyrábala sklenené perličky. Veľmi sa mi to zapáčilo a rozhodla som sa, že idem študovať tento odbor do školy v Jablonci nad Nisou. Prihlásila som sa tam, prijali ma a osudnou náhodou som sa nedostala na štúdium odboru výroby sklenených perličiek, ale sklených figúrok. Práca so sklom ma uchvátila a robím to už 30 rokov.
Takže ste sa takto nechtiac stali výlučnou odborníčkou na výrobu figúrok?
Perličky niekedy robievam tiež, ale skôr pre seba, nie je to môj hlavný smer. Môj smer sú sklenené figúrky z lampového skla a vymýšľam vlastný dizajn, vzory. Je to práca a koníček zároveň.
Vyrábate pre podnik Jablonecká bižuterie?
Som živnostníčka, robím sama na seba, respektíve pre svojich zákazníkov. Koncovými zákazníkmi však môžu byť aj firmy, samozrejme. Teraz „vzorujem“ lampové figúrky pre značku Ornela Preciosa na rôzne témy, ktoré mi zadajú.
Čo znamená lampové figúrky? Má to niečo spoločné s lampami?
Nie, ide o druh skla, ktoré sa nazýva lampové. Na rozdiel od tzv. olovnatého skla lampové sklo je tvrdšie a ľahšie. Ja vyslovene vytváram produkty len z lampoviny. Všetky sklenené figúrky, ktoré vyrobím, sú z lampového skla.
Priznám sa, ani značka Ornela Preciosa mi nič nehovorí.
Je to jediný výrobca tzv. lampových tyčiniek v ČR. Tieto tyčinky používam na výrobku figúrok. Nikto iný v Čechách to nerobí, možno najbližšie je talianske Murano. Je to vlastne polotovar na výrobu sklenených perál, sklenených figúrok a iných drobných výrobkov.
Takže každú figúrku, ktorú vytvárate, formujete z vopred pripraveného polotovaru – vopred vyrobenej sklenenej paličky rôznych farieb, áno?
Áno, uchopím, nahrejem nad plameňom z horáka, ktorý má 1 200 stupňov Celzia, otáčaním sklo nahrievam, kým sa dostane do medovej konzistencie. Tvorím, navíjam, keď je figúrka hotová, len odklepnem a nechám vychladnúť. Mám na výber z obrovskej škály farebných tyčí, pretože osobne by som ich nebola schopná farbiť.
Znie to jednoducho, prax bude zložitejšia. Koľko trvá výroba jednej sklenenej figúrky?
Veľmi záleží na tom, o čo ide. Keď sú to maličké figúrky, ktoré majú okolo dvoch centimetrov, výroba jednej mi zaberie možno 10 minút. Anjeliky, ktoré vidíte, vyrábam asi pol hodiny jedného.
Čo ide najviac na odbyt pred Vianocami?
Asi anjelici, ale tí sú v obľube celoročne. Populárne sú aj sklenené vločky. Tiež robím vianočné ozdoby so sklenenou figúrkou vnútri. Zlepšila som jednu starú vianočnú ozdobu, čo si pamätám z detstva, keď bola vo výduti vianočnej gule plastová figúrka čertíka a anjelika. Ja som tieto figúrky začala vyrábať zo skla a vlepovať ich dovnútra. To je moja najčastejšia produkcia pred Vianocami.
Pán Kopáček na vás prezradil, že jedným z najväčších „úletov“, čo ste museli vyrobiť, bola rodinka sklenených bobrov pre hostí z Aljašky. Pre nich je to národné zviera.
Áno, a keď prišli turisti z Ameriky, oni zas obľubujú škriatkov, ktorí majú až po nos narazenú čapicu. Tento motív sa často objavuje aj v Čechách. A vraj by ich radi mali zo skla. Tak som sa rýchlo musela zorientovať, ako to vyrobiť. Občas ma požiadajú vyrobiť konkrétnu psiu rasu, takže si musím naštudovať typické znaky toho plemena a potom sa to pokúsiť vyrobiť.
Najprv si postavičku nakreslíte?
Ak sú to zložitejšie veci, tak si ich rozkresľujem. Musíte vedieť, čo idete robiť, pretože pri práci s kahanom sa neviete vrátiť naspäť. Ak by som sa rozhodla, že anjelik má mať inú sukničku, ale ja už vyrábam hlavu, nemôžem sa vrátiť, lebo by mi to prasklo. Tam musí byť istá postupnosť. Sú však situácie, že som niekde, kde predvádzam remeslo a niekto príde s konkrétnou požiadavkou. Vtedy je to výzva a musím improvizovať.
Vaša celoživotná téma je sklo – koľko vecí sa vám v živote rozbilo?
To nie som schopná spočítať. Ale ak myslíte v zmysle padania z ruky a črepov na zemi, tak to nie je časté. Sú však produkty, ktoré dokončím a prasknú mi, lebo tam došlo k nejakej chybe vo výrobnom procese. Často musím zvoliť iný postup, ak robím niečo po prvýkrát. Čo sa týka (ne)šikovnosti, mám dosť vytrénovaný postreh, takže ak niečo letí na zem, hneď nastavujem nohu a pád zabrzdím. Mnohé črepy však vznikajú aj popri práci v rámci odpadu. Ak by teda črepy prinášali šťastie, musím ho mať naozaj požehnane! (Smiech.)
Koľko hodín denne pracujete? Nebolí vás chrbát?
Ja som vorkoholik, do dielne unikám, aby som si oddýchla. Často robím večer, keď deti zaspia. Desať hodín denne asi pracujem, to áno. Musím trochu cvičiť a naťahovať si chrbát, našťastie, zatiaľ nemám v tomto smere problémy.
Čo dávate priateľom ako vianočný darček?
Nie je to sklo! (Smiech.) Najčastejšie siaham po keramike. Zdá sa mi to také zvláštne, dávať im výrobky, ktoré vyrábam. Ale viete, čo? Veď oni to možno vlastne aj očakávajú!
Jablonec nad Nisou – najväčšia bašta skla a bižutérie
- Zväz výrobcov skla a bižutérie v ČR je organizácia, ktorá združuje 45 sklárskych firiem a firiem na výrobu bižutérie
- súčasťou zväzu sú aj štyri stredné odborné školy, Technická univerzita v Liberci a Múzeum skla a bižutérie
- jediným členom zo zahraničia je slovenská Okrasa Čadca
- najväčšie predajné centrum českej bižutérie, skla a vianočných ozdôb Křišťálový ráj v Jablonci nad Nisou sa rozkladá na ploche 450 štvorcových metrov, koná sa tu aj zážitkový program ako tvorivé dielne, semináre
- v roku 2023 navštívilo Křišťálový ráj 20 500 návštevníkov
- tunajšiu výstavu Krehká krása (dizajn a produkcia 40 firiem) navštívilo v roku 2024 až 13 500 návštevníkov v priebehu štyroch dní
- v Jablonci nad Nisou sa konajú aj módne prehliadky Made in Jablonec (spojenie módy s doplnkami zo skla)