Používate tieto slová často? Potom ste pod stresom!

, 13.11.2017 15:00
žena, stres, knihy, krik, učenie
Ilustračné foto. Autor:

Ste napätá, pod veľkým stresom - ale možno si to ešte neuvedomujete? Potláčate to a snažíte sa, aby si nikto nič nevšimol?

Je pár slov, ktoré, ak používame obzvlášť často, môžu byť indikátorom toho, pod akým tlakom práve sme. Bolo to výsledkom jednej americkej štúdie. Podľa lingvistov používajú vystresovaní ľudia extrémne často nasledovné slová: „Skutočne“. „Tak“. A „veľmi“.

Ľudia pod tlakom hovoria menej

Výskumník Matthias Mehl, psychológ a lingvista na univerzite v Arizone pozoroval rečnícky vzor 143 dobrovoľníkov, s ktorými strávil dva dni. Rozhovory s nimi si nahrával na diktafón. Keď vedci prepísali nahrávky, osobitnú pozornosť venovali opakovaniu slov a použitiu zámen a prídavných mien. Okrem toho analyzovali hladiny stresu dobrovoľníkov meraním génovej expresie v ich bielych krvinkách.

Viac na seba, menej na okolie

Okrem poznatku, že ľudia pod stresom používajú veľa prísloviek, vedci tiež zistili, že zároveň používajú menej často zámená ako „ich“, „ju“ a podobne. Z toho vyvodili teóriu, že kto je pod stresom, sústredí sa skôr na seba a menej na svoje okolie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zámena #biele krvinky #hladina stresu #génová expresia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezabúdajte na masáž chodidiel, mohla by vám pomôcť od bolestí.
Strážte si svoje financie, kontrolujte na...

+ Nepodceňujte návštevy u svojich lekárov, hlavne ak ide o očkovanie.
Nevzdávajte sa, vždy je tu šanca, že...