Tipy pre ženy, ako si vyjednať lepší plat

Ženy v súčasnosti dokážu dosiahnuť vyššie platové ohodnotenie, ak by boli asertívnejšie a nebáli sa otvoriť so zamestnávateľom tému o zvýšení platu. Portál Platy.sk pripravil pre ženy zopár tipov, na čo pri vyjednávaní nezabúdať.

09.04.2017 07:30
práca, kariéra, muž, žena Foto:
Ilustračné foto.
debata

1. Spravte si prieskum

S pracovnými pozíciami je to ako na realitnom trhu s nehnuteľnosťami. Majú svoju trhovú hodnotu a najlepším spôsobom, ako to zistiť, je porovnať si plat na dostupných online platových portáloch. Ďalším zdrojom informácií sú rôzne personálne agentúry alebo vyhľadávači talentov a pracovníkov.

2. Poznajte svoju hodnotu

Každý nový zamestnanec je pre firmu posila a prináša do firmy svoju pridanú hodnotu. Zamyslite sa a presne si vypočítajte, čo všetko viete ponúknuť firme a ako jej reálne pomôžete dosiahnuť stanovené ciele prostredníctvom svojich znalostí a zručností. Plat je obojstranná dohoda, keď mi spoločnosť ponúkne miesto, znamená to, že som pre ňu najlepší možný kandidát. Buďte si vedomé svojich silných, ale aj slabých stránok.

3. Buďte náročné pri výbere

Platové ohodnotenie na pozíciách sa líši aj podľa odvetvia, regiónu a veľkosti firmy. Bežné pozície ako účtovník, office manažér alebo marketingový pracovník, rovnako aj iné špecializované pozície, sú spravidla lepšie platovo ohodnotené v silných odvetviach ako IT, farmaceutický priemysel, energetika, telekomunikácie, elektrotechnika a podobne. Viac zarobíte aj vo veľkých spoločnostiach so zahraničným vlastníctvom a platy sú tiež vyššie vo väčších mestách.

4. Neprezrádzajte výšku platu

Na pohovore neprezrádzajte váš plat v predchádzajúcom zamestnaní s odôvodnením, že to nepovažujete za potrebné, keďže to bola iná pozícia, iný región, iná situácia a podobne. Informovaním personalistu o výške platu sa dostávate do nevýhodného postavenia, pretože personalista sa bude orientovať podľa vášho predchádzajúceho platu, nie podľa aktuálnej trhovej hodnoty danej pozície.

5. Diskutujte o plate

Mnoho žien sa bojí otvoriť tému o plate, pretože sa boja negatívnych reakcií, ktoré so sebou táto téma nesie. Zároveň sa boja toho, že budú vnímané v negatívnom svetle. Tu si treba uvedomiť, že už nie ste tínedžerka, ktorá sa obáva reakcie rodičov a niekoľko minút nepohodlia a vyjednávania môže v konečnom dôsledku priniesť peniaze v hodnote dovolenky. Navyše myslite na to, že muži vyjednávajú bežne a oveľa suverénnejšie.

6. Majte jasnú predstavu

Nemusíte hneď akceptovať iniciačnú ponuku. Majte v hlave jasnú predstavu o tom, čo je vaša najnižšia možná akceptovaná suma a aká je vaša žiadaná suma, s ktorou budete spokojná a nebojte sa ju vysloviť. Zamestnávateľ má tiež platový rozsah (budget) na danú pozíciu a snažte sa nájsť dohodu, ktorá bude prijateľná pre obe strany. Snažte sa vyjednať čo najvyšší možný základný alebo fixný plat, nezávisle od ponúkaných finančných a nefinančných benefitov. Práve z tohto platu sa odvíja gro odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne, čo má následne priamy vplyv na výšku sociálnych dávok a váš budúci dôchodok.

7. Vypýtajte si názov pozície

Preštudujte si dôkladne pracovnú náplň daného pracovného miesta a nebojte sa požiadať o úpravu pracovnej pozície na relevantnejšiu úroveň. Ak máte niekoľkoročnú prax, nebojte sa požiadať o slovíčko Senior na svojej pozícii. Myslite na budúcnosť. Dobre znejúca pracovná pozícia môže pomôcť v životopise aj v budúcej kariére. Rovnako zareagujte, ak vám zamestnávateľ stále pridáva nové zodpovednosti. Nikto nechce náročnejšie úlohy bez protihodnoty.

8. Obmedzte neplatenú prácu

Na pracujúce ženy zväčša čaká doma takzvaná druhá šichta, a to starostlivosť o deti a príbuzných a práca v domácnosti. Ženy vykonávajú väčší objem neplatenej práce oproti mužom. Snažte sa dohodnúť v domácnosti pravidlá a rozložiť zdroje. Eliminujte neplatenú prácu napríklad aj prostredníctvom cenovo dostupnej výpomoci v domácnosti a získaný čas venujte pre seba a svoj osobný rozvoj.

Porovnanie rozdielov v platoch v krajinách Európy

Krajina Rozdiel v mesačných platoch žien voči mužom na rovnakej pozícii v roku 2017 Rozdiel v mesačných platoch žien voči mužom celkovo v roku 2017
Estónsko –11 % –24 %
Litva –10 % –16 %
Slovensko –9 % 23 %
Česká republika –8 % –23 %
Lotyšsko –8 % –20 %
Maďarsko –8 % –22 %
Fínsko –6 % –18 %
Srbsko –6 % –12 %
Chorvátsko –5 % –9 %
Slovinsko –4 % –7 %
Bosna a Hercegovina –4 % –9 %
Poľsko –2 % –23 %

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #platy #zamestananie #ženy #Práca a kariéra

+ Berte všetko pozitívne a snažte sa hlavne smiať, uvidíte ako vám to zlepší deň.
S peniazmi nebudete mať žiaden...

+ Na postave, ktorú máte ste dlho makali a všetko sa to vyplatilo, užívajte si to.
S finaciami nemáte problémy,...