Zvyšuje káva pred zdriemnutím produktivitu v práci?

Kombinácia kávy a zdriemnutia v boji proti únave v kancelárii?

, 02.01.2020 13:00
pracujúca žena, počítač, káva Foto:
Po zdriemnutí nebudete len oddýchnutí, ale aj super produktívni.

Štúdie ukazujú zvýšenú produktivitu

A tak by to malo fungovať: Vypite normálnu šálku kávy a choďte si hneď pospať. Účinok kofeínu trvá iba 30 minút, takže ľahko zaspíte. A ešte lepšie: Toto oneskorenie zabezpečuje, že k dodatočnému zvýšeniu energie dôjde až po prebudení. Skutočne relaxačné zdriemnutie by nemalo trvať dlhšie ako polhodiny. Takže po zdriemnutí nebudete len oddýchnutí, ale aj super produktívni. Prinesú vám zoznam úloh a vy všetko stihnete, zvládnete ľavou zadnou!

S kávou a bez kávy

Áno, spočiatku sa môže zdať kontraproduktívne dať si pred zdriemnutím niečo stimulujúce, ale niektoré štúdie už preukázali, že to má pozitívny vplyv na produktivitu práce. Jedna z nich, štúdia uverejnená v časopise Psychophysiology zistila, že tí dospelí, ktorí pili pred zdriemnutím dve šálky kávy, mali v simulovanom vodičskom teste oveľa lepšie výsledky, ako tí, ktorí si len zdriemli, ale žiadnu kávu si navyše nevychutnali.

Možné vedľajšie účinky

Existujú však aj lekári a terapeuti, ktorí varujú pred možnými negatívnymi účinkami. V rozhovore pre Huffington Post vysvetlila doktorka Suzanne Stevens z University of Kansas, že pozitívny účinok tzv. „kávového zdriemnutia“ závisí vo veľkej miere od množstva spotrebovanej kávy. Ďalším negatívnym vedľajším účinkom by mohol byť problém so zaspávaním večer.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #zdriemnutie #únava #produktivita #oddych #kofeín #káva

+ Oddychujte, nepremáhajte sa, vaše telo a myseľ potrebujú relax.
Nepreháňajte to s prácou, je na vás vidieť...

+ Nepite priveľa kávy, nerobí vám to dobre, zdravie je prvoradé.
Pracovné záležitosti počkajú na neskôr, teraz sa...