Samozrejme, kto by nebol rád skvelému zárobku? Zamestnávateľ vám však môže dať benefit, ktorý je pre vás dôležitejší, ako o stovku či dve vyššia výplata.
Benefit. Čo to vlastne je? A oplatí sa mi vôbec?
Benefit je peňažná alebo nepeňažná odmena, ktorú poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi. Zamestnanec na ňu však nemá žiadny právny nárok. Aký benefit a či vôbec nejaký dostanete záleží teda od vášho zamestnávateľa. Nie je ani pravidlom, že ho dostanú všetci zamestnanci spoločnosti. Ak ste napríklad obchodný zástupca a šéf vám poskytne firemný automobil aj na súkromné účely, neznamená to, že si naň môže nárokovať aj každá predavačka či sekretárka v spoločnosti.
Naopak, niektoré firmy dávajú svojim zamestnancom (alebo ich rodinným príslušníkom) poukážky v určitej hodnote na nákup pri rôznych príležitostiach (Deň detí, Vianoce, okrúhle jubileum a podobne). Nepeňažným benefitom môže byť napríklad i to, že Vám zamestnávateľ umožní prácu z domu trikrát v týždni. Zamestnávateľ vám platí príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie či vám prepláca cestovné z a do práce? Dostávate finančný benefit. To, či sa vám benefity v zamestnaní oplatia alebo by ste radšej dostávali „peniaze na ruku“ je už na vašom zvážení.
Viete, ktoré benefity dávajú najčastejšie firmy svojim pracovníkom?
TOP 15 najčastejších zamestnaneckých benefitov:
- Mobilný telefón aj na súkromné účely.
- Automobil aj na súkromné účely.
- Príspevok na stravné lístky nad rámec zákona.
- Káva, čaj minerálka či iné občerstvenie na pracovisku.
- Teambuildingové aktivity alebo lístky do kina, divadla či na športové podujatia.
- Dovolenka navyše.
- Práca z domu či flexibilný pracovný čas.
- „Firemná“ materská škola či jasle, kde môžete dieťa umiestniť hneď po vrátení sa z materskej či rodičovskej dovolenky.
- Výučba jazyka v rámci pracovného času resp. preplatenie jazykového kurzu.
- Doplnkové dôchodkové či iné poistenie.
- Preplácanie práceneschopnosti.
- Zamestnanecké zľavy.
- Odmeny vo forme produktov (kozmetika, textil, poukážky na nákup a pod.)
- Preplácanie cestovného.
- Vzdelávacie aktivity (napríklad aj príspevok resp. zaplatenie školného na vysokej škole, ak ju potrebujete k svojej práci).