Horúco v kancelárii? Štyri tipy pre viac koncentrácie

, 04.07.2019 09:00
kancelária, pitný režim, káva, čaj
Už keď stratíme dve percentá tekutín, znižuje sa naša výkonnosť. Autor:

Telo a psychika sú najvýkonnejšie, keď sú zásobené dostatočným množstvom vody. Najmä v lete je veľmi ľahké potiť sa a strácať tekutiny a minerály.

O to dôležitejšie je dopĺňať zásoby, aby sme boli na pracovisku sústredení aj napriek tomu, že vonku je neskutočný „hic“. Už keď stratíme dve percentá tekutín, znižuje sa naša výkonnosť. Minerálna voda so svojimi zložkami (sodík, chlorid alebo draslík), môže tento deficit pomôcť vyrovnať.

4 tipy pre pitný režim v kancelárii

Piť v pravidelných intervaloch
Telo sa pri vysokých teplotách zbavuje počas noci asi pol litra tekutín. Aby bolo možné optimálne naštartovať deň a stimulovať krvný obeh, odporúča sa už ráno vypiť veľký pohár vody. Kto chce ostať permanentne hydratovaný, mal by piť vodu v pravidelných intervaloch počas celého dňa. Ak máte pohár vody, resp. fľašu vždy na dosah, je to jednoduchšie a smäd sa vôbec nedostaví. Káva a alkoholické nápoje sa v horúcich dňoch vôbec neodporúčajú, pretože ešte viac stimulujú produkciu potu.

Minerálka namiesto sladených nápojov
Denne by sme mali vypiť asi dva litre tekutín, tohto pravidla sa oplatí držať. Avšak v prípade extrémnych horúčav stúpa táto potreba až na tri litre. Napriek tomu platí, nepiť príliš veľa, aby sme nezaťažili srdce a obličky. Okrem kávy a alkoholických nápojov sa odporúča vyhýbať sa aj sladeným nápojom. Vhodná je tichá minerálna voda, smäd zaženie zodpovedne a neobsahuje cukor. Tiež sa okrem výdatných jedál odporúča niekoľko menších porcií a čerstvé ovocie.

Ovocné alternatívy bez pridaného cukru
Ak máte chuť na ovocný nápoj, pridajte si do džbána s vodou plátky citróna, uhorky, trochu bobuľového ovocia a lístky mäty.

Zabudnite na ľadové nápoje
Ľadové nápoje môžu predstavovať pre krvný obeh záťaž. Čím väčší je rozdiel medzi vlastnou teplotou a nápojom, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa telo ešte dodatočne zahreje. Odporúčajú sa nápoje s izbovou teplotou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#voda #pitný režim #koncentrácia #minerály
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Držte sa ďaleko od chorých, ak cestujete vo verejnej doprave.
Vyhnite sa na pracovisku debatám o...

+ Nestrácajte optimizmus a dobrú náladu pre obyčajnú nádchu.
Zachovajte pokojnú myseľ a buďte opatrní,...